فهرست
شکست در ومبلی و بازگشت به واقعیت
شکست در ومبلی و بازگشت به واقعیت

شکست در ومبلی و بازگشت به واقعیت

آی‌اسپورت – انگلیس در ومبلی خیلی زود دروازه اسپانیا را روی پاس گل لوک شاو و ضربه تمام‌کننده مارکوس رشفورد باز کرد. اما دو دقیقه بعد از گل مهاجم منچستر یونایتد سائول نیگز کار را به تساوی 1-1 کشاند و بعد نوبت به رودریگو رسید تا دروازه جردن پیکفورد را باز کند تا در نهایت بازی با نتیجه 1-2 به سود لا روخا به پایان برسد.

این شکست خانگی برابر اسپانیا بازگشتی به واقعیت برای تیمی بود که تا مرحله نیمه نهایی جام جهانی روسیه پیش رفته بود. اسپانیا در بیشتر دقایق این بازی از لیگ ملت‌های اروپا تیم برتر زمین بود تا به اولین پیروزی‌اش در خاک انگلیس از فوریه 2007 بدین سو برسد.

قبل از شروع این بازی گرت ساوتگیت به بازیکنانش هشدار داده بود که برای اثبات خودشان در بالاترین سطح از فوتبال ملی هنوز راه زیادی در پیش دارند و آمار انگلیس برابر قدرت‌های بزرگ دنیای فوتبال از سال 1966 بدین سو این امر را کاملا ثابت می‌کند. اما در پایان انگلیس یک بار دیگر مقابل رقیبی جدی شکست خورد تا ماه عسل سه شیرها بعد از پایان جام جهانی خیلی زود تلخ شود.

انگلیس در همان ابتدای نیمه دوم شاو را هم به دلیل مصدومیت از دست داد. دفاع چپ منچستر یونایتد در برخوردی با دنی کارواخال ضربه سختی به سرش خورد و با مراقبت‌های ویژه پزشکی از زمین خارج شد. اما خوشبختانه سخنگوی فدراسیون فوتبال انگلیس بعد از پایان بازی اعلام کرد شاو در رختکن راه میرفته و حرف میزده و مشکل جدی‌ای برایش پیش نیامده.

انگلیس در این بازی البته فرصت‌های زیادی برای حداقل به تساوی کشیدن نتیجه هم داشت و اگر واکنش‌های فوق‌العاده داوید دخئا نبود رشفورد می‌توانست هت‌تریکی رویایی به نام خودش ثبت کند. در دقایق پایانی بازی هم گل دنی ولبک به دلیل خطای او روی دخئا مورد قبول داور قرار نگرفت، تصمیمی که به نظر خیلی سختگیرانه می‌رسید.

این اولین بازی رسمی لوئیس انریکه به عنوان مربی اسپانیا بود. این مربی 48 ساله پیش از این هم تجربه احیا کردن تیم بزرگی که در دوران افت به سر می‌برده را داشته. انریکه بارسلونایی را تحویل گرفت که بعد از دوران پپ گواردیولا از اوج فاصله گرفته بود، تیمی که تنها در یک فصل تحت رهبری او سه‌گانه برد. بنابراین شرایط او روی نیمکت لا روخا اصلا برایش جدید نیست.

اسپانیا در جام جهانی روسیه در مرحله یک هشتم نهایی حذف شد، در شرایطی که مربی‌اش خولن لوپتگی تنها دو روز پیش اولین بازی‌شان در دور گروهی اخراج شده بود. با این وجود از اسپانیا با اسکواد پرستاره‌ای که داشت انتظاری بیشتر می‌رفت. با اینکه حالا این اسکواد بزرگانی چون جرارد پیکه، آندرس اینیستا و داوید سیلوا را از دست داده، انریکه همچنان به اندازه کافی بازیکن دارد که برای قهرمانی یورو 2020 بجنگد.

در غیاب اینیستا این تیاگو آلکانتارا بود که جریان بازی را در ومبلی در دست گرفته بود و ریتم آن را به میزبان دیکته می‌کرد. ایسکو و سائول در بعد هجومی کمک زیادی به تیمشان می‌کردند و نمایش مارکوس آلونسو نشان داد چرا انریکه او را به ژوردی آلبا ترجیح داد بود. اسپانیا در این بازی دیگو کاستا را نداشت، مهاجمی که به خاطر دلایل شخصی اردوی تیم را ترک کرده بود. بازگشت او، به علاوه آلوارو موراتایی که به نظر می‌رسد به فرم خوبش بازگشته می‌تواند قدرت لا روخا در خط حمله را دو برابر کند.

از منظر انگلیس اما این بازی نشان داد تیم ساوتگیت چقدر در دو سال اخیر پیشرفت کرده و اصلا شکل دیگری به خودش گرفته. مقابل اسپانیا نه تا از بازیکنان ترکیب اصلی در روسیه هم حاضر بودند. اما نسبت به آخرین باری که انگلیس برابر اسپانیا به زمین رفت، در دورانی که ساوتگیت عنوان مربی موقت تیم بعد از اخراج سم آلردایس را داشت، چهره سه‌شیرها بسیار تغییر کرده است.

از اسکواد 23 نفره انگلیس برای جدال با اسپانیا در نوامبر 2016 در ومبلی تنها هشت بازیکن برای بازی دیشب باقی مانده بودند و این خودش نشان از انقلاب ساوتگیت در تیم ملی می‌دهد. دیگر خبری از جو هارت، جک ویلشر، تئو والکات و وین رونی نیست. جیمی واردی و گری کیهیل هم که از تیم ملی نیمه بازنشسته شده‌اند و اعلام کرده‌اند فقط در صورتی که واقعا بهشان نیاز بود حاضرند به اردوی سه ‌شیرها باز گردند. در عوض چهره‌هایی چون جان استونز، هری مگوایر، جسی لینگارد و کیران تریپیه بدل به مهره‌های کلیدی تیم ملی شده‌اند.

انگلیس در نهایت به رهبری ساوتگیت در یک قدمی رسیدن به فینال جام جهانی، برای اولین بار از سال 1966 بدین سو، شکست خورد و دیشب هم در ومبلی موفق نشد از اسپانیا امتیاز بگیرد. این تیم بدون شک برای قرار گرفتن بین بزرگان فوتبال جهان هنوز راه درازی در پیش دارد، راهی که البته ساوتگیت مسیر درستی در آن پی گرفته است.

۳    
آی اسپورت
2018-09-09 09:57:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر