فهرست
شفر؛ مهر تاییدی دیگر بر سرمربیان خارجی
شفر؛ مهر تاییدی دیگر بر سرمربیان خارجی

شفر؛ مهر تاییدی دیگر بر سرمربیان خارجی

آی اسپورت- بهتر است کمی به عقب باز گردیم. زمانی که زمزمه آمدن شفر به ایران مطرح شده بود. علی‎الظاهر مربی جذابی به حساب نمی‎آمد. هواداران استقلال کسی مثل دالیچ را می‎خواستند. مربی جوان و صاحب دانش و دارای سابقه کار با العین. فردی که در نهایت سرمربی تیم ملی کرواسی شد. دالیچ نیامد تا هدایت استقلال بر عهده وینفرد شفر قرار گیرد. پیرمرد 68 ساله‎ای که به نظر نمی‎رسید برایش تغییرات بنیادین در تیمی که هیچ شناخت قبلی نسبت به آن نداشته، جذابیتی داشته باشد و همین طرفداران استقلال را نگران کرده بود. کارنامه شفر در سال‎های اخیر هم نشان می داد که او علیرغم نام بین‎‌المللی خود، از فضای روز فوتبال فاصله گرفته و نتوانسته دانش خود را به روز نگه دارد و در سال‎های اخیر، با قبول هدایت تیم‎های ملی نه چندان معتبر مثل جامائیکا و تایلند، گویا سعی کرده با انجام کارهای سبک‏تر، خود را رفته رفته بازنشسته کند. اما در نهایت جانشین منصوریان کسی نبود جز همین مرد موبور آلمانی تا به وضعیت استقلال سروسامان بدهد.

حالا نیم‎فصل از لیگ فوتبال تمام شده و شفر 7 بار روی نیمکت آبی‎ها در این لیگ نشسته و این تیم را هدایت کرده است. درست به تعداد بازی‎هایی که منصوریان در این فصل مربی این تیم بود. حالا کمی به کارنامه منصوریان نگاه کنیم. علیرضا منصوریان تقریبا امیدوارکننده‎ترین مربی نسل جدید فوتبال ما بود. مردی که سعی داشت با علم روز فوتبال کار خود را پیش ببرد و از افتخار کردن به شاگردی مربیانی چون کی‎روش ابایی نداشت. با آغوش باز و حمایت همه‎جانبه آبی‎های روی سکو، به این تیم آمد. با انگیزه زیاد، قصد ایجاد تحول در این تیم را داشت و در این فصل، تیمی گران را با سلیقه خود و با تجربه سال قبل بست و از ابتدای اردوی پیش فصل، بالای سر این تیم بود. اما شفر نه تنها هیچ دخالتی در بستن این تیم نداشت، بلکه حتی هیچ آشنایی با بازیکنان این تیم و لیگ ایران نداشت و هنوز هم مشخص نیست که کادر فنی او تکمیل شده یا نه. اما آمار این دو مربی تفاوتی کاملا آشکار دارد. شفر در این 7 بازی 12 امتیاز گرفته، 7 گل زده و تنها یک بار از روی نقطه پنالتی و مقابل پرسپولیس دروازه تیم خود را باز شده دیده است. اما منصوریان در همین تعداد بازی در ابتدای فصل، تنها 5 امتیاز کسب کرد و در ازای دو گل زده به حریفان، 7 بار تماشاگر باز شدن دروازه استقلال بوده است. شاید برخی عنوان کنند که استقلال علیمنصور، مشکلاتی داشت که شفر نداشته است، اما باید این را هم در نظر گرفت که منصوریان در حالی رقابت‎ها را شروع کرد که استقلال تیم دوم فصل قبل بود و با اضافه شدن نفرات دیگر، به دنبال کسب قهرمانی بود و با این انگیزه، رقابت‎ها را شروع کرد ولی شفر زمانی عنان کار را دست گرفت که استقلال نه تنها امیدی برای کسب قهرمانی نداشت، بلکه حتی در امر گلزنی هم با مشکلی جدی روبرو بود. فارغ از نتیجه و آمار، با مقایسه بازی‎های ابتدای فصل و انتهای نیم‎فصل هم می‎توان تغییرات تاکتیکی و بهتر شدن کیفیت فنی استقلال را لمس کرد. استقلال شفر روان‎تر، بابرنامه‎تر و جذاب‎تر بازی می‎کند و در دفاع و گل نخوردن خیلی بهتر شده است.

روند رو به رشد استقلال شفر نشان می‎دهد که حتی مربیان رو به افول، اما آزمون پس داده بین‎المللی، از بهترین‎های مربی‎گری ما یک سر و گردن بالاترند و با توجه به نرخ نه چندان بالای آنها، می‎توان سطح لیگ را بالاتر از حد فعلی برد و امیدوار بود که امثال برانکو، شفر و کرانچار بتوانند تحولات بزرگی در تیم‎های لیگ برتری ایجاد کنند. البته به این معنی نیست که تارتارها، پورموسوی‎ها و مهاجری‌‎ها نادیده گرفته شوند، اما آیا زمان آن نرسیده که حداقل از امثال فیروز کریمی، اکبر میثاقیان و حتی امیر قلعه‎نویی و مجید جلالی عبور کنیم و ایده‎های نو به لیگ بیاوریم؟ تجربه نشان داده که بوناچیچ، بگوویچ، اسکوچیچ و ... هر چند در مقاطعی جواب داده‎اند، اما راه حل نیستند و ما را دوباره به اول خط می‎رسانند. باید از گزینه‎هایی استفاده کرد که دیگر توان و انگیزه حضور در سطح اول اروپا را ندارند، اما آنقدر تجربه دارند که بتوانند لیگ ما را بالاتر ببرند. بدون شک امثال فاتح تریم خیلی جذاب‏تر، بزرگ‌تر و باکیفیت‎تر هستند اما باید بپذیریم که حضور در لیگ ما نه برای آنها جذاب است و نه بودجه باشگاه‎های ما کفاف هزینه‎های آنها را می‎دهد.

پ.ن: زمانی والتر زنگا گزینه استقلال بود و برخی از هواداران استقلال و کارشناسان او را مناسب نداستند. اما حالا زنگا مربی کروتونه شده است. الان اگر به بازیکنان استقلال پیشنهاد حضور در کروتونه داده شود، کدام یک رد خواهند کرد؟

 

۴۴ ۱۰  
آی اسپورت
2017-12-10 16:04:00
نظر دهید

۱۰ نظر
ماکان
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۷:۱۸
هیچ وقت مربی با دانشی چون پروفسور را با شفر مقایسه نکنید !!!!پروفسور تو لیگ های کرواسی و چین قهرمان شده اگه آقایون میذاشتن تو لیگ قهرمانان آسیا هم قهرمان شده بود پس تو مقایسه دقت کنید!
farhad
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۸:۱۰
از نظر شما قهرمانی تو لیگ چین و کرواسی اصلا با قهرمانی کامرون تو ملتهای آفریقا قابل مقایسه نیست ! تعصب و یا نادانی کاری کرده که فرق بین پراید و فولکس قابل تشخیص نیست !
ریز گرد سرخ اسیا
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۸:۱۳
کدوم اقایون حتما خربین میگی.
حسین آبی
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۲۰:۰۵
اون زمان که شفر تو المان بود برانکو توخونه مربی گری میکرد
farhad
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۷:۳۰
با تشکر از نویسنده محترم ـ باید به این موضوع اشاره کرد که مافیای مربیان ایرانی هنوز پرقدرت بکار خودش ادامه میده و تمام تلاشش رو بکار میبنده تا این سفره چند ده میلیاردی برای خودشون حفظ بشه بنابراین از هیچ تلاشی برای زدن امثال شفر و برانکو دریغ نخواهند کرد ـ از نوچه هایی مثل محمد مومنی و بهروز رهبری فرد و درخشان گرفته تا کریمی و مجیدی و نکونام و غیره منتظر کوچکترین فرصتی هستن تا با استفاده از احساسات هواداران به این سفره میلیاردی دست پیدا کنن
&
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۸:۲۲
ملاک تون برای پیشرفت استقلال با شفر چیه ؟ نیم فصل لیگ قبل هم استقلال با منصوریان اوج گرفت همون زمان کلی از این مقاله ها نوشتین ولی اخرش چی شد؟ یه مربی با تفکر و دانش خودش باید یه تیم رو متحول کنه نه فقط به صِرف خرید دوجین بازیکن
۸
کامران
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۲۰:۵۸
خیلی عجیبه، یعنی خمره عن باش ولی جوان باش، نویسنده تفکرات جهان سومی و ایلاتی خودشو وارد مورد فوتبال کرده. ما که سر در نیاوردیم. مخو میخ و چکش و دیوار شد طرح فوتبال نونو آبدار،
علی
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶، ۰۳:۵۹
این نویسنده اجنبی پرست هنوز اصول اولیه فوتبال رو هم نمیفهمه و از شفری که هنوز هیچ کاری نکرده بت ساخته. همین شفر با این همه بازیکن جلوی تیم درب و داغون مجید جلالی کاری نتونست بکنه بعد شما با یه برد شروع به دستمال کشی کردی؟! هر ننه قمری بشه نویسنده همین میشه دیگه
۱
امیرعباس
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶، ۰۸:۳۹
دقیقا همین طوره ما به اندازه کفایت به مربی های بی خاصیت و کم سواد ایرانی فرصت دادیم و اونها هم سی ساله که مردود مطلق بوده اند اگر تیم ما در مقطع سال 96 تا 98 تیم فوق العاده موفقی شد علتش فقط و فقط این بود که استانکو با کمک گردن کلفتی بنام عابدینی تمام با استعدادهای فوتبال ایرانو به پرسپولیس برد و دوسال تمام به اونها تعلیم فوتبال داد و بعد اون بازیکنا بودن که در جام ملتهای 96 و جام جهانی 98 زیر نظر مربی های ورشکسته ای میل مایلی کهن درخشیدند همین طورست رابطه میان ان تیم رویایی که وینگو بگویچ در فولاد اهواز ساخت با درخشش تیم ملی در جام ملتهای اسیا 2004 و جام جهانی 2006 وصدالبته تاثیر مستقیم تیم پرسپولیسی که جناب برانکو در دوسال اخیر ساخته با درخشش خیره کننده اخیر تیم ملی در صعود قاطعانه به جام جهانی در موفقیت های فوق العاده فوتبال ایران همیشه پای مربیهلی خوب باشگاهی خارجی دروسط بوده و در شکست ها همیشه مربیان ناتوان و عاجز که جز بهانه گیری و انداختن تقصیر شکست ها به گردن ان دیگری حرفی و عملی در چنته نداشتند!!!
۴
علیرضا
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶، ۱۸:۱۵
دقیقا... اصولا مربیان بین المللی مانند زنده یاد ایویچ، کارلوش کی روش، برانکو ایوانکویچ، کرانچار ( قبل اخراج قبلی)، استانکو،نشان دادند مربیان قابل تری در مقابل مربیان متکبر ایرانی و هواداران چشم و گوش بسته به اصطلاح میهن پرست هستند.در واقع اگر امکانات سخت افزاری و مدیریت حرفه یا در باشگاه ها حاکم شود، می توان به تاثیر بیشتر این دسته مربیان خوش بین تر بود. ای کاش همانطور که مربیان بین المللی خوب در تیم ها شاغل می شوند، برای مدتی مدیران عامل باشگاه ها نیز از بین مدیران ورزشی خارجی استخدام شوند تا مدیران عافیت طلب داخلی با روش های نوین مدیریت هم بیشتر آشنا شوند. ضمن آنکه یکی از قوانین فوتبال در جست و جوی حرفه ای بودن ایرا، الزام باشگاه های لیگ برتر به استفاده از مربیانی در سطوح کی روش، ایویچ، برانکو و نظایر آن ها شود. در این صورت مربیان تیم ملی هم با اکتفا به فیفا دی ها می توانند دست کم در آسیا همیشه ایران را در صدر نگه دارند و در جام های جهانی نیز ترس و لرز به جان مردم ما نیفتد!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر