فهرست
دوباره تردید درباره والورده؛ اینجا بارسلوناست
دوباره تردید درباره والورده؛ اینجا بارسلوناست

دوباره تردید درباره والورده؛ اینجا بارسلوناست

یک- اعتراف می‌کنم درباره لوانته اشتباه کرده بودم. تیم کوچک شهر والنسیا مجموعه فوق‌العاده‌ای بود که بعد از چهار پیروزی پیاپی و کسب ۷ پیروزی در ۹ مسابقه گذشته در خانه خود خطرناک به نظر می‌رسید. این بار و در لحظات ابتدایی مسابقه با در نظر گرفتن تغییرات خط دفاعی بارسا قابل پیش بینی بود که خطرساز شود. لوانته به عنوان تیم هفدهم لالیگا نمایشی فراتر از انتظار ارائه داد تا مشخص شود این که می‌گوییم این لیگ بهترین و با کیفیت‌ترین لیگ اروپاست و تعداد تیم‌های از پیش باخته در آن بسیار ناچیز است، اشتباه نکرده‌ایم و چنان‌چه قدرت ماورایی رئال و بارسا یا سخت‌کوشی اتلتی را باور کنیم حتما به این نکته خواهیم رسید که کوچک‌ترین تیم‌های اسپانیا در خانه خود کیفیتی ارائه می‌دهند که تسلیم نشدن در مقابل‌شان فقط به نیروهایی مثل مسی و رونالدو و یا مجموعه‌ای از ستاره ها در قالب تیمی فوق‌العاده نیاز دارد.

دو- بارسا ۵ گل خورد؛ اتفاقی که سال‌هاست رخ نداده و شاید هر دو دهه یک بار اتفاق بیافتد. بعد از این اتفاق آوار انتقادات بر سر خط دفاعی بارسا فرود آمد و بیشتر از همه یری‌مینا خرید زمستانی والورده مورد انتقاد قرار گرفت؛ اما شاید نگاهی منطقی‌تر به آن‌چه در دیدار با لوانته گذشت مشخص کند مینا غیر از صحنه گل اول در سایر گل‌ها تقصیر چندانی نداشت و بیشتر این آشفتگی سازمان دفاعی بارسا بود که منجر به این شکست شد. در واقع بوسکتس بعد از مطرح شدن ماجرای تمدید قراردادش و درخواست دست‌مزدی بالاتر برای این مسابقه تمرکز لازم را نداشت و ضعیف‌ترین عنصر تدافعی تیم بود. حتی راکیتیچ که در دو سه بازی اخیر در حد ستاره خودنمایی کرد هم نمایشی ضعیف ارائه داد تا خط دفاع بارسا به هیچ وجه از سوی عناصر تدافعی تیمش حمایت نشود. غیر از این ترکیب تازه چهار نفره خط دفاع که تازه با مصدومیت فرمالن در همان نیمه نخست تغییر دوباره‌ای داشت می‌تواند حتی در روزهای پایانی مشکل‌آفرین باشد. همچنین نباید فراموش کنید در روز خوب مهاجمان لوانته تقریبا تمام حملات این تیم تبدیل به گل شد و این مورد استثنایی در شکست بارسا بی‌تاثیر نبود.

سه- عثمان دمبله در مقابل کوتینیو. هفته قبل و بعد از نمایش درخشان مقابل ویارئال تصور می‌کردیم دمبله جوان سرانجام نمای خوب خود را نشان‌مان داده و در این هفته‌های آخر می‌خواهد اثبات کند که فصل بعد خط حمله بارسا را کامل خواهد کرد؛ اما نمایش ضعیف او در خط حمله سند دیگری بود بر این که دومین بازیکن گران‌قیمت تاریخ فوتبال، خریدی ناموفق در بارسا بوده است. ناهماهنگی او با سوارز که در یکی دو نوبت منجر به جر و بحث طرفین شد و حس بی‌اعتمادی سوارز به او ثابت می‌کند دمبله را هنوز در بارسا باور نکرده‌اند و با این شرایط او سختی‌های بسیاری حتی در مقطع آغازین فصل بعد خواهد داشت. در مقابل اما کوتینیو با نمایش کم‌نقص و هت‌تریکش در این بازی سخت ثابت کرد چه لعبتی است و چقدر می‌تواند به بارسا در فصل اینده لالیگا و سی‌ال کمک کند. کوتی که از ژانویه به بارسا آمده حالا چهارمین گل‌زن بارساست و توانایی‌هایش را به رخ کشیده.

چهار- چالش بازی بدون لئو مسی بار دیگر نتیجه‌ای منفی برای بارسا داشت و مشخص شد بردن بدون لئو دشوار است و البته رسیدن به رکوردها بدون او غیر ممکن به نظر می‌رسد. چند هفته قبل در سانچس پیسخوان مسی مقابل سویا به زمین آمد تا بارسا باخت دو بر صفر را با مساوی تمام کند اما این بار لئو پای تلویزیون ناخن‌هایش را می‌جوید و حرص می‌خورد که رکورد بزرگ از دست رفته و مهم‌ترین دستاورد بارسا در این فصل لکه‌دار شده است.

پنج- بارسا در زمین والنسیا، سویا و بیلبائو شکست نخورد و بعضا با پیروزی‌های درخشان مثل ال‌کلاسیکوی رفت از خانه حریفانش بیرون آمد. تیم والورده حتی در خانه سلتا گربه سیاه چند فصل اخیر هم سربلند بود. آنها در دربی کاتالونیا و زیر باران سیل‌آسای بارسلونا به اسپانیول نباختند و البته از ال‌کلاسیکوی برگشت با یک بازیکن کمتر سرافراز بیرون آمدند تا پیش به سوی رکوردی استثنایی بروند وهفته سی و هفتم ولوانته ایستگاهی نبود که کسی تصور کند رکورد شکست‌ناپذیری بارسلونا شکسته خواهد شد. حالا این باخت عجیب و استراحت دادن به مسی در فاصله یک هفته مانده به پایان فصل کاری کرده تا دوباره شایستگی‌های والورده زیر سوال برود و این مساله طرح شود که او برای بارسا مربی بزرگی نیست. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که بارسا با او مقتدرانه قهرمان لالیگا شده و جام حذفی را برده اما بارسا و توقعی که نزد هوادارانش ایجاد کرده باعث شده هر چیزی غیر از قهرمانی‌های متعدد و کسب رکوردهای تیمی و شخصی، بهترین‌های این مجموعه را تحت فشار قرار دهد. فشاری که حتی پپ گواردیولا را بعد از کسب چهارده جام در بارسلونا فراری داد و او برای رهایی از این فشار یک سال تمام در نیویورک استراحت کرد.

۱۱ ۱  
آی اسپورت
2018-05-16 01:22:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
nima bagheri
چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۹:۱۴
واقعا شما متوجه نیستید که والورده سبک بازی هجومی شناور تک ضرب و توتال فوتبال بارسا رو داره نابود می کنه به نفعه یه سبک واکنشی و دفاعی و نتیجه گرا با تکیه بر بازی فیزیکی؟ که تازه نتیجه رو هم به همراه نداره؟ بعد با این اوصاف خودوتون رو طرفدار بارسا می دونید ؟ طرفدار بارسا بودن بر خلاف دیگر تیم ها یعنی طرفدار یکسری اصول بودن نه نتیجه و جام از این جهت مثل سلتیک و بیلبائو میمونه.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر