فهرست
«بزرگترین کار میتونه یه پیروزی کوچیک باشه»
«بزرگترین کار میتونه یه پیروزی کوچیک باشه»

«بزرگترین کار میتونه یه پیروزی کوچیک باشه»

آی‌اسپورت- یورگن کلوپ مدتهاست عاشقان زیادی پیدا کرده. چه آنهایی که فوتبال آلمان را دوست دارند و آرزویشان تماشای حضور او روی نیمکت "دی مانچافت" است، چه آنهایی که اعتقاد دارند فوتبال انگلیس با حضور امثال او و گواردیولا دوباره تماشایی شده است و چه تماشاگران عادی فوتبال که از دیدن کامبک‌های رویایی تیمش سیر نمی‌شوند. اما برای هواداران لیورپول او مرد دیگری است؛ کلوپ سمبل تمام آن چیزی است که سال‌ها دنبالش می‌گشتند؛ یکی مانند شنکلی و پیزلی بزرگ که بتواند کارهای بزرگ انجام دهد و دوباره برشان گرداند به همان روزهای رویایی و اسطوره‌ای سابق. هواداران لیورپول خسته شده‌اند از شنیدن و تکرار جملات کلیشه‌ای مربوط به قهرمان نشدن‌هایشان در لیگ برتر فوتبال انگلیس و حالا این فصل می‌توانند به کلوپ بابت ساختن تیمش افتخار کنند. آقای "هوی متال" (می‌دانم لقبش این نیست ولی این لقب این روزها برازنده‌اش است؛ او "فولاد سخت" فوتبال دنیاست) با ۹۷ امتیاز رکورددار تیم‌های دوم جزیره است و امروز نوشتن این جمله چه اهمیتی دارد وقتی او قهرمان اروپاست؟

کلوپ با مشت‌های گره‌کرده، با همان استایل منحصر بفرد همیشگی در کنار زمین شاید پس از پایان سوت بازی به سؤال خبرنگاری می‌اندیدشید که قبل از مسابقه از او پرسیده بود: "شما فکر نمی‌کنید که در دوران مربیگری‌تان، بدشانسی آورده‌اید؟" و چقدر کلوپ بدشانسی آورده بود؟ کارنامه مرد آلمانی پر از عناوین دوم است؛ درست مثل کریستوف دائوم، مثل هکتور کوپر: نایب قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا با دورتموند در فصل ۲۰۱۲، با لیورپول در فصل ۲۰۱۸ نایب قهرمانی در لیگ اروپا با لیورپول در فصل ۲۰۱۵ . آخرین قهرمانی کلوپ به فصل ۲۰۱۱ در بوندس لیگا باز می‌گشت. آقای هوی متال هر چه جلوتر می‌رفت، پخته‌تر می‌شد، تیم‌هایش هم بهتر بازی می‌کردند ولی رویه قهرمانی را فراموش میکرد انگار. لیگ قهرمانان امسال، رستاخیز مردی بود که ۸ سال برای اول بودن صبوری کرد، طعنه شنید و کار کرد تا امروز به احترام قهرمان بودن، برایش به پا خیزند.

بدون شک شکستن این چرخه معیوب بعد از ۴بار تکرار، کاری ریشه‌ای تر از خرید بازیکن و سرمایه‌گذاری کلان مدیریتی و غیره می‌خواهد. کلوپ به عنوان یک استراتژیست روشی از مدیریت استراتژیک را در این فصل به کار گرفته که شاید مهمترین عامل در نتایج بی‌نظیر این فصل لیورپول باشد. کلوپ با درک عوامل موفقیت لیورپول و با به کارگیری استراتژی رویکرد جامع (Holistic Approach) مثلثی بی‌نظیر میان هواداران، بازیکنان و مدیران باشگاه ایجاد کرده که اوج این خودباوری و اعتماد متقابل رو می‌توان در بازی برگشت مقابل بارسلونا در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان دید. درست است که خوش‌بین‌ترین هوادار لیورپول هم به پیروزی در ۹۰ دقیقه فکر نمی‌کرد ولی باور داشت که تیم کلوپ تمام تلاش خود را برای کامبکی بی‌نظیر خواهد کرد. در رویکرد جامع، چهار عامل "میل به آموزش"، "نوآوری"،"بهره‌وری و تطبیق‌پذیری" و "کنشگرایی به اتفاقات غیرمنتظره" به شکلی پررنگ پیاده‌سازی می‌شوند و وقتی به نتایج لیورپول در طول این فصل نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که تمامی ۴ فاکتور بالا را داشته و همین 4 فاکتور، نکات متمایز کننده‌ در راه ثبت رکوردی دست‌نیافتنی در لیگ برتر و قهرمانی در لیگ قهرمانان بوده‌اند.

حالا بیایید تصاویر دیشب را با هم مرور کنیم: آقای هوی متال جام قهرمانی را بالای سر برده و شاگردانش او را روی هوا بالا و پایین می‌اندازند. موسیقی در استادیوم پخش می‌شود: فردی مرکوری می‌خواند و اعضای Queen، “We are the Champions” را می‌نوازند: "ما قهرمانیم، دوست من..."؛ در گوش آقای هوی متال، راش، "one little victory" می‌خواند: "یه پیروزی کوچیک/رها شدن یه روحه/بزرگترین کار میتونه/ یه پیروزی کوچیک باشه..."

۱۳    
آی اسپورت
2019-06-02 13:00:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر