فهرست
در انتظار تحقق وعده‌های رئیس جدید
در انتظار تحقق وعده‌های رئیس جدید

در انتظار تحقق وعده‌های رئیس جدید

آی اسپورت - انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال، پس از حدود یک سال تأخیر با پیروزی شهاب عزیزی خادم به پایان رسید و حالا مهم‌ترین سؤال نزد هواداران فوتبال این است که آیا شروع دوره جدید به معنی تحول در مدیریت فوتبال خواهد بود یا قرار است اوضاع طبق روال فاجعه‌بار قبل ادامه پیدا کند؟

این بدبینی عمومی نتیجه اشتباهات و کم‌کاری‌های زیادی است که در ادوار قبلی فدراسیون فوتبال رخ داده، با وجود این ناامیدی چاره کار نیست. فوتبالی که تاریخی‌ترین لحظه‌اش حماسه ملبورن بوده، همیشه باید به جبران و بازگشت خوشبین بماند. شروع کار فدراسیون جدید هم می‌تواند سرآغاز اتفاقات خوب باشد و به کابوس سوءمدیریت‌ها پایان بدهد.

اولین وجه مثبت این انتخاب پایان بلاتکلیفی فدراسیون است که از زمان استعفای تاج شروع شده بود. فوتبال ایران در ماه‌های اخیر سکانداری نداشت و از این بابت آسیب زیادی دید. با شروع کار رئیس جدید انتظار می‌رود که تکلیف موضوعات کلان فوتبال زودتر روشن شود و فوتبال ایران دوباره به ریل اصلی برگردد.

اولین مأموریت مهم عزیزی خادم سر و سامان دادن به وضعیت تیم ملی است که در شرایط بحرانی قرار دارد. تاج در آخرین پرده ریاستش با انتخاب ویلموتس تیم ملی را به لبه پرتگاه فرستاد و در کنار آن زیان مالی بزرگی به فدراسیون زد. زمان زیادی تا دور برگشت مقدماتی جام جهانی نمانده و احتمالاً فرصتی برای تغییرات اساسی نخواهد بود، ولی می‌توان با تدارک بهتر و فراهم کردن بازی یا بازی‌های دوستانه جدید کمک کرد که تیم ملی در بهترین شرایط وارد مسابقات شود.

عزیزی خادم در نشست خبری دیروز وعده داد که نگاه نو و توسعه‌گرایی در فدراسیون برقرار شود. او پیش از انتخابات هم برنامه مفصلی ارائه کرد و حالا نگاه خانواده فوتبال به فدراسیون جدید است که به سمت این دورنمای جدید قدم بردارد. البته پیاده‌ شدن این ایده‌ها نیاز به زمان دارد، ولی در صورتی که فدراسیون جدید در کوتاه مدت قدم‌های مثبتی بردارد و نشانه‌های تحول آشکار شود، قطعاً با حمایت رسانه‌ها و صاحب‌نظران روبه‌رو خواهد شد.

او دیروز یک بار دیگر گفت که در فدراسیون جدید از چهره‌های متخصص استفاده خواهد کرد؛ وعده‌ای که در صورت عملی شدن می‌تواند چهره فوتبال ایران را دگرگون کند و اثرات مثبت آن خیلی زود آشکار خواهد شد. در سال‌های گذشته ورود به چرخه مدیریت فوتبال نه بر اساس شایستگی و تخصص که بیشتر بر اساس روابط تعریف می‌شد و یکی از دلایل نزول و سقوط فوتبال همین باندبازی‌ها بوده است. اگر عزیزی خادم بتواند ترکیب فدراسیون را تغییر بدهد و پای چهره‌های لایق‌تری را به این عرصه باز کند، قطعاً اعتبار فدراسیون جدید را افزایش می‌دهد و ثمره آن به همین مجموعه می‌رسد.

فوتبال ایران در حوزه مدیریت، بازاریابی و توسعه نیاز به ایده‌‌های جدید دارد، ولی آنچه هواداران و عموم مردم بیشتر به آن حساسیت نشان می‌دهند، وجه فنی فوتبال و تقویت آن است و فدراسیون باید توجه ویژه‌ای به آن نشان بدهد. عزیزی خادم در برنامه‌هایش از اضافه کردن یک مدیر فنی خارجی به چارت فدراسیون خبر داد و عملی شدن این موضوع می‌تواند کمک بزرگی برای پیشرفت فوتبال باشد.

انتخاب و جذب چنین چهره‌ای در کوتاه‌مدت میسر است و ثابت می‌کند که رئیس جدید پای حرف‌هایش ایستاده است. انتخابات اخیر فدراسیون بسیار فشرده و نزدیک بود و عزیزی خادم کار سختی برای رسیدن به صندلی ریاست داشت، ولی مأموریت دشوارتر او از امروز شروع می‌شود و حالا توپ در زمین اوست که بتواند فوتبال ایران را گام به گام به جلو ببرد. البته می‌دانیم که فوتبال برای تغییر با چه موانع مختلفی روبروست، ولی اگر اراده واقعی برای تغییر باشد، می‌توان انتظار داشت که اتفاقات مثبت هرچه زودتر از راه برسند.

 

ایران ورزشی 

۵    
آی اسپورت
2021-03-01 22:15:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر