فهرست
جدل‌هایی مثل کی‌روش - برانکو را انتظار بکشید
جدل‌هایی مثل کی‌روش - برانکو را انتظار بکشید

جدل‌هایی مثل کی‌روش - برانکو را انتظار بکشید

آی‌اسپورت-  قرعه تیم ملی ایران در مسیر جام‌جهانی و جام ملت‌ها چه سخت و چه آسان باشد، تیم ملی سختی دیگری را باید در این مسیر با همراهی تیم‌های لیگ برتر تجربه کند؛ یک ماجرای کشدار و فرسایشی که از حالا قابل پیش‌بینی است. 

قرعه‌کشی مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۲۰ و جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ انجام شد و ایران با رقیبان سنتی خود در گروه C مواجه می‌شود؛ بازی‌هایی سخت و پرماجرا برای ایران، بخصوص مقابل عراق و بحرین که همیشه تیم ملی ایران را دچار دردسرهای فراموش‌نشدنی کرده‌اند، اما مساله تیم ملی فقط دشواری‌های بازی با عراق و بحرین نیست. تیم ملی در خودش مسائلی دارد که باید به فکر حل آنها باشد.
لیگ برتر هنوز برنامه دقیقی برای برگزاری ندارد، حتی تاریخ شروعش معلوم نیست، چه رسد به اینکه تیم ملی بتواند بر اساس برنامه بازی‌هایش و برنامه لیگ، اردوهای خود را تنظیم کند. 

بازی‌های تیم ملی از ۱۹ شهریور شروع می‌شود، در حالی که مارک ویلموتس در همین روزهای اخیر با دعوت از بازیکنانی که اغلب سابقه‌ای در تیم ملی نداشتند اردویی برای شناخت بازیکنان برگزار کرد. لیگ طبق شایعات شاید از اواسط مرداد آغاز شود اما فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ هنوز حتی به یک تاریخ برای آغاز لیگ نرسیده‌اند و اگر قرار بر رعایت استانداردهای امنیتی ورزشگاه‌ها برای حضور زنان باشد، لیگ شاید تا روز بازی اول تیم ملی در مسیر جام‌جهانی هم آغاز نشود. 

توجه کنیم که ورود زنان در استادیوم‌ها مساله‌ای حل‌نشده در ۴دهه اخیر بوده و نشانه واضحی برای تصمیم تازه دیده نمی‌شود و فقط تهدیدهای جدی اینفانتینو خبرها را در رسانه‌ها پررنگ کرده است. فدراسیون فوتبال نهادی نیست که بتواند در این باره تصمیم مستقلی بگیرد و همه اینها یعنی لیگ در تعلیق است. این چالشی بزرگ برای تیم ملی خواهد بود که هیچ برنامه‌ای از لیگ در اختیار ندارد. مربیان باشگاه‌ها نیز با این روند برنامه‌ریزی، فصلی پرفشار را پیش‌رو خواهند داشت و در تعامل با تیم ملی بی‌شک گشاده‌دست نخواهند بود. 

وقتی یک مربی باشگاهی در لیگی بی‌نظم که حتی تاریخ شروعش معلوم نیست رقابت می‌کند، بدیهی است در تعامل با تیم ملی از منافع تیمش کوتاه نمی‌آید. توجه کنیم که کالدرون و استراماچونی تازه به فوتبال ایران آمده‌اند و شاید هنوز از این ماجرای پیچیده در طول فصل خبر ندارند. 

بزرگترین جدل چهره‌های فوتبال ایران را در سالیان اخیر بین کارلوس کی‌روش و برانکو ایوانکوویچ تجربه کردیم. چقدر وقت و انرژی صرف آن جدل‌ها شد. شروع آن جدل را یادتان هست؟ روزی که برانکو درباره تمرینات کی‌روش انتقاد کرد و گفت بازیکنانش در اردوی تیم ملی چاق می‌شوند. اعتراض او به اردوهای تیم ملی بود. کی‌روش نیز از مدت‌ها پیش تکلیف خود را روشن کرده بود و می‌خواست بازیکنان لیگ برتری‌اش را در اردوها بسازد، چون کیفیت تمرینات در تیم‌های ایرانی را مطابق استانداردهای خود نمی‌دانست. شاید جدل‌هایی مثل کی‌روش - برانکو در انتظارمان باشد و این‌بار فقط نام‌ها عوض شوند. 

تیم ملی از ۱۹ شهریور مقابل هنگ‌کنگ شروع می‌کند، در مهر و آبان نیز بازی خواهد کرد و البته نوروز ۹۹ نیز دو بار به میدان می‌رود و خردادماه ۹۹ نیز دو بازی بزرگ پیش‌رو دارد. تیم ملی اما یک خط برنامه برای آینده دستش نیست چون نمی‌داند لیگ چگونه برگزار خواهد شد. استراماچونی، کالدرون، دنیزلی، قلعه‌نویی و بقیه هم نه می‌دانند برنامه لیگ چگونه است و نه می‌دانند تیم ملی در چه روزهایی بازیکنان‌شان را می‌خواهد.

  ۲  
آی اسپورت
2019-07-20 09:33:00
نظر دهید

۲ نظر
حرام لقمه های خبردلار
شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸، ۱۶:۲۱
داستان از یک حکم جنجالی آغاز شد. حکمی عجیب از سوی مسئولان فدراسیون فوتبال به دست باشگاه‌هایی رسید که در تیم ملی بازیکن داشتند.

در این نامه، درخواستی عجیب از باشگاه‌ها به آنها مطرح شد که طبق آن کلیه بازیکنان تیم ملی باید از تاریخ 16 خرداد 95 لغایت 30 خرداد 95 به مدت دو هفته به استراحت غیرفوتبالی پرداخته و در تمرینات تیم‌ های ملی و باشگاهی شرکت نکنند!

برانکو ایوانکوویچ، سرمربی تیم پرسپولیس، اولین سرمربی ای بود که با مطرح کردن این موضع:"بازیکنانی که در تمرین حاضر نشدند جریمه خواهند شد چرا که باشگاه به آنها حقوق می دهد و موظف هستند که در تمرینات شرکت کنند."، به این حکم واکنش نشان داد.

سپس افشین پیروانی، مدیر تیم ملی فوتبال ایران در این مورد اعلام کرد که استراحت اجباری بازیکنان ملی پوش به دلیل حفظ سلامتی این بازیکنان است.

اما این پایان ماجرا نبود و بیانیه و مصاحبه ها در این مورد یکی پس از دیگری در حال انتشار بودند. این بار غلام رضا بهروان، رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ، در مصاحبه ای گفت: " تیم ملی سال سختی را پیش رو دارد و باید باشگاه ها با تیم ملی تعامل داشته باشند."

تمام صحبت در حمایت از این تصمیم بود تا برانکو باز هم انتقادش را در این زمینه علنی کرد. او این بار با لحنی کنایه آمیز خطاب به بازیکنان ملی پوش اش گفت:" انگار تلفن بازیکنان خراب است! شاید آنها تلفن‌های‌شان را گم کرده‌ اند اما چون به تمرین نیامدند صددرصد جریمه خواهند شد." برانکو روی تصمیم خود مصمم بود و مدام از جریمه بازیکنان ملی پوش سخن می گفت.

این داستان ادامه داشت و ایوانکوویچ از بازیکنان ملی پوشش می خواست که در تمرینات حاضر شوند. سرمربی پرسپولیس با انتقاد از کارلوس کی روش، در مصاحبه خود اظهار داشت:" از کی‌روش مایوس شدم، او نباید گروکشی بازیکن کند؛ کی روش می خواهد قهرمان لیگ را مشخص کند."

این بار اسطوره باشگاه پرسپولیس از برانکو حمایت کرد. علی کریمی در ماجرای برانکو کی روش، حق را به سرمربی پرسپولیس داد.

بازیکنان ملی پوش انگار نه انگار که سرمربی شان آنها را تهدید به جریمه کرده است! آنها پایبند حکم صادر شده بودند و در تمرینات شرکت نمی کردند. اما سید جلال حسینی پس از چند روز ، با لباس شخصی در تمرین پرسپولیس حاضر شد و پس از گفتکو با برانکو، تمرین را ترک کرد.

مربی پیشین تیم ملی فوتبال وارد ماجرا می شود. منصور ابراهیم زاده معتقد بود که کی‌روش باید با مربیان لیگ تعامل کند.

آیا سازمان لیگ هم از کی روش حمایت می کند؟ سازمان لیگ با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که صحبت‌های برخی مربیان خلاف منافع ملی است.

همانطور که تصور می شد، مایلی کهن وارد ماجرا شد. او که حمایت صدر در صدی از برانکو داشت، عنوان کرد:" درود به شرف برانکو که حرفش را در رسانه‌ها بیان می‌کند اما متاسفانه همکاران من (مربیان ایرانی) در خلوت تا دلتان بخواهد از کی‌روش انتقاد می‌کنند و پیرامون او حرف می‌زنند. اما در رسانه‌ها کلامی انتقادی از آنها در مورد کی‌روش نمی‌شنوید."

سکوت کارلوس شکسته شد! کی روش اینگونه به صحبت های برانکو واکنش نشان داد:" اگر با مارها بگردید می خزید و سم تف می کنید!"

حمایت ها از سر مربی پرسپولیس و تیم ملی تمامی نداشت و قلعه نویی هم با حمایت از برانکو وارد ماجرا شده و اینگونه صحبت هایش را آغاز کرد:" خدا کند بلایی که سر من و ژوزه آمد سر برانکو نیاید! متاسفانه کی‌روش اخبار را خوب تجزیه و تحلیل نمی‌کند و وقتی هم به او اطلاعات می‌دهند بلافاصله موضع گیری می‌کند. متاسفانه چون کی‌روش بیشتر مواقع در ایران حضور ندارد بدون مطالعه موضع گیری می‌کنند و برای کسی که ادعای حرفه‌ای بودن را دارد این خوب نیست."

کی روش کوتاه نمی آید! او جواب قلعه نویی را هم داد. سرمربی تیم ملی در جواب قلعه نویی گفت:" مخالفت قلعه نویی با تیم ملی چیز جدیدی نیست. اگر در برنامه جدید موفق نبودیم دلیل را از قلعه نویی و برانکو جویا شوید!"

اما کی روش طرفداران بزرگی داشت! مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال با حمایت از سرمربی تیم ملی عنوان کرد:"به کی‌ روش حق می‌ دهم؛ برخی در فوتبال دنبال اهداف خاصی هستند."

رسول کربکندی، سرمربی پیشین تیم ذوب‌آهن، اعتقاد داشت که موضع‌گیری سرمربی تیم ملی علیه باشگاه‌های بزرگ به سود او نیست. بهتر بود جلسه‌ای با حضور کی‌روش و مربیان لیگ برتری برگزار می‌شد و این مشکلات را برطرف می‌کردند.

آیا صحبت های این سر مربی منطقی نبود؟ منطق در این جنگ معنایی نداشت و بزرگان فوتبال یکی پس از دیگری وارد می شدند! این بار نوبت خداداد عزیزی بود. اما او جدی تر از بقیه بود و حمایتش را اینگونه بیان کرد:" از برانکو خوشم نمی‌آید اما حق با اوست!"

حمایت از برانکو ادامه داشت. فرشاد فلاحت‌زاده مربی سایپا در این باره گفت:"کی‌روش اشتباه می‌کند. مگر می‌شود که همه مربیان ایرانی و شاغل در ایران اشتباه کنند و فقط حق با کی‌روش باشد؟! تیم ملی باید با باشگاه‌ها تعامل داشته باشد."

علی کریمی که سابقه کار با کارلوس کی روش را در تیم ملی داشت، به او انتقاد کرد. کی روش، برانکو را رهبر مخالفانش نامید و نشست و برخاست با یک سری افراد را باعث حرف های برانکو دانست. علی کریمی نسبت به این حرف های سرمربی تیم ملی واکنش نشان داد و گفت:" از قول من بنويسيد آقای كی روش، شهامت و شجاعت داشته باش. به جای مار و گرگ و عقرب و رتيل و... اسم منتقدان خودت را بياور و بعد نظر بده! ضمن آن كه يك حرف ديگر هم برای او دارم. شنيدم گفته اگر با عقاب‌ها نشست و برخاست كنيد، پرواز را ياد خواهيد گرفت. می خواهم بگويم آقای عزيز، بلندپروازی هم خيلی خوب نيست، سر آدم گيج می رود و با سر زمين می خورد!
۲
محمد قراگزلو
شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸، ۱۶:۲۶
وقتی می گوئید دعوای کی‌روش – برانکو حتما باید دو طرف به این چلنج ادامه دهند اما یادتان بیاید برانکو در مقطعی طولانی هر چه کی‌روش می گفت سکوت می کرد.در آن مقطع اطرافیان برانکو و باشگاه سعی در ساکت نگه داشتن سرمربی کروات این تیم داشتند اما حالا شرایط به جایی رسیده که برانکو نمی تواند ساکت بماند.او در 63 سالگی و بعد از افتخاراتی که در فوتبال آورده شخصیت مستقل و البته قابل احترامی دارد و دیگر سکوت را برنمی تابد و نمی تواند هر چه اطرافیانش در تیم و باشگاه می گویند بپذیرد.از این جهت برانکو لازم می بیند که جواب بدهد و در مصاحبه های خود گهگاه کنایه‌هایی هم به کی روش و دستیارانش می زند.

همه از دعوای برانکو – کی روش می گویند اما یک سوال بزرگ را می توان مطرح کرد: اینکه برانکو در تمام دوران حضورش در پرسپولیس با چند نفر دعوا داشته ؟ حالا در مورد کی روش می پرسیم: او با چند نفر دعوا داشته؟چطور فدراسیون فوتبال از این هجمه‌ای که کی روش و دستیارانش ایجاد کرده اند می گذرد و به برانکو می تازد و نامه می نویسد؟اصلا چطور وقتی فدراسیون فوتبال می خواهد به سبک خودش مساله دعواهای اخیر و کشمکش‌های رسانه ای طرفین این ماجرا را مدیریت کند دستیار کی روش ماجرای تازه ای ایجاد می کند؟آیا امروز کمیته اخلاق یا اصلا دبیرکل محترم فدراسیون فوتبال نامه ای خطاب به مربی ایرلندی از او تقاضای سکوت خواهد کرد؟ اصلا در فدراسیون فوتبال کسی به خودش جرات می دهد تا با کی روش یا دستیارانش برخوردی اینچنینی داشته باشد؟

تاکتیک کی‌روش در مواجهه با مردان موفق فوتبال ایران طی 9 سال اخیر نخ نما شده.او دقیقا مثل ژوزه مورینیو مربی شهیر هموطنش با استراتژی ویژه دنبال تخریب افراد دیگری می‌رود و با حرف‌های ظاهرا حساب شده ،ایشان را در منگنه قرار می دهد تا حواس‌ها را از کار خودش پرت کند یا چنانچه نامی در راهش قرار گرفت آن نیروهای مخالف را دلیل و عوامل ناکامی بنامد.البته که مورینیو در حوزه باشگاهی چنین استراتژی را انتخاب می کند که مضراتش محدود و قابل اغماض است و شاید تنها ضرری برای باشگاهش داشته باشد اما کی روش در تیم ملی این استراتژی را برگزیده که اساسا قابل پذیرش نیست و می تواند برای کلیت فوتبال ایران فوق العاده خطرناک، نگران کننده و آسیب زننده باشد.
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر