فهرست
به بهانه خداحافظی‌ حیدری؛ خسرو خوبان!
به بهانه خداحافظی‌ حیدری؛ خسرو خوبان!

به بهانه خداحافظی‌ حیدری؛ خسرو خوبان!

آی اسپورت - خسرو حیدری هافبک و مدافع راست پا و تکنیکی فوتبال ایران، فعالیت خود را از جوانان پرسپولیس آغاز کرد، اما در اوایل دهه ۸۰ توسط صمد مرفاوی کشف شد و به تیم جوانان استقلال آمد. خسرو در آن دوره هم‌بازی مجتبی جباری و وحید طالب‌لو بود، این سه در کنار هم نسل طلایی آبی‌پوشان در آن دوران به‌حساب می‌آمدند. بعد از جوانان استقلال، خسرو به ابومسلم خراسان رفت و زیر نظر اکبر میثاقیان به فعالیت پرداخت. همچنین او برای تیم‌های پیکان و پاس هم توپ زد تا بالاخره در سال ۸۷ به استقلال آمد و با این تیم قهرمان لیگ برتر شد.

پیوستن حیدری به آبی‌پوشان به او کمک کرد تا مهارتش دیده شود، خداحافظی مهدی مهدوی‌کیا از فوتبال، سبب شد تا او بتواند نظر افشین قطبی را در تیم ملی به خود جلب کرد. او ۵۹ بازی برای تیم ملی انجام داد و تقریبا در زمان تمام سرمربیان به تیم ملی دعوت شد، از بهترین خاطرات خسرو در تیم ملی می‌توان به سانتر دقیقه نود، مقابل تایلند در جریان مراحل مقدماتی جام ملت‌های آسیا اشاره کرد، که با ضربه سر جواد نکونام توپ به گل رفت و ایران آن بازی مهم را برد اما گل ملی‌ای به‌نام او تاکنون به ثبت نرسیده است. در سال ۸۹ با پیوستن امیر قلعه‌‌نویی به سپاهان اصفهان و ورود پرویز مظلومی به استقلال، خسرو نیز به اصفهان رفت تا این‌بار برای سپاهان و زیر نظر سرمربی خودش توپ بزند و در همان سال با سپاهان نیز به قهرمانی لیگ برتر رسید. او در سال ۹۰ به تیم محبوب خود، استقلال بازگشت و تاکنون نیز در این تیم توپ می‌زند. شماره دو استقلال در تمام این سال‌ها با سانتر‌های معروفش برای استقلال از جناح راست، سازنده گل‌های اصلی و حساس این تیم بوده است، گل‌های زیاد آبی‌پوشان از ناحیه راست توسط سانترهای تیز و بی‌نقص خسرو، یک سبک جدیدی را در آن روزها برای آبی‌پوشان خلق کرده بود. به‌طوریکه  تمام حریفان استقلال می‌دانستند که اگر جلوی سانترها و پاس‌های او را بگیرند، می‌توانند از شکست تیمشان جلوگیری کنند. حیدری در آن سال‌ها بهترین روزهای ورزشی خود را سپری می‌کرد.

او در جام‌جهانی ۲۰۱۴ همراه تیم‌ ملی به برزیل رفت و در هر سه بازی برای ایران توپ زد. سفر به برزیل برای خسرو خوش‌یمن بود چراکه او بعد از جام‌جهانی، پیشنهادهایی از تیم‌های نورنبرگ و هافنهایم آلمان داشت اما به ترجیح خودش استقلال را ترک نکرد و در ایران ماند. از آن روزها که خسرو ستاره بی‌چون و چرای تیمش بود، سال‌ها می‌گذرد. افت او در لیگ پانزدهم عیان شد، او در سال‌های ۹۴-۹۵ تنها در ۱۸ بازی به میدان رفت و فقط ۶ پاس گل داد، در لیگ شانزدهم یعنی سالهای ۹۵-۹۶ نیز او بیشتر فصل را با مصدومیت سپری کرد و فقط در ۴ بازی حضور داشت که نه گلی زد و نه پاس گلی داد! در لیگ هفدهم هم اوضاع خسرو چندان خوب نبود او فقط در ده بازی حضور داشت ولی گلی برای استقلال نساخت. در لیگ کنونی نیز باتوجه به اعتقاد شفر مبنی بر جوانگرایی در تیم، بازی‌های کمی به وی رسید و گاهی در پست دفاع راست به خدمت گرفته شد اما به دلیل بالا رفتن سنش و پایین آمدن انرژی، دیگر طراوت و سرعت سال‌های پیشش را نداشت. خسرو حیدری به صبوری و اخلاق خوش در استقلال معروف است، همچنین او به‌دلیل بی‌حاشیه بودنش در تمام این سال‌ها، حتی نزد هواداران دیگر تیم‌ها نیز مورد احترام بوده است.

او نزد هواداران آبی لقب «خسروی خوبان» را داراست که به تایید گفته خودش از این لقب خشنود است. از افتخارات او می‌توان به سه قهرمانی و دو نایب قهرمانی در لیگ برتر با پیراهن استقلال تهران، پاس تهران و سپاهان اصفهان، همچنین دو قهرمانی در جام‌حذفی با پیراهن استقلال اشاره کرد. گفتنی است که خسرو حیدری در بازی روز پنجشنبه استقلال مقابل سپیدرود قصد خداحافظی از فوتبال را دارد، حال باید دید در این بازی هواداران چه استقبالی از ستاره با سابقه‌شان خواهند کرد.

۱۳    
آی اسپورت
2019-05-15 20:34:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر