فهرست
آنالیز ویژه: چرا نمی‌توانند به بیرانوند شوت بزنند؟
آنالیز ویژه: چرا نمی‌توانند به بیرانوند شوت بزنند؟

آنالیز ویژه: چرا نمی‌توانند به بیرانوند شوت بزنند؟

آی‌اسپورت- 8 شوت در چارچوب ایران در 9 بازی. تیم ملی در هیچ کدام از بازی‌های دور آخر مقدماتی جام جهانی 2018 گل نخورده. رکورد شاگردان کارلوس‌ کی‌روش در شرایطی به دست آمده است که در هر بازی به صورت میانگین کمتر از یک شوت به سمت دروازه ایران زده شده. سهم قطر از این 8 شوت بیشتر از بقیه تیم‌های گروه بوده است. آن‌ها در مجموع دو بازی رفت و برگشت 6 شوت به دروازه ایران زده‌اند. و با این وصف سهمی برای بقیه تیم‌های گروه باقی نمانده. یک شوت در بازی رفت برای چین و یک شوت هم در بازی در گل و لای مالزی برای سوریه. ازبکستان و کره جنوبی که هر دو اصلی‌ترین مدعیان رسیدن به جام جهانی بعد از ایران هستند هیچ‌کدام حتی یک بار هم نتوانسته‌اند علیرضا بیرانوند را به زحمت بیندازند.

تیم ملی هم‌چنین در سه بازی آخر خود در دفاع آن‌قدر خوب کار کرده است که اجازه شوت زدن به سمت دروازه را به بازیکنان حریف ندهد. هرچند که در مواردی بی‌دقتی مهاجمان حریف هم بی‌تاثیر نبوده. ضربه سری که مهاجم کره جنوبی قبل از دقیقه 20 بازی و از روی خط شش‌قدم به بیرون زد مهم‌ترین موقعیتی است که ایران در مقدماتی جام جهانی به حریفانش داده و البته با خوش‌شانسی تیم به گل تبدیل نشده است.

گرافیک‌های زیر شوت‌های به چارچوب حریفان در 4 بازی که حریف موفق به زدن شوت به دروازه ایران شده را نشان می‌دهند. جز بازی با چین که شوت این تیم از راه دور بوده برای سه بازی دیگر پاس‌های کلیدی حریفان هم آورده شده‌اند تا شیوه رسیدن مهاجمان حریف به دروازه ایران و تهدید دروازه را هم نشان دهند. در مواردی که شوت‌ها با پاس‌های کلیدی هم‌خوانی ندارند، شوت‌ها روی حرکات انفرادی بازیکنان بوده است. کافی است این تعداد شوت را با میانگین 3.3 شوت در هر بازی تیم ملی، که در میان بسیاری از هوادارانش حتی به بازی تدافعی معروف است مقایسه کنید تا معنی‌دار شوند. 

شوت به چارچوب ایران در دیدار با  قطر، بازی رفت
شوت به چارچوب ایران در دیدار با قطر، بازی رفت

 

شوت به چارچوب ایران در دیدار با  چین، بازی رفت
شوت به چارچوب ایران در دیدار با چین، بازی رفت

 

شوت به چارچوب ایران در دیدار با  سوریه، بازی رفت
شوت به چارچوب ایران در دیدار با سوریه، بازی رفت

 

شوت به چارچوب ایران در دیدار با  قطر، بازی برگشت
شوت به چارچوب ایران در دیدار با قطر، بازی برگشت

 کارلوس کی‌روش در این 9 بازی در خط دفاعی، جز پورعلی‌گنجی و میلاد محمدی که در همه بازی‌ها حضور داشته اند به تناوب از سیدجلال حسینی، پژمان منتظری، وریا غفوری و رامین رضاییان و بالاخره در بازی آخر محمد انصاری استفاده کرد و در هم بازی‌ها دفاع تیم ملی رسوخ‌ناپذیر به نظر می‌رسید. جز قطر، هیچ تیمی نتوانست دفاع تیم ملی را چندان به زحمت بیندازد و ایران ده نفره حتی نشان داد که از استحکام دفاعی لازم برخوردار است. بیشتر 8 سیو علیرضا بیرانوند هم در شرایط دشواری نبوده.

تنها بازیکن ثابت کی‌روش در هافبک دفاعی در همه این بازی‌ها هم سعید عزت‌الهی بوده و این خط تیم ملی هم دچار تغییرات زیادی شده . آندو، حاج‌صفی، امید ابراهیمی و علی کریمی و برای دقایقی روزبه چشمی بازیکنانی بوده‌اند که در این خط بازی کرده‌اند. ترکیب‌های مختلفی که کی‌روش برای دفاع استفاده کرده است و نیز تعداد شوت‌های به دروازه‌ای که حریفان داشته‌اند بیشتر از هر چیزی نشان‌دهنده آن است که نه بازیکنان و حتی ترکیب دفاعی تیم، بلکه ساختار تیم است که اجازه خلق موقعیت را به حریفان نمی‌دهد. 

 تیم کی‌روش برخلاف گذشته در استفاده از توپ هم بهتر عمل می‌کند. ایرانی که پوست انداخته است به نسبت ایران جام جهانی گذشته کمتر توپ را در اختیار حریفان می‌گذارد و توانایی کنترل توپ را دارد. در شرایط عادی بازی، شبیه به نیمه اول بازی با کره جنوبی یا وقتی که ایران گل زودهنگام نزده اغلب مالکیت توپ ایران بیشتر از حریفان خود بوده است. تنها کره و ازبکستان در بازی رفت، قطر در بازی برگشت و کره بعد از اخراج عزت‌الهی در بازی برگشت مالکیت توپ بیشتری نسبت به ایران در همه بازی‌ها داشته‌اند.

از سه بازی اول در دو بازی، ایران قبل از دقیقه 30 به گل رسیده و تنها در بازی با قطر مالکیت توپ را به این تیم واگذار کرده. در بازی‌ آخر هم آمار نیمه اول نشان می‌دهد مالکیت توپ برابر و برای ایران اندکی بهتر بوده است. ایران هم‌چنین برتری خود را در خلق موقعیت در همه بازی‌ها به حریفان تحمیل کرده است. شوت‌های در چارچوب ایران در همه بازی‌ها بیشتر از حریفان خود بوده است، حتی در بازی‌هایی که نزدیک به 60درصد مالکیت توپ در اختیار حریف بوده است. البته که ایران 8 گل بیشتر نزده اما پیشرفت ایران برای خلق موقعیت گل و برتری‌اش در این زمینه نسبت به حریفان در آمارهای بازی‌ها دست‌کم محسوس است. با این حال هم‌چنان میانگین مالکیت توپ تیم ملی کمتر از 50درصد است که ناشی از شیوه بازی تدافعی تیم ملی در بازی‌هایی است که ایران نیاز به پیروزی ندارد یا خیلی زود به گل رسیده است.

۶ ۲  
آی اسپورت
2017-09-02 17:40:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
ارتش سرخ
شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۶، ۱۸:۳۶
به خاطر همینه که بیرانوند دروازه بان برتر منتخب شده چون لایه های دفاعی ایران آنقدر قوی است که اجازه نفوذ به حریفان نمی دهد . بیرانوند شوت گیر نیست که هم در فصل پیش و هم در این فصل میشه این ضعف دید دفع توپ هاش بیشتر به سمت وسط پشت محوطه که چوب این کارشم گل اول الاهلی بود که به پرسپولیس زد باید یکی مثل عابد زاده بهش آموزش بده تا بطور حرفه ای دروازه بانی رو یاد بگیره!!!
۷ ۱
بابك
شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۶، ۲۰:۳۵
بيراتوند سرورته...
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر