فهرست
فروزان به دنبال شکستن رکورد حسینی
فروزان به دنبال شکستن رکورد حسینی

فروزان به دنبال شکستن رکورد حسینی

آی اسپورت - مدت‌هاست که بحث کلین‌شیت به یکی از سوژه‌های داغ فوتبال ایران تبدیل شده. در واقع این بحث حالا مثل آقای گلی، جذابیت زیادی پیدا کرده و باعث شده دروازه‌بان‌ها هم به دنبال ثبت رکورد باشند. این مساله رقابت خاصی در بین دروازه‌بان‌های لیگ برتری و -حتی لیگ یکی- ایجاد کرده تا شاهد درخشش آنها باشیم. به صورتی که این روزها خیلی از گلرها مدعی حضور در تیم ملی هستند که البته ادعایشان بی‌دلیل نیست و بدون شک انتخاب از میان آنها، کار را برای هر مربی سخت می‌کند.

در مورد رکوردهای کلین‌شیت هم آیتم‌های زیادی وجود دارد. مثلا اینکه چه دروازه‌بانی بیشترین کلین‌شیت پی در پی را داشته، کدام یک توانسته در لیگ کمترین گل را بخورد و بیشترین کلین‌شیت را در کل فصل داشته یا حتی بیشترین کلین‌شیت در تیم ملی یا لیگ قهرمانان آسیا. این روزها که بحث تیم ملی و لیگ قهرمانان آسیا چندان مطرح نیست، محسن فروزان در لیگ برتر دست به کار بزرگی زده و توانست رکورد بیشترین کلین‌شیت در فصل هجدهم لیگ برتر را بزند. شاید یکی از دلایلی که باعث شد محسن فروزان در نیم فصل دوم بتواند به خوبی بدرخشد، حضور محمدرضا اخباری در تراکتورسازی تبریز باشد. در واقع از زمانی که اخباری به تراکتور ملحق شد، انگار انگیزه فروزان بیشتر شده تا عملکرد بهتری به نمایش بگذارد چراکه او به خوبی می‌داند اگر کوچکترین اشتباهی داشته باشد و اخباری به جای او درون دروازه قرار بگیرد، کار سختی برای پس گرفتن جایش در ترکیب تراکتور خواهد داشت. بر این اساس، محسن فروزان بهتر از همیشه کارش را دنبال می‌کند و توانسته کاری کند تا تراکتور در کورس قهرمانی قرار بگیرد. فروزان در ۷ بازی گذشته تیمش، دروازه خود را بسته نگه داشته و هیچ گلی نخورد تا در کنار ۷ بازی که قبلا گل نخورده، تا الان بیشترین کلین‌شیت در لیگ هجدهم را با ۱۴ بازی بدون گل خورده، ثبت کند.

دروازه‌بان 30 ساله تراکتورسازی تبریز البته در آستانه ثبت یک رکورد دیگر هم قرار دارد و آن هم شکستن بیشترین دقایق بسته نگه داشتن دروازه تیمش است. فروزان تا الان ۶۴۷ دقیقه است که گلی نخورده و اگر بتواند این بسته نگه داشتن دروازه را تا ۳ بازی دیگر ادامه دهد می‌تواند رکورد سیدحسین حسینی دروازه‌بان استقلال تهران را بشکند. حسینی در حال حاضر با ۸۴۷ دقیقه گل نخوردن، رکوردار لیگ برتر است.

با توجه به اینکه محسن فروزان از زمانی که از استقلال جدا شده، علاقه خاصی به نشان دادن توانایی‌هایش به دروازه‌بان‌های استقلال دارد، بدون شک او حالا انگیزه بالایی پیدا کرده تا بتواند این رکورد را هم بشکند و نشان دهد شایسته حضور در این تیم بوده. با این شرایط باید منتظر ماند و دید فروزان می‌تواند در بازی مقابل سپیدرود رشت (در تبریز)، پیکان (در تبریز) و ذوب‌آهن (در اصفهان) دروازه خود را بسته نگه دارد یا نه. اگر دروازه‌بان تراکتور بتواند در این بازی‌ها دروازه خود را بسته نگه دارد، نه تنها می‌تواند یک رکورد جدید به نام خود ثبت کند، بلکه حتی می‌تواند به قهرمانی تیمش هم کمک کند. چراکه بازی هفته بیست و هشتم تراکتور مقابل پرسپولیس است که فروزان در صورت شکستن این رکورد، انگیزه و روحیه بالایی پیدا می‌کند تا این روند را ادامه دهد. پس با توجه به اینکه بازی تراکتور و پرسپولیس به گونه‌ای تعیین‌کننده قهرمانی لیگ هجدهم خواهد بود، گل نخوردن در این بازی، ارزش زیادی خواهد داشت.

رحمتی همچنان بالاتر از بقیه گلرها

اگرچه محسن فروزان رکورد بیشترین کلین‌شیت در لیگ هجدهم را در اختیار گرفته و حالا در تلاش است تا رکورد سیدحسین حسینی دروازه‌بان استقلال را بشکند و بیشترین دقایق گل نخوردن را در کارنامه خود ثبت کند اما بعید است او بتواند روزی حتی به گرد پای مهدی رحمتی در این رکوردها برسد. مهدی رحمتی دروازه‌بان استقلال تهران تا الان در تمام ادوار لیگ برتر توانسته ۱۸۱ بار دروازه تیمش را بسته نگه دارد و به رکوردی عجیب دست پیدا کند. نکته جالب این است که رحمتی همچنان می‌تواند این رکورد را ادامه دهد و به عنوانی عجیب و دست‌نیافتنی برسد. این در حالی است که تا الان هیچ‌کدام از دروازه‌بان‌های لیگ برتری هنوز نتوانستند حتی صد کلین‌شیت در لیگ برتر را ثبت کنند.

به هر حال ممارست و تلاش مهدی رحمتی باعث شد او در سال‌های حضورش در لیگ برتر به این رکورد دست پیدا کند و نشان دهد همیشه موفقیت برایش از هر چیز دیگری اهمیت بیشتری دارد. نکته جالب در مورد رحمتی این است که او در تیم ملی هم یکی از رکورداران کلین‌شیت است و در ۷۳ بازی ملی گل نخورده تا بعد از احمدرضا عابدزاده در رده دوم بیشترین کلین‌شیت ملی هم باشد. این در حالی است که مهدی رحمتی چند سالی از تیم ملی دوره بوده. با توجه به اینکه کادرفنی تیم ملی دچار تغییرات شده و کارلوس کی‌روش تیم ملی ایران را ترک کرده، شاید با ادامه درخشش مهدی رحمتی او بار دیگر شانس حضور در تیم ملی را پیدا کند تا این رکورد بهبود ببخشد.

حسینی دارای یک رکورد بی‌نظیر

مهمترین و عجیب‌ترین کلین‌شیت لیگ برتر ایران در اختیار سیدحسین حسینی دروازه‌بان استقلال تهران است. حسینی شاید اگر دچار بدشانسی نمی‌شد و می‌توانست در تیمی حضور پیدا کند تا بیشتر درون دروازه قرار بگیرد، حالا یکی از رکورداران کلین‌شیت در بخش دیگری هم می‌شد اما ذخیره بودن او حالا شرایط را سخت کرده. البته سیدحسین حسینی همچنان هم دارای یک کلین‌شیت بی‌نظیر است که این روزها محسن فروزان تلاش می‌کند این رکورد را بشکند. حسینی با بسته نگه داشتن دروازه تیمش به مدت ۸۴۷ دقیقه موفق شد در بازی‌های پیاپی زیادی گل نخورد و به تیمش کمک کند. نکته جالب این است که در زمانی گل خورد و در دقیقه ۸۴۷ متوقف شد که مصدوم بود.

دروازه‌بان استقلال در یک بازی مهم مقابل سایپا در دقیقه ۵۷ و زمانی که مصدوم بود گل خورد اما بالاتر از دیگر دروازه‌بان‌های ایران به لحاظ بسته نگه داشتن دروازه‌اش قرار گرفت. بعد از حسینی، دروازه‌بان‌های زیاد و بنامی چون بهرام مودت (پرسپولیس) ۸۴۴ دقیقه در سال ۵۴، ناصر حجازی (تاج سابق) ۸۳۷ دقیقه در سال ۵۴، احمدرضا عابدزاده (پرسپولیس)۸۰۲ دقیقه در سال ۷۴، رضا قفلساز (پاس تهران) ۷۵۴ دقیقه در سال ۵۲، آرمناک پطروسیان (سپاهان) ۷۰۴ دقیقه در سال ۸۱، فرناندو دخسوس (استقلال خوزستان) ۶۷۱  دقیقه در سال ۹۴، علی حسنی‌صفت (ملوان انزلی) ۶۶۸ دقیقه در سال ۹۱، محمدرضا مهربانی (برق شیراز) ۶۶۵ دقیقه در سال ۷۴ و علیرضا بیرانوند (پرسپولیس)۶۳۰ دقیقه در سال ۹۶ قرار دارند.

ساشا ایلیچ بالاتر از حسینی!

اگرچه سیدحسین حسینی یک رکورد بی‌نظیر در لیگ برتر از خود به جای گذاشته و بیشترین دقایق پیاپی گل نخوردن را به نام خود ثبت کرده اما این رکورد توسط دروازه‌بان دیگری در لیگ یک شکسته شد. در واقع رکورد حسینی فقط در لیگ برتر ایران معتبر است و در کل فوتبال ایران، در رده دوم قرار دارد. شاید باورکردنی نباشد اما ساشا ایلیچ دروازه‌بان مقدونیه‌ای که گل‌های عجیبی در لیگ ایران می‌خورد، موفق شد رکورد بیشترین دقایق پیاپی گل نخوردن را به نام خود ثبت کند. ساشا اگرچه در پرسپولیس نتوانست خوب کار کند و انتقادهای زیادی به عملکردش می‌دید اما در سال ۸۵  به پگاه گیلان رفت و توانست با خلق یک رکورد عجیب، نام خود را در فوتبال ایران به عنوان یکی از موفق‌ترین دروازه‌بان‌ها ثبت کند.

ساشا ایلیچ زمانی که به پگاه گیلان پیوست و در لیگ یک حضور داشت، از هفته اول این رقابت‌ها تا هفته سیزدهم هیچ گلی نخورد تا به مدت ۱۱۵۷ دقیقه دروازه‌اش به صورت پی در پی بسته بماند. این رکورد عجیب که به نظر نمی‌رسد به راحتی شکسته شود، شاید اگر در لیگ برتر ایران رقم می‌خورد، هیچ‌وقت نام دروازه‌بان‌هایی مثل سیدحسین حسینی، علیرضا بیرانوند، مهدی رحمتی، محسن فروزان و... را مطرح نمی‌کرد اما رکورد دروازه‌بان مقدونیه‌ای در لیگ یک ثبت شد و او تقریبا یک نیم فصل گل نخورد تا فعلا نام حسینی به عنوان رکوردار بیشترین دقایق گل نخوردن متوالی مطرح باشد.

بیرانوند، موفق اما بدشانس در ثبت رکورد

علیرضا بیرانوند دروازه‌بان ملی‌پوش پرسپولیس که در چند سال اخیر به خوبی در تیم ملی و پرسپولیس درخشید، می‌توانست رکوردهای بی‌نظیری به نام خود ثبت کند اما موفق نبود. بیرانوند در جام ملت‌های آسیا که در امارات برگزار شد، در آستانه ثبت یک رکورد فوق‌العاده بود که تیم ایران مقابل ژاپن گل خورد تا رکورد به دروازه‌بان قطر برسد. بیرانوند در جام ملت‌های آسیا، در ۵ بازی پیاپی خود هیچ گلی دریافت نکرد. این در حالی بود که تیم ایران در مقابل عمان به خاطر یک اشتباه به حریف پنالتی داد اما بیرانوند که قبلا هم در جام جهانی نشان داد می‌تواند از پس کارهای سخت برآید و پنالتی کریستیانو رونالدو را دریافت کرده بود، این بار هم به خوبی درخشید و پنالتی حریف را گرفت.

بیرانوند با این کلین‌شیت می‌توانست یک رکورد عجیب در آسیا به نام خود ثبت کند اما تیم ایران در بازی با ژاپن در مرحله نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا، روی اشتباهات عجیبی ۳ گل دریافت کرد تا بیرانوند از رسیدن به یک رکورد بین‌المللی باز بماند.

 ایران ورزشی

۴ ۲  
آی اسپورت
2019-04-07 01:51:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
تراکتور_استرالیا
يكشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸، ۰۴:۳۱
دفاعهای خوبمون ممنون که در این مدت حتی یک گاف و پنالتی نداده اید. محمدرضای عزیز قدردان تلاشهای متواضعانه ات هستیم.
۴
عارف
يكشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸، ۰۹:۰۲
علیرضا بیرانوند با بسته نگه داشتن دروازه اش تا دقیقه 72 دیدار پرسپولیس و فولاد خوزستان رکورد آرمناک پطورسیان دروازه بان ارمنستانی اسبق سپاهان را شکست.

پطروسیان با 704 دقیقه گل نخوردن، در تاریخ لیگ برتر رکورددار بود که علیرضا بیرانوند موفق شد با عبور از آرمناک رکورد کلین شیت در این رقابت ها را به نام خود ثبت کند.

بیرانوند که تا پیش از بازی با فولاد خوزستان 643 دقیقه گل نخورده بود در دقایق 17 و 25 این بازی توانست از رکورد 660 دقیقه ای وحید طالب لو، دروازه بان اسبق استقلال و رکورد 668 دقیقه ای علی حسنی صفت دروازه بان اسبق ملوان عبور کند.

به این ترتیب رکورد کلین شیت لیگ برتر که در اختیار آرمناک پطروسیان، دروازه بان ارمنستانی اسبق سپاهان قرار داشت پس از 17 سال از سوی دروازه بان شماره یک تیم ملی فوتبال ایران و پرسپولیس شکست.

البته با توجه به اینکه رحیم زهیوی در دقیقه 88 دیدار فولاد و پرسپولیس گل تساوی میزبان را به ثمر رساند رکورد بیرانوند از 721 دقیقه افزایش نمی یابد
چرا دروغ تحویل مردم میدین این بیرانوند بود که رکورد آرمناک رو پس از ۱۷ سال شکست و قبل از اینکه حسینی نیم ساعت رو توپ بخوابه تا رکورد بیرانوند رو بشکنه این رکورد دست بیرانوند بود چرا زدین ۶۳۰ دقیقه رکورد شکنی بیرانوند و پرسپولیس اینقدر سوزش داره
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر