فهرست
ماموریت متفاوت زیدان؛ کهکشان را نجات بده!
ماموریت متفاوت زیدان؛ کهکشان را نجات بده!

ماموریت متفاوت زیدان؛ کهکشان را نجات بده!

آی اسپورت - شایعاتی که بعد از شکست تحقیرآمیز رئال مادرید در مقابل آژاکس شنیده می‌شد عموما حول و حوش دو محور بود. اولی این که سانتیاگو سولاری به زودی از هدایت رئال برکنار خواهد شد و دومی اینکه از بین ژوزه مورینیو و زین الدین زیدان یکی به عنوان سرمربی جدید رئال معرفی می‌شود. خبرگزاری‌ها البته شانس مورینیو را بیشتر می‌دانستند. درباره موضوع اول همه اطمینان داشتند. اتفاقی که چند روز پیش افتاد و رئال ۳ جام را در ۶ روز از دست داد در تاریخ این باشگاه بی‌سابقه بود. این اتفاق در دوران سولاری رخ داد. ضمن این که رئال برتری ۸۷ ساله‌اش در تعداد بردهای ال‌کلاسیکو را هم در همین ایام از دست داد. تعدد ناکامی‌ها راه دیگری برای فلورنتینو پرز باقی نگذاشته بود. اما درباره موضوع دوم یعنی «جانشین سولاری» تردیدهای زیادی وجود داشت. در روزهای اول شانس مورینیو برای بازگشت به سانتیاگو برنابئو بیشتر به نظر می‌رسید. اما هرچه گذشت زیدان به گزینه جدی‌تری بدل شد. هر چند باور کردنش سخت بود که کسی آن طور غافلگیر کننده و ناگهانی مادرید را ترک کرد به این آسانی‌ها برگردد اما در نهایت خبر شگفت انگیز مخابره شد: «زیدان با قراردادی جدید تا سال ۲۰۲۲ هدایت رئال مادرید را بر عهده گرفت.»

یازده بازی آسان در لالیگا

شاید به نظر برسد بازگشت زیزو به رئال خیلی دیر هنگام و بی فایده صورت گرفته است. به هر حال دست رئال از همه جام‌‌ها کوتاه شده. کهکشانی‌ها توسط بارسلونا از جام حذفی کنار رفتند و با شکستی تلخ در مقابل آژاکس از لیگ قهرمانان اروپا حذف شدند. در لالیگا هم اصلا وضعیت خوبی ندارند. فقط یازده بازی تا پایان فصل باقی مانده است و رئال ۱۲ امتیاز کمتر از بارسلونا دارد و در رده سوم جدول لالیگا قرار گرفته. آن‌ها فقط ۶ امتیاز بیشتر از تیم چهارم جدول یعنی ختافه دارند و بیم آن می‌رود که با ادامه روند سینوسی و پر فراز و نشیب‌شان به رده چهارم سقوط کنند. اما نکته امیدوار کننده برای زیدان و رئال این است که رئال تا پایان فصل فقط باید در لالیگا بازی کند و در هیچ تورنمنتی دیگری حضور نخواهد داشت. در حال حاضر هم کسی توقع ندارد زیدان رئال را به صدر جدول برساند و تیمش را قهرمان لالیگا کند. بزرگ‌ترین توقع از او این است که تیمش را به ثبات برساند و ذهنیت بازیکنان را برای بازگشت به اوج آماده کند. رئال تا پایان فصل ۱۱ بازی در پیش دارد. سخت‌ترین بازی‌‌های پیش روی زیدان در مقابل تیم‌هایی مثل والنسیا (هفته سی‌ام)، ختافه (هفته سی و چهارم)، سوسیداد (هفته سی و هفتم) و رئال بتیس (هفته سی و هشتم) برگزار می‌شود. بقیه بازی‌های پیش روی تیم زیدان در مقابل تیم‌های نیمه پایین جدول است و این فرصت مناسبی برای زیزو است تا کم کم کارش را در رئال پیش ببرد.

احیای کهکشان در فصل آینده

حقیقت این است که با جدایی زیدان و کریستیانو رونالدو پیش از شروع فصل جدید، اطلاق صفت کهکشانی به این تیم بیشتر شبیه شوخی بود. رئال در تابستان گذشته هم هیچ ستاره بزرگی را جذب نکرد. ستاره‌های باقی مانده در رئال مثل گرت بیل و کریم بنزما هم افت و خیز زیادی داشتند. لوکا مودریچ و تونی کروس بعد از جام جهانی به شدت افت کردند و ایسکو و مارسلو به نیمکت تبعید شدند. با این شرایط طبیعی به نظر می‌رسید که رئال افت کند. حالا هم زیدان تا پایان فصل فشاری روی خودش حس نمی‌کند. اما برای فصل آینده اوضاع کاملا متفاوت خواهد بود. اصلا زیدان برای این آمده که تفاوت ایجاد کند. اما رسیدن به این نقطه نیاز به هزینه‌های بیشتر و جذب ستاره‌های بزرگ‌تر دارد. زیدان در مراسم معارفه‌اش گفت که درباره فصل آینده هیچ حرفی با پرز نزده است. اما بعید است چنین اتفاقی افتاده باشد. منابع خبری یک لیست بلند بالا از ستار‌های مد نظر زیزو برای فصل آینده منتشر کرده‌اند. لیستی که قطعا با تائید او و باشگاه مواجه نخواهد شد. چون تائید آن روی ذهنیت بازیکنان حال حاضر تیم تاثیر منفی خواهد گذاشت. اما نقاط مشترک لیست‌هایی که رسانه‌های مختلف منتشر کرده‌اند نشان می‌دهد اغلب گمانه‌زنی‌ها در این باره درست است. نفر اول این لیست ادن هازارد ستاره بلژیکی چلسی است که قراردادش را با این تیم تمدید نکرده و منتظر پایان فصل است. هازارد بارها برای بازی در رئال ابراز تمایل کرده است و شنیده‌ می‌شود شرط اول زیدان برای بازگشت به سانتیاگو برنابئو جذب او بوده است. هدف بعدی رئال باز هم بازیکنی از لیگ برتر انگلیس است. کریستین اریکسن دانمارکی که در این فصل در تاتنهام خوش درخشیده از مدت‌ها پیش کاندید حضور در رئال بوده است. به نظر می‌‌رسد از بین کیلیان ام‌باپه و نیمار دو ستاره پاری‌سن ژرمن هم یکی قطعا در تابستان رئالی خواهد شد. اما وضعیت رئال این اواخر آنقدر فاجعه بوده که باعث شده پرز دوباره سر کیسه را شل کند و با اطمینان و اعتماد از ساختن دوباره کهکشان حرف بزند. او درباره اینکه نیمار را ترجیح می دهد یا ام‌باپه را گفته: «هر دو. دوست دارم در آینده‌ای نزدیک این دو را در لباس رئال مادرید ببینم.»

برنده‌های بازگشت زیدان

سانتیاگو سولاری در آخرین حضورش روی نیمکت رئال موفق شد تیمش را در مقابل وایادولید به برتری 4 بر یک برساند. اما خودش هم می‌دانست نتیجه‌ این بازی هیچ تاثیری روی سرنوشتش نخواهد داشت. چرا که تصمیم‌ها از قبل گرفته شده بود. یک روز بعد از این برد سولاری وسایلش را از کمپ رئال جمع کرد و رفت تا جا برای مربی بعدی باز شود. سولاری در مدت کوتاهی که هدایت رئال را بر عهده داشت نتوانست رختکن این تیم را خوب مدیریت کند. او با چند بازیکن رئال دچار مشکلات اساسی شد و به همین دلیل رختکن رئالی‌ها متنشج شد و هر روز خبرهای تازه‌ای از درگیری و اختلاف نظر او با بازیکنان منتشر می‌شد. حالا خوشحال‌ترین بازیکنان از بازگشت زیزو همان‌هایی هستند که از سولاری دل خوشی نداشتند:

کیلور ناواس: دروازه‌بان کاستاریکایی رئال بعد از خروج ایکر کاسیاس توانست خلا او را در مادرید پر کند. او چند فصل با نمایش‌های درخشانش به رئال و زیدان کمک کرد تا به موفقیت‌های بی‌نظیری برسند. اما با خروج زیزو قبل از شروع فصل جدید، پرز تصمیم به جذاب تیبو کورتوا گرفت. ابتدا خولن لوپتگی و بعدا سولاری تصمیم گرفتند از خرید جدید پرز در دروازه استفاده کنند. اما کورتوا نمایش‌های ناامید کننده‌ای داشت. با این وجود ناواس تبدیل به یک نیمکت نشین صرف شد و حالا با بازگشت زیدان امیدوار است دوباره به مرد شماره یک رئال تبدیل شود.

مارسلو: مدافع چپ برزیلی که سال‌ها و با مربیان مختلف در ترکیب رئال درخشیده بود در هفته‌های میانی نیم فصل اول مصدوم شد و لوپتگی ناچار شد او را کنار بگذارد. اما بعد از بهبودی او در حالی که این بار سولاری سرمربی رئال بود از روی نیمکت تکان نخورد. سولاری در بازی آخر رئال مقابل وایادولید هم مارسلو را در دقیقه ۸۹ به زمین فرستاد. حالا با بازگشت زیدان، مارسلو می‌تواند امیدوار باشد که به جایگاه سابقش در سانتیاگو برنابئو برگردد. هر چه باشد او بعد از سرخیو راموس کاپیتان دوم رئال است.

ایسکو: بزرگ‌ترین چالش سولاری در این مدت اختلافش با ایسکو بود. ستاره اسپانیایی هم مثل مارسلو با مصدومیت از ترکیب اصلی رئال کنار رفته بود. او هم در ادامه نتوانست به ترکیب اصلی برسد. اما به وضوح مشخص بود که ماجرا صرفا مصدومیت و ناامادگی نیست. سولاری قبل ایسکو را فقط روی نیمکت می‌نشاند اما این اواخر نام او را حتی در لیست بازیکنان هم قرار نمی‌داد. کار به جایی رسیده بود که عده‌ای معتقدند بودند در صورتی که سولاری در رئال بماند ایسکو در پایان فصل از رئال می‌رود. حتی شایعاتی درباره انتقال او به چلسی، منچستر سیتی و یوونتوس شنیده می‌شد. اما حالا با بازگشت زیدان، ایسکو قطعا دوباره به نقشی که پیشتر در رئال داشت برمی‌گردد. 

سازندگی

۳    
آی اسپورت
2019-03-13 22:15:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر