فهرست
ژاوی هرناندز؛ عروسک‌گردان فراموش‌شده
ژاوی هرناندز؛ عروسک‌گردان فراموش‌شده

ژاوی هرناندز؛ عروسک‌گردان فراموش‌شده

آی اسپورت – وقتی ژاوی هرناندز جوان با شماره ۲۶ مقابل مایورکا برای اولین بار به‌صورت رسمی، پیراهن بارسلونا را پوشید و برای کاتالان‌ها به زمین مسابقه رفت، کم‌تر کسی فکر می‌کرد که بازیکن کوچک و ناشناخته آن روز‌های بارسلونا، روزی معیاری برای سنجیدن دیگران هافبک‌ها شود؛ اما او آمده بود تا ستاره باشد، ستاره‌ای که در همان بازی اول برای بارسلونا گل زد تا از به بعد همه به‌شکل دیگری به او نگاه کنند.

شماره شش بلوگرانا همیشه شکل بازی خاصی را دنبال می‌کرد، هیچگاه رهبر بزرگی نبود که بتواند تیم را در شرایط سخت کنترل کند و مانع از فروپاشی ذهنی بازیکنان شود؛ اما ذهنش برای هدایت تاکتیکی تیم همیشه آماده بود، انگار که نسخه‌ای از مربی روی نیمکت در زمین، بازی می‌کند.

ژاوی در دوره ملی هم کم‌تر بازی‌ای را از دست داد و از یورو ۲۰۰۲ تا جام جهانی ۲۰۱۴ برای اسپانیا بازی کرده و درخشیده‌. او شاید مانند اینیستا و مسی در عنوانین فردی یکی از بی‌افتخارهای دنیای فوتبال به‌شمار برود و در حسرت یک توپ طلا یا بهترین بازیکن سال یوفا باشد؛ اما نمی‌توان این حقیقت را کتمان کرد که مرد شماره هشت اسپانیا، نقش محوری‌ای در تیم‌‌هایی که در آن بازی کرده‌ست داشته.

عروسک‌گردان فوتبال بعد جدایی از بارسلونا به قطر آمد تا اتفاقات تازه‌ای را تجربه کند و پروژه‌ تازه‌ای را آغاز کند، پروژه‌‌ای که او را از سر زبان‌‌ها انداخت ولی به او فرصت یادگیری بیش‌تری داد و در نهایت هم با یک قهرمانی در لیگ و صعود از گروه به پایان رسید. او این هفته برای همیشه از فوتبال خداحافظی کرد و دفتر خاطرات فوتبالی‌اش را برای همیشه بست، دفتری که اولین کلمه‌اش به اسم «لوییس سیتجار» بود و آخرین آن هم به اسم «آزادی».

۴    
آی اسپورت
2019-05-22 12:23:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر