فهرست
چرا باید نگران باشیم؟ فرصت طلایی پرسپولیس
چرا باید نگران باشیم؟ فرصت طلایی پرسپولیس

چرا باید نگران باشیم؟ فرصت طلایی پرسپولیس

آی‌اسپورت- در شبی که پرسپولیس از امارات سه امتیاز حیاتی بدست آورده، شاید سخن گفتن از نقاط ضعف ساده نباشد اما برای موفقیت در ادامه رقابت‌ها باید این نقاط تاریک به اندازه‌ای که نیاز هست مورد نقد و بررسی قرار بگیرد تا شاهد حذف پر امیدترین تیم باشگاهی کشور برای قهرمانی آسیا در ادامه رقابت‌ها نباشیم.

برانکو دقیقا بعد از بازی با الهلال و عیان شدن نقاط ضعف تیم در برابر تیم‌های حرفه‌ای و دادن موقعیت‌های فراوان به حریفان، تصمیم گرفت روش بازی خود را بر اساس دو هافبک دفاعی تغییر دهد تا فشار کمتری به مدافعان وارد گردد. این تغییر در کل تصمیم درستی بود و برابر تیم‌های قدرتمند این نیاز وجود داشت که کمربند خط میانی محکم‌تر بسته شود اما از آنجایی که برانکو اعتقادی به تغییر سیستم بر اساس قدرت حریفان نداشت باعث شد که به آسانی جام حذفی را با شکست برابر نفت آبادان از دست بدهد. روشن است که سطح بازی پرسپولیس در لیگ ایران آن‌قدر بالا هست که حریفان توانایی فشار آوردن را ندارند و نیاز نیست حتما با دو هافبک دفاعی بازی کند. مشکل دیگری که هواداران پرسپولیس آن را به وضوح احساس کرده‌اند حذف پست بازی‌ساز و استفاده از سیستم چهار چهار دو خطی هست.

این روش باعث شده است پرسپولیس تمام سعی خود را برای گل زدن از کناره‌ها به کار ببرد که روشن است عنصر زیبایی و خلاقیت از بازی تیم رخت بسته است. استفاده مکرر مدافعان از توپ‌های بلند که به قصد پشت مدافعان فرستاده می‌شود باعث شده است خط میانی از جریان بازی خارج گردد در نتیجه امتیاز مالکیت توپ که در سه سال اخیر همواره در اختیار پرسپولیس بوده است از بین رفته و راه‌های گلزنی محدود به ضربات ایستگاهی و ارسال از کناره‌ها شده. این روش با توجه به نداشتن بازیکن رونده و توانا در ارسال های دقیق، موفقیتی به ارمغان نیاورده است. جرقه‌های گاه و بی‌گاه صادق محرمی هم با ارسال‌های ناامیدکننده ره به جایی نبرده است. از طرفی این روش نیاز به مهاجمانی با قدرت سرزنی بالا و قد بلند دارد که پرسپولیس فاقد آن هست.

به هرحال پرسپولیس امشب الوصل را شکست داد اما مروری بر موقعیت‌های از دست رفته حریف و نوع بازی پرسپولیس در این بازی و به صورت کلی توجه و آنالیز دقیق پرسپولیس در چند ماه اخیر، نشان می‌دهد برای اینکه در ادامه بازی‌های آسیایی موفق باشد نیاز ضروری به تغییر روش بازی و استفاده از تمام توان خود دارد. پرسپولیس خط میانی بسیار منسجم و هماهنگی داشت که نقطه قوت این تیم در تمام سه سال اخیر بوده است اما تغییرات نفری و سیستمی سرمربی باعث شده اقتدار و صلابت خط میانی به شدت کاسته شود و در نتیجه نه از آن پرس سنگین خبری هست نه از پاس‌کاری و مالکیت توپ که نتیجه‌اش کم شدن فاحش راه‌های گلزنی و موقعیت سازی‌هاست. با توجه به نوع بازی پرسپولیس در برابر تیم‌های حرفه‌ای و زیرک مثل السد باید نگران بازی‌های آینده در مراحل بعدی بود؛ آن هم در سالی که با توجه به افت تیم‌های عربستانی بهترین فرصت برای راه‌یابی پرسپولیس به فینال فراهم هست.

تیم‌های ایرانی از زمان برگزاری لیگ قهرمانان آسیا موفقیت قابل توجه‌شان اندک و ناامیدکننده بوده است. امیدواریم کادر فنی پرسپولیس این موقعیت عالی برای پایان دادن به ناکامی طولانی باشگاه‌های ایرانی را در کسب عنوان قهرمانی در آسیا از دست ندهند و با درایت و روشن‌بینی، عدم پافشاری بر استفاده از بازیکنان ناکارآمد و نیز استفاده مناسب از مهره‌ها در پست‌های تخصصی این فرصت را غنیمت بشمارند.

متاسفانه نوع بازی فعلی سرانجامش حذف در یکی دو مرحله بالاتر خواهد بود که امیدواریم با هوشیاری سرمربی این اتفاق نیافتد.

۳۳ ۲۸  
آی اسپورت
2018-03-13 23:11:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲۸ نظر
فرزاد
سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶، ۲۳:۳۳
کاملان موافقم
نگران نباشید
چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶، ۰۰:۲۱
به پرسپولیس افتخار کنید که تنها تیم پیروز ایران است
نگران نباشید
چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶، ۰۰:۲۱
به پرسپولیس افتخار کنید که تنها تیم پیروز ایران است
شاه لنگ لو
سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶، ۲۳:۳۹
پر امیدترین تیم باشگاهی کشور برای قهرمانی آسیا(قهرمانیه اسیا) در ادامه رقابت‌ها نباشیم!!!! افت تیم‌های عربستانی بهترین فرصت برای راه‌یابی پرسپولیس به فینال فراهم هست!!!!انقدر درگیر قدرت لنگ شد که نفهمید چی میگه!! اتیشبازیت رو بکن لنگم.
حمید
چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶، ۰۰:۲۶
من یک کیسه کشم
ضدکیسه
چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶، ۰۰:۲۹
میخواستی درگیر قدرت کیسه بشه که تو آزادی با کمک داور هم نتونست ببره
از راهیابی پرسپولیس به فینال تعجب میکنی حتما پارسال کیسه بود که برای رفتن به فینال با الهلال رفت برگشت بازی کرد یا این کیسه که 2 بار پشت سر هم داره قهرمان لیگ برتر ایران میشه اینقدر توهم قدرت کیسه گرفتی که نفهمیدی این تیمی که دربارش صحبت شد پرسپولیسه نه کیسه¿
((
چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶، ۱۱:۰۶
جالبه برد دربی از نظر کیسه کشا تحقیر کردن بود امروز به برد پرسپولیس رو مسخره میکنن. احساس میکنم ساقی فتل و هوادارای کیسه یکیه از دم به همه شون تقلبی میندازه
۷
Saeid
سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶، ۲۳:۴۳
پرسپولیس مگه به سبک 442 لوزی برگرده با یه هافبک دفاعی اونم یکی از مهاجماش امیری یا نعمتی باشه کنار علیپور تا بتونه تو لیگ قهرمانان موفق باشه.حیف اینهمه هافبک خلاق که رو نیمکتن و تیم بازی دفاعی و بزن زیرش میکنه.الدحیل مطمئنا مثل النصر نیست واسه مرحله های بعد با یه ضربه آزاد گل بزنی و بری تو دفاع.
مصطفی
سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶، ۲۳:۵۱
دقیقا حرف دل منم بود. ما اسما نوع بازی مون شده ۴,۴,۲خطی
اما نه تنها از کناره ها خوب نیستیم بلکه بیشتر بزن زیرش شدیم. حسرت تیم جذاب دو سال اول را میخورم همیشه
عارفabadan
سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶، ۲۳:۵۸
برانکو دقیقا بعد از بازی با الهلال و عیان شدن نقاط ضعف تیم در برابر تیم‌های حرفه‌ای!
در عجبم این جماعت عقل ندارن یا خودشون به نفهمی زدن همه بازیهای پرسپولیس رو ول کردن چسبیدن به اون بازی که پرسپولیس با اون شرایط روحی به از حکم فیفا و محرومیت طارمی و باشگاه و بدون 4 بازیکن اصلیش به الهلال باخت
چرا به بازی با لخویا اشاره نمیکنی مگه صدرنشین قطر نبود مگه کم بازیکن گرونقیمت داشت چطور تیم برانکو تو زمین خودش شکستش داد یا چرا به الاهلی اشاره نیمکنید که چطور در مقابل پرسپولیس تو زمین خودش تحقیر شد اگه الهلال بهتر از پرسپولیس بود چطور بازی برگشت با لطف داور تونست از پرسپولیس مساوی بگیره! چرا همه اون موقع لال مونی گرفته بودین مگه قراره پرسپولیس هیچ وقت نباره حالا اینقدر پرو شدین که بعد برد پرسپولیس اینقدر چرندیات مینویسین
کامیار
چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶، ۱۰:۳۸
باید حقایق فنی رو گفت، اون لخویایی که با کمک گل به خودی و سه تا تیر دروازه تو دو بازی پرسپولیس شکست داد نه یوسف العربی رو داشت نه مساکنی رو. یوسف العربی با مصدومیت حدود 20 دقیقه بازی کرد. الاهلی عربستانم تو زمین بی طرف شکست داد البته انصافا پرسپولیس از هر نظر از الاهلی سرتر بود
۱
فرزاد مهریار
چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶، ۱۳:۰۱
آقای کامیار برو یه نگاه به ترکیب لخویا بنداز ، هم مساکنی بازی کرد هم یوسف العربی . این قدر هم دروغ نگو...
۳
دانیال
سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶، ۲۳:۵۹
کاملا موافقم و تا حدودی نگران. با ۴،۴،۲ خطی مجبوریم مستقیم بازی کنیم و از خلاقیت تیم بشدت کاسته شده. من فکر میکنم که برانکو لازمه که ی بازنگری کلی توو سیستم بازی پرسپولیس انجام بده ، چون چند وقتی ک تیم نه اون صلابت سابق رو داره و نه اون کیفیت رو. خوشبختانه فرصت مناسبی هم پیش روی برانکو هست، تووی ۵ بازی باقیمانده لیگ میشه ازمون و خطا داشت. فقط امیدوارم بتونیم از مرحله حذفی اول ب سلامت عبور کنیم تا بشه با ارامش فکر کرد و تصمیم گرفت.
میلاد فسا
چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶، ۰۰:۱۴
به صورت کلی با این که باید نگران آینده بود موافقم ولی از طرفی ام نباید قدرت پرسپولیس را نادیده گرفت.
عارف ابادانی پرسپولیس پارسال هم بسختی صعود کرد اگه یادت باشه. بخاطر برد الهلال برابر الریان بود وگرنه حذف بودیم. همون موقع هم برابر تیمهای قوی مشکل داشت.
پرسپولیسی های عزیر در کل باید امیدوار باشن و نگرانی زیادی خوب نیست
۴ ۱
عارفabadan
چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶، ۰۰:۴۷
اشتباه نکن آقا میلاد قبول دارم فصل قبل پرسپولیس به مشکل خورد ولی دلیل داره نزدیک 2 ماه خارج از کشور بازی کردیم و یادمون باشه با بدشانسی ما الهلال با گل دقیقه آخر از شکست مقابل ما مساوی گرفت و اگه ما الوحده رو بازی آخر نمیبردیم صعود نمیکردیم پس این ما بودیم که با تلاش و امید تا روز آخر جنگیدیم و صعود کردیم پرسپولیس بعد اون بازی گروهی قویتر هم شد اگه او حکم لعنتی نبود شک نکن پرسپولیس پارسال لیاقتش قهرمانی آسیا بود
۹
داود
چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶، ۰۰:۳۳
پرسپولیس واسکی بیشتر گل میزد،مهاجما افتضاح بودن توی این بازی،خیلی موقعیت خراب کردن،الوصل درسته فشار میورد اما واقعن باید برانکو یه نگاهی به مرحله بعد هم داشته باشه،مرحله بعد به مراتب تیمها قویترن،امشب سوای گلی که پرسپولیس زد موقعیت سوری مهاجمها خیلی تو چشم میزد
۲
هومن.شاهمرادی
چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶، ۰۰:۴۲
نظر کاملا درستی بود.نباید درچنبره تعصبات کور گرفتاربشیم.بنظر من نقد همیشه ب بهبود اوضاع کمک میکنه.درسطح ایران پرسپولیس با توجه ب توانمندی کادرفنی وبازیکنانش وافت فاحش اکثر رقبا همچنان با اختلاف زیاد درصدر هس اما دراسیا با توجه ب ریزش نفرات کلیدی ومحرومیت از بازار تیم مشکلات جدی داره و واضحه ک اون بازی چشم نواز وپاسهای عمقی وحرکات ترکیبی دیده نمیشه. در کل باید بپذیریم ک تیم بخوبی گذشته بازی نمیکنه و تاکتیک و ارنج تکراری کار انالیز را برای رقبا براحتی میسر کرده.
باید برانکو چاره ای بیندیشه. بنظر شخصی من با توجه ب رفتن سروش تارمی رضاییان و کنارگذاشتن مسلمان (و البته محرومیت از خرید )
پرسپولیس فعلی دیگه ابزار لازمه جهت فوتبال مالکانه و حرکات ترکیبی و عمقی را نداره و حتی در نفوذ وسانترو ضربات ایستگاهی هم مدافعین کناری شامل انصاری محرمی ماهینی چندان تبحری ندارن پس شاید بهترباشه ب فوتبالی مشابه تیمهای ایتالیایی « سبکی واکنشی و مبتنی بر دفاع و کنترل میانه میدان وضدحملات برق اسا!» روی بیاریم.چون ابزار این سبک را بهتر از سبک مالکانه داریم.منشا وعلیپور امیری اگه پشت سرشون مسلمان با پاسهای عمقی وپشت دفاع تغذیشون کنه میتونن ویرانگر باشن.
منشا بخصوص درترکیب فعلی اصلا خوب تغذیه نمیشه وجا نیفتاده درحالیکه پازسال همه توانمندیش را دیدن.
امسال درغیاب تیمای مهم عربستانی فرصت بزرگی جهت رفتن ب فینال هس و تیمای ایرانی باید شانسشونو امتحان کنن‌. ‌
۹
سیا
چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶، ۰۱:۱۵
یه تیمی هست
4 تا بازی کرده کلا 3 تاش مساوی شده دوتاش هم میزبان بوده..
توی تمام بازیاش تعداد پاس و مالکیتش کمتر از حریف بوده و نیمه های دوم فقط دفاع کرده
کلا 5 تا گل زده دو تاش گل خودی بوده یکیش اشتباه داور
بازی بعدیش رو باید ببره تا صعود کنه
با این حال طبق نظر اساتید ای اسپورت بهترین بازی و عملکرد و اینده درخشان رو داره مربیش خارق العاده است

یه تیم دیگه هست
4 تا بازی کرده سه تاش رو برده
7 تا گل زده غیر از دو بازی مالکیت و پاسهاش از حریف بهتر بوده
توی یک بازی هم مالکیتش کمتر بوده ولی موقعیت گلش بیشتر
الانم صدر گروهشه و با یک امتیاز صعود میکنه
با این حال طبق نظر دکترای ای اسپورت بازیش ضعیفه..افت کرده..معلوم نیس مربیش داره چکار میکنه..
ماذا فاذا؟
محسن ربيع خواه
چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶، ۰۱:۳۱
الهلال قهرمان عربستان،العين قهرمان امارات،الريان نايب قهرمان قطرو با تيمهايي
مثل نسف قارشي تيم چهارم ازبكستان، الوصل تيم ٤ امارات ،. السد تيم ٣ قطر مقايسه ميكنه،
راست ميگه بيرانوند با وجود نسف قارچ خور و مدرسه فوتبال الوصل اين تيم گروهه مرگه نه گروهه ديگه
مقابل الوصل بدون بازيكنان كليدي و ضعيف ترين تيم جام با ١ گل بردن ... بازيه پر اشتباه و موقعيت سوزي فراوان تيمشونو نميبينن
۵
مسعود
چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶، ۰۱:۱۸
به نظر من مشكل پرسپوليس بيشتر از اوون كه نتيجه سيستم يا تغيير سيستم باشه نتيجه افت محسوس بازيكنانمونه - عليپور ، منشا ، كمال ، اميري ، سيد جلال سايه ي از قدرت واقعيشوون هستند كه به نظر من دليلش فشار مسابقاته - من با برانكو كاملا موافقم كه بازيكنها نتيجه رو تعيين ميكنن - هر چند كه به نظر بعد از رفتن چوك برامكو تنها شده و در تصميم گيري در لحظات حساس دجار مشكل
۳
خاطره الهلال یا السد یا تاج کبیر
چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶، ۰۱:۲۴
لنگ و فینال آسیا خخخ بابا ما رو بیشتر از این نخندونید.
۶ ۱
&
چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶، ۱۱:۰۷
حالِ کوچولوهای متخصصِ انتقام‌جویِ تویِ خونه چطوره؟
۲
عمر خری بین هستم
چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶، ۰۱:۲۹
مگر من و برادرم بغداد مرده باشیم که لنگپولیس فینال آسیا رو ببینه.
۴ ۱
عموری هستم
چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶، ۰۵:۱۶
سلام پسر نازنین ✋
۳
كسري
چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶، ۰۱:۳۳
إز نظر استراتژي ،بازي امشب خيلي خوب بود يعني اينكه تو زمين حريف ميبايست كمي حواس جمع بازي كرد و نيازي نيست مالكانه و حمله اي كار كرد مثل بازي با السد كه باعث غافلگيري ميشه مثل پارسال بازي با الريان كه موقعيت گل و درصد بازي از ما بود و نتيجه از اونها.اما بايد قبول كرد با رضاييان و طارمي و سروش شرايط فرق ميكرد و ميشد خيلي تماشاگر پسندتر بازي كرد اما با اين بازيكنها هم ميشه خوب بازي كرد با كمي جابجايي بازيكن و خود سيستم.بهترين سيستم برأي بازي ٤١٤١ هست.چهار دفاع كه هستن جلوي دفاع كمال هافبك دفاعي كه همه ي توپهاي پشت دفاع رو جمع كنه و چهار نَفَر هافبك به صورت لوزي كه سر لوزي سمت دروازه رو احمد باشه و قشنگ ميتونه هم تو بازيسازي كمك كنه و هم تو حمله ي حريف به دفاع كمك كنه تا كمتر تو ضد حمله دچار مشكل بشيم و دو سر لوزي كناره ها احمد زاده و اميري باشن و سر لوزي به سمت دروازه حريف مسلمان يا رسن يا سيامك ميتونن باشن و مهاجم هم عليپور.البته برانكو تصميم كيرنده ي اصليه .
چهره روشنفکری می گیرن
چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶، ۰۵:۲۹
اما اندازه بزغاله نمی فهمن
۳
عمر آسوده بخواب که بغداد بیدار است
چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶، ۱۵:۴۲
دادادچ شاه مرادلو توهم زدی ، جناعالی نگرانشی ، بما چه مربوط.
۱
تاج کبیر
پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶، ۱۰:۵۸
هواداران تیم سرخ کمی منطقی باشید گروه شمایک تیم قوی داشتیدکه بهش باختیدبرددربرابرنسف در ازادی و تیم ضعیف الوصل هم مشخص بود اگه مساوی یا باخت میاورد باید تعجب می کردیم!خدایی گروه ماسخته درسته الاهلال نسبت به قبل ضعیف هست اما بازیکنان الاهلال را با الوصل مقایسه کنیدضعف این تیم به لحاظ بازیکن نیست عیارتیم برانکو در بازی های قوی باید مشخص بشه که شد
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر