فهرست
گل روسی استقلال
گل روسی استقلال

گل روسی استقلال

آی‌اسپورت- روز خوب سوم لیگ برتر که با فوتبال «لق» و بازی وارفته گسترش فولاد و سپیدرود، شروع ناخوشی داشت با نمایش مقبول پدیده مشهد و عملکرد مطلوب صنعت‌نفت آبادان تمام شد! جاسم کرار و شیمبا، نه در قالب یک زوج بلکه در لباس دو بازیکن کلیدی؛ هر کار که لازم بود انجام دادند!

1-پدیده، اشکال عمده‌ای در بازی خود نمی‌یابد! پدیده جوری بازی کرد که هفته پیش برابر سپاهان بازی کرده بود! فرقی اگر بود- که بود و بسیار هم بود- در نحوه کنش‌ها و نیز در واکنش‌های صنعت‌نفت آبادان بود! تیمی که بلد شده است از خودش درس‌ها بیاموزد! تیمی که بلد شده است یک اشتباه را دو بار مرتکب نشود! تیمی که در شهر خودش و تیمی که در زمین خودش، قادر است جوری توپ را به حرکت درآورد که یک ورزشگاه داغ و 15 هزار تماشاگر خونگرمش را 90 دقیقه به ترنم آواها و آوازهای آبادانی وادارد!صنعت‌نفت، در آبادان جور دیگری بازی می‌کند! یک جور که هنرمندانه است! یک جور که دلنشین است! فراز کمالوند و یارانش در پوشیدن لباس آبادانی، توفیقی سریع دارند! جان‌مایه فوتبال هنری و فوتبال نمایشی آبادان، به تن تیم فراز، تیمی که جاسم کرار، لوسیانو پریرا، مگنو باتیستا و لوئیز سزار را دارد، نشسته است!صنعت‌نفت، برابر سلیقه آبادانی‌ها می‌دود و با توپ حرکت می‌کند! رقص با توپ تا مرز به رقص درآوردن توپ!

بعد از پرسپولیس که خود ویژگی‌های خاصش را دارد، نفت هم تمایزهای آبادانی‌اش را تبدیل کرده است به لباسی برای قامت موزون خویش! تیم‌های شناسه‌دار و تیم‌های دارای «استیل» و سبک و سیاق مخصوص به خود، در حال ازدیادند! یکی از همین تیم‌های متمایز، استقلال تهران است که از تکنیک و مهارت‌های تکنیکی، درک درست و دریافت تماشاگرپسندی دارد!

2- استقلال، تراکتورسازی را برد اما مهم‌تر از این پیروزی که قشنگ بود و شیک بود و همه عناصر درجه اول استقلال را وارد میدان مبارزه کرد، سبک بازی و نحوه پیکار استقلال بود که اهمیت دوچندان داشت! 90 دقیقه حمله، 90 دقیقه دفاع! 90 دقیقه حرکت، 90 دقیقه سرعت! 90 دقیقه توپ‌گیری، 90 دقیقه توپ‌داری! 90 دقیقه لذت بردن از بازی خود، 90 دقیقه لذت چشاندن به کام هواداران پرتوقع و پرطلب و پیگیر خویش!

استقلال نمایشی داشت پردوام! مردان آبی و یاران منصوریان، جوری بازی کردند که در روزهای خوب سال پیش هم به این خوبی نبود!

استقلال، هم قدر توپ را می‌دانست و هم قدر زمین را. استقلال هم توپ را می‌خواست و هم زمین را می‌گرفت! استقلال یک مهاجم داشت، اما چرخه تهاجمی‌اش را با 5 مهاجم میانی به حرکت درمی‌آورد! سجاد، جز در یک صحنه کاره‌ای نبود، بیت‌سعید دو بار در نقش تخریب‌چی ظاهر شد!

استقلال، یک گل روسی زد! جپاروف، شوتی زد که لنگه‌اش را در لیگ برتر کم زده‌اند و کم می‌زنند! جپاروف، ارزش شوت را با شوت زیبایش به تماشا گذارد! جپاروف نشان داد فایده شوتزنی چیست و چگونه باید از این اهرم استفاده کرد!

3- بازی استقلال که شایسته تحسین است و قابلیت تکرار دارد ویژگی خاص‌تری هم داشت! استقلال با اعتماد به نفس وافر، هم خودش بازی می‌کرد و هم به تراکتور مجال بازی می‌داد! در نبردی بر سر لحظه‌ها استقلال ارباب «زمان» شد! در نبردی بر سر فضا، استقلال مالک زمین شد! استقلال توپ را برد و سپس برنده بازی شد! استقلال اول بازی را برد و سپس نتیجه را از آن خود کرد! استقلال اول تماشاگران در حال فزونی خود را سیراب کرد از لحظات تماشایی، سپس گل زد و فاتح نبرد بزرگ روز شد! در تیم استقلال، «تیم» را و اصول بازی تیمی را برجسته‌تر و شاخص‌تر از همیشه دیدیم! در تیم استقلال که پرهیزی عامدانه و عالمانه دارد از بازی فردی، روزبه چشمی را و داریوش شجاعی را و یعقوب کریمی را کارسازتر و «کمربسته» تیم دیدیم! ولی باید برای مجید حسینی ارزش والاتری قائل شد! همان‌طور که برای سرور جپاروف!

4- استقلال 5، 6 فرصت عالی برای گلزنی داشت تا روی لحظه‌شناسی هافبک بازی‌راه‌اندازش، یک گل بزند به ارزش طلا! باید گفت از 3، 4 موقعیتی که تراکتورسازی ساخت و اراده‌گرایانه هم ساخت! باید گفت از تکرار صحنه‌هایی که با فرار از راست آغاز می‌شد و به حمله از چپ می‌انجامید! شیوه‌ای که صدای تیر دروازه را هم درآورد!

***

استقلالی‌ها، وقتی که تیم‌شان نمی‌برد و امتیاز از دست می‌داد، راضی بودند. ببینید این بار روی گل جپاروف و به خاطر مغلوب کردن تراکتور، چه‌ها که نکردند!

 

۱۳ ۱۲  
آی اسپورت
2017-08-13 16:24:00
نظر دهید

۱۲ نظر
اردشیر خان
يكشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶، ۱۶:۳۲
یه لحظه فکر کردم داری پرسپولیس را توصیف می کنی :)))))
بی خیال عمووویی
اگه تراکتور از موقعیت های گل نیمه دوم استفاده می کرد استقلال نهایتن یک تساوی می گرفت.
کدام ۹۰ دقیقه حمله که نیمه دوم حتی یک موقعیت گل نداشت؟؟
آیا برای ۲۰ دقیقه خوب بازی کردن تیم که بخاطر هیجان هواداران بود و احساساتی شدن تیم بود این همه اغراق لازم بود ؟؟
...
يكشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶، ۱۶:۴۴
بعد سالها صداتون دراومده،اگر همه چی سر جاش بود ما تاجیها امروز با شماها کل کل نمیکردیم
اما....
این عوی عوی سگان شما هم بگذرد
.......
يكشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶، ۱۶:۴۹
۷۰ سال قدمت و ۸ جام
۵۰ سال قدمت و ۱۰ جام

مال این حرفها نیستید بی هویت های لمپن
....
يكشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶، ۱۷:۱۱
شما .... همیشه در حال ..... هستین شش تایی ها
حرف حساب
يكشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶، ۱۷:۱۳
من که گفتم داره بازی بارسا رو تحلیل میکنه! نیمه دوم تیم شش تایی تو قوطی بود کلا! این داره از کدوم بازی میگه؟؟
در جواب استقلالی بی فرهنگ
يكشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶، ۱۷:۳۰
آنچه می گذرد ......‌ اونی است که یارانه شما را خرج میکنه.
شعور و ادبیات و فرهنگ کلامی شما
يكشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶، ۱۷:۳۲
نشان دهنده میزان تربیت خانوادگی شماست دوست استقلالی
استقلال
يكشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶، ۱۹:۵۷
آره 8 قهرمانی ولی خب آسیا رو هم حساب کنید حذفی هم با دربی وجود داره یک دفعه سانسور شد !!! در ضمن چه استفاده ای ؟ یادتان رفته دربی سر همین شوت ها شما گل میخوردید ؟؟
۲
گل آقا
يكشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶، ۲۱:۱۳
در جواب .... : فعلا که صدای عو عوی شما بلند شده! خیلی هم کش داره خخخخخخخخ
۵
111
يكشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶، ۱۸:۲۱
یه هفته از قائدی تعریف کردین هفته پیش تو زمین محو بود اخه این تحلیل رو از کجا میارین؟ ششتقلال با اون همه بازیکن میلیاردی نیمه دوم اتوبوسی دفاع میکرد و شانس اورد گل نخورد
۶
فرهاد
يكشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶، ۲۳:۵۵
والا این نثر زیبای 90 دقیقه حمله 90 دقیقه .... که بافتی به هم در مورد بازیهای بارسلونا هم صدق نمی کند من که متعجب شدم دارید در مورد کدام بازی صحبت می کنید؟
۳
ali
دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶، ۱۱:۵۵
من دیگه تو این سایت تماما استقلالی نمیام

تحلیل کاملا یک طرفانه و به سمت استقلالی

مشخصه ادمین استقلالی داره

استقلال بی تاکتیک ترین تیم ایرانه

مربی نه چندان کاربلد که یه شومن ببیش نیس و فقط با خرید های گران قیمت و گزاف میخواد خودی نشون بده

حرف از سبک میزنید ؟ کدوم سبک ؟

سبکی که ی تیر دروازه و ی تک به تک و کلی موقعیت گل به تراکتور داد !

جمع کنید باو
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر