فهرست
امری؛ از متخصص یوروپا لیگ تا شگفتی‌آفرین چمپیونز لیگ
امری؛ از متخصص یوروپا لیگ تا شگفتی‌آفرین چمپیونز لیگ

امری؛ از متخصص یوروپا لیگ تا شگفتی‌آفرین چمپیونز لیگ

آی‌اسپورت – برای مالکینِ متمول و قطری پاریس سن ژرمن افتخارات داخلی به تنهایی کافی نیستند. آن‌ها درخشش در اروپا می‌خواهند و برای همین در این تابستان لوران بلان که تمام عناوینِ داخلی را با اقتدار فتح کرده بود را کنار گذاشتند و اونای امری را جانشین‌اش کردند، و مربیِ سابق سویا دیشب گوشه‌ای از طعم شیرین پیروزی‌هایِ بزرگِ اروپایی را بهشان نشان داد.

امری، متخصص یوروپا لیگ، تورنمنتی که سه فصل پیاپی فاتحش بوده، دیشب با پیروزیِ 0-4 مقابل بارسلونا در پارک دِ پرنس ورود پاریس سن ژرمن به جمع بزرگانِ اروپا را اعلام کرد.

از نظر تاکتیکی امری در این بازی برتریِ کامل نسبت به لوئیس انریکه داشت و موفق شد تمام ستاره‌هایِ بارسا، از جمله مهمترین‌شان یعنی لیونل مسی را به خوبی مهار کند. این سنگین‌ترین شکست بارسا در چمپیونز لیگ بود (کنار شکست 0-4 مقابل بایرن مونیخ) و هیچ تیمی تا به حال در تاریخ این تورنمنت موفق نشده چنین نتیجه‌ای را در بازیِ برگشت جبران کند. برای همین است که یک چهارم از همین حالا به پاریسی‌ها چشمک می‌زند، اتفاقی که قبل از شروعِ بازی دیشب خیلی انتظارش نمی‌رفت.

وقتی پی.اس.جی در گروهش پایین‌تر از آرسنال قرار گرفت و قرعه‌اش برای یک هشتم به بارسا افتاد به نظر می‌رسید آرزوهایِ اروپایی پاریسی‌ها حداقل یک سال دیگر هم باید سرکوب شود. اما امری شرایط را جوری دیگر دید و از این قرعه به عنوان فرصتی برای اثباتِ خودش و تیمش مقابل یکی از بزرگ‌ترین تیم‌هایِ اروپا یاد کرد: «ما میخوایم سطح خودمون را مقابل بهترین‌هایِ جهان نشون بدیم.» و این دقیقا کاری بود که شاگردانش به بهترین شکل ممکن انجام دادند.

آنخل دی ماریا و ادینسون کاوانی در شبِ تولدشان به کمکِ خریدِ زمستانیِ پاریسی‌ها، جولین دراکسلر، از ضعفِ بارسا در تمام خطوط، به خصوص خط دفاعی بهره بردند و مهمان نامدارشان را نابود کردند. اگر به خاطر سیوهایِ مارک-آندره تراشتگن نبود این شکست حتی می‌توانست سنگین‌تر هم بشود.

خودِ لوئیس انریکه پیش از بازی گفته بود انتظار پاریس سن ژرمنی منظم‌تر و تاکتیکی‌تر تحت رهبریِ رقیبِ سابقش در لا لیگا دارد. امری از این منظر انریکه را ناامید نکرد و با پرس شدید بارسا در زمینِ خودشان و بستنِ بال چپ، جایی که نیمار تنها بازیکنِ فعال کاتالان‌ها بود، از همان ابتدا بر جریان بازی تسلط پیدا کرد.

البته خودِ امری هم قبل از بازی اعتراف کرده بود که نتیجه‌یِ نهایی را بازیکنان رقم می‌زنند، نه تاکتیک‌ها: «ما از نظر تاکتیکی کاملا آماده‌ایم و نسبت به هیچ تیم دیگری پایین‌تر نیستیم. اما این دوئل‌هایِ در جریان بازی هستن که نقشی کلیدی در نتیجه‌یِ نهایی دارن. تاکتیک‌ها هم بسیار مهم هستن، اما در نهایت این بردنِ جنگ‌هایِ وسط زمینه که نتیجه را رقم میزنه.» و بازیکنان پی.اس.جی که انگیزه‌یِ بالایی از مربی‌شان گرفته بودند در تمام طول بازی این جنگ‌ها را بردند.

در یک سویِ زمین مسی را داشتیم که توسط پرزنل کیمپمبه که اولین بازی‌اش در چمپیونز لیگ را تجربه می‌کرد مهار شده بود و حتی رویِ گل دوم با توپی که مقابل آدرین ربیو از دست داد موجباتِ باز شدن دروازه‌یِ تیمش را فراهم کرد. آقای گل چمپیونز لیگ در این شب به ندرت توپ را بیشتر از دروازه‌بانشان لمس کرد و پایین‌ترین درصد پاسِ صحیح بین کل بازیکنان حاضر در ترکیبِ اولیه‌یِ دو تیم را داشت.

در سمت راست خط دفاعیِ پی.اس.جی شاهد یک نمایشِ درخشانِ دیگر، این بار از توماس مونیه بودیم. مدافعِ بلژیکی پاریسی‌ها در این شب نیمار را مهار کرد و بیشتر از هر بازیکن دیگری در زمین تکل زد (8) و در نهایت روی گل چهارم حتی تکنیکِ خودش را هم به رخ ستاره‌یِ برزیلی کشید.

لوئیس سوارز، دیگر ستاره‌یِ خط حمله‌یِ بارسا هم در این بازی مقابل مارکینیوس حرفی برای زدن نداشت. در خط میانی هم این مارکو وراتی بود که جریان بازی را کنترل می‌کرد و قبل از مصدومیتش که امری را مجبور به تعویضش کرد 90 درصد از 50 پاسش را به مقصد رساند تا بهترین پاسور زمین لقب بگیرد.

کنارِ وراتی هم البته ربیو و بلز ماتویدی قرار داشتند که رویِ هم 14 تکل زدند، حتی با وجود اینکه ربیو در همان دقیقه‌یِ 3 اخطار گرفت. در نقطه‌یِ مقابل مثلثِ خط میانیِ بارسا متشکل از آندرس اینیستا، آندره گومس و سرخیو بوسکتس روی هم تنها 9 تکل داشتند.

دو مدافع کناری بارسا هم در این بازی یکی از بدترین شب‌هایشان را تجربه کردند. سرخی روبرتو در دفاع راست به هیچ وجه از پس تکنیکِ دراکسلر بر نیامد و مدام جا ماند. در حالیکه در سمتِ مقابل ژوردی آلبا تا وقت‌هایِ اضافه‌یِ نیمه‌یِ دوم حتی یک بار هم روی پای دی ماریا تکل نکرد. جرارد پیکه و ساموئل اومتیتی هم در قلبِ خط دفاعی وضعیتی بهتر از فول‌بک‌هایشان نداشتند و رویِ گل‌هایِ سوم و چهارم مقصر بودند.

«بارسلونا وقتی توپ نداره چندان هم قوی نیست.» این حرفی بود که دی ماریا قبل از بازی زد، حرفی که کاملا اثبات شد.

این پیروزیِ بزرگ تنها دومین باری بود که امری موفق به شکست دادنِ بارسا می‌شد، پیروزی‌ای که حالا حالاها کسی فراموشش نخواهد کرد و زنگ خطری برای تمام بزرگان اروپا به صدا در خواهد آورد. آیا امری بعد از سه‌گانه‌اش در یوروپا لیگ حالا به سوی چهارمین قهرمانیِ پیاپی‌اش در اروپا پیش می‌رود؟

۶ ۱  
آی اسپورت
2017-02-15 12:20:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
بهنام
چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵، ۱۳:۱۴
دم امری گرم نشون داد انریکه مربی درجه دویی بیش نیست

دم مدیرای بارسا هم گرم ک این گزینه رو براحتی از دست دادن و انریکه رو نگه داشتن تا گندشو تکمیل کنه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر