فهرست
از حاشیه تا متن؛ بازی‌سازهای ناقلا
از حاشیه تا متن؛ بازی‌سازهای ناقلا

از حاشیه تا متن؛ بازی‌سازهای ناقلا

آی اسپورت - «موقع گل زدن خوشحالی نمی‌کنم ، چون این وظیفه و کار من  است. مثل پستچی‌ای که وظیفه‌اش رساندن نامه است و با هر نامه‌ای خوشحالی نمی‌کند.» شاید وقتی ماریو بالوتلی، این جملات رو به زبان می‌آورد و آن طرف «باتی گل» با بی اعتنایی به فوتبال، آن را فقط حرفه‌اش می‌دانست، خبر نداشت زیر آسمان آبی خدا و در دل معابد فوتبالی دنیا، هستند کسانی که با عشق،  قدم‌های آنها را می‌شمارند، دست‌شان را می‌خوانند، سایه توپ را با چشمان‌شان دنبال می‌کنند و با انجام درست وظیفه‌شان، در بیرون زمین برای تیم‌شان و در رویای‌شان برای خودشان  فوتبال بازی می‌کنند.

احتمالا کالوم هینز، توپ جمع کن پانزده ساله اسپرز هم در جریان بازی تاتنهام برابر المپیاکوس در لیگ قهرمانان، مثل پستچی‌ای که وظیفه‌اش رساندن نامه است با رساندن سریع توپ به اوریر و گلزنی هری کین خوشحالی نکرد، اما وقتی ژوزه مورینیو به سمتش رفت، با او دست داد، او را به رختکن تیمش دعوت کرد و روز پسر بچه را ساخت، فهمید فوتبال فراتر از یک وظیفه است و عشق او به کارش باعث شده حالا همه دوربین‌های دنیا متوجه پسرانی شوند که یار دوازدهم تیم‌شان هستند، بازی‌سازند و می‌توانند نتیجه یک مسابقه را تغییر دهند.

«توپ جمع کن‌ها» متولد شدند

شاید به نظر برسد ایده ایجاد شغلی به نام «توپ جمع‌کن» در فوتبال، صرفا برگرداندن توپ به زمین باشد، اما جالب است بدانید برای اولین بار این نقش و وظیفه در سال ۱۹۰۰ و توسط تیم چلسی معرفی شد . آنها از توپ جمع‌کن‌ها استفاده می‌کردند تا دروازه‌بان‌شان ترسناک‌تر به نظر بیاید. گلر آنها ویلیام فالکز با قدی بلند و هیبتی بزرگ برای هر تیمی ترسناک بود. چلسی با استخدام دو پسر نوجوان با لقب توپ جمع‌کن و قراردادن آنها پشت دروازه، باعث می‌شد فالکز برای تیم مقابل بزرگ‌تر و ترسناک تر جلوه کند. از آن به بعد این وظیفه باقی ماند، گسترش پیدا کرد و حالا دختران و پسران زیادی در دنیا به عنوان توپ جمع‌کن در هر بازی حضور دارند.  بعدها، نتایج مثبت استفاده از سیستم چند توپ در جریان بازی‌های چمپونشیب باعث شد تا در مسابقات یوفا و بعد هم جام جهانی، هفت توپ و هفت توپ جمع‌کن در اطراف زمین مستقر شوند و با برگرداندن سریع توپ به زمین مسابقه، به سرعت بازی و بالا رفتن کیفیت آن بیافزایند.

حتی کنار زمین، آموزش ببین

ساز و کار جذب پسران و دختران توپ جمع‌کن در باشگاه‌های مختلف متفاوت است. منچستر سیتی از طریق سایت خود و ثبت نام علاقه مندان ۱۲ تا ۱۶ ساله به شرط آزمون، نفرات خود را انتخاب می‌کند و برای باشگاهی چون آرسنال اولویت با توپچی‌های نوجوانی ست که در آکادمی مشغول به یادگیری هستند. برای پسران آکادمی لذت بخش‌ترین اتفاق، نزدیک شدن به زمینی است که رویای حضور در آن را دارند و برای رسیدن به این اتفاق لذت بخش فقط تحصیل و حضور در آکادمی ملاک نیست. برای توپ جمع‌کن شدن علاوه بر پر انرژی بودن و قدرت انتقال و پرتاب سریع توپ باید بتوانی در هر بازی خانگی حضور داشته باشی و در هر شرایط آب و هوایی وظیفه خود را انجام دهی. پسران توپ جمع کن در باشگاه‌ها تحت آموزش اصول اساسی قرار می‌گیرند تا به عنوان یار دوازدهم و در سایه، به کمک تاکتیک‌های تیم در مواقع برد یا شکست بیایند. گلن هادل بازیکن و سرمربی انگلیسی و از مدیران فوتبالی می‌گوید : «مدیران باشگاه‌ها باید توپ جمع کن‌ها را توجیه کنند که اگر تیم‌شان برنده مسابقه است ، سریع توپ را به بازی برنگردانند چون این امتیاز خانگی شماست.» شکایت چند باشگاه اروپایی به نحوه توپ رسانی در جریان بازی‌های خارج از خانه شاید بیشتر از پیش اهمیت پسران حاشیه نشین زمین مسابقه را مشخص کرد .نکته جالب در چندین سال گذشته آنالیز عملکرد توپ جمع کن‌ها در خلال بازی‌هاست که هم توسط آنالیزورهای دو تیم و هم مسئولان برگزاری مسابقات مورد توجه قرار گرفته .

پسران بازی‌خوان، دستیاران جدید فوتبال مدرن

تاریخ فوتبال می‌گوید روزهای خوب و بد توپ جمع کن‌های نوجوان کنار زمین، روزهای اوج و حضیض تیم‌های بزرگ را ساخته. آنها گاهی متهم به شرارت و بدذاتی می‌شوند و گاهی ناجی تیم‌های بزرگ. شاید ضربه ادن هازارد به چارلی مورگان توپ جمع کن بازی سوانسی چلسی که با خوابیدن روی توپ از سرعت بازی کاسته بود و اخراج هازارد از آن بازی، نشان می‌دهد همیشه هم پسران توپ جمع کن قهرمان لحظه‌های حساس نیستند . ولی حتما صحبت‌های پپ با توپ جمع کن‌های سیتی در خلال بازی با استون ویلا و افزایش سرعت بازی در ادامه، تمجید مورینیو از توپ جمع کن باهوش و بازی خوان اسپرز در بازی با المپیاکوس و ستاره شدن اوکلی کانونیر، توپ جمع کن ۱۴ ساله لیورپول در بازی برابر بارسا و کامبک رویایی قرمزها در نیمه نهایی لیگ قهرمانان با توپ رسانی سریع به آرنولد و ضربه تمام کننده اوریگی، به همه ثابت کرده که نسل نوی پسران توپ جمع کن با هوش و نبوغ بالا و تفکر و حرکت سریع، با بازی خوانی و درک تاکتیک‌های تیمی می‌توانند بر روند بازی‌ها تاثیر بگذارند و به عنوان دستیاران کوچک مربیان بزرگ معرفی شوند.

از لمس توپ تا لمس جام

تعداد پسران توپ جمع کنی که با آرزوی بازی در تیم مورد علاقه‌شان، بند به بند کفش اسطوره‌ها را با نگاه دنبال کردند و حالا خودشان اسطوره یک دنیا هستند کم نیست . سال ۱۹۸۴، شادی با جام تری ونبلز سرمربی وقت بارسا و لبخندهای پسر توپ جمع کنی که با زل زدن به مربی، رویای لمس جام را در سر می‌پروراند زیباترین تصویر از پپ گواردیولایی ست که حالا پسران توپ جمع کن سیتی برای دیدن شادی جام تیم‌شان، گوش تیز می‌کنند تا حرف‌هایش را بفهمند، دستوراتش را بشنوند و در برد تیمی با او شریک باشند.

فابیو کاناوارو، احتمالا وقتی جام جهانی ۲۰۰۶  را بالا برد به یاد توپ‌هایی که برای دیگو مارادونا و چیرو فررا و در کنار زمین ناپولی پرتاب می‌کرد، دلش لرزید و حتما وقتی به عنوان تنها مدافع جهان توپ طلا را تصاحب کرد به یاد تکلی افتاد که در دوران توپ جمع کنی به روی پای مارادونا رفت تا هم به خاطر جسارتش کفش مارادونا را صاحب شود و هم این جمله را از او هدیه بگیرد:  «برای اینکه عالی باشید، به اعتماد به نفس نیاز دارید.»

فیلیپ لام هم از جمله پسران رویا پردازی بود که درکنار زمین و نزدیک‌ترین جا به تیمش محبوبش، درس فوتبال خواند و با دویدن به دنبال توپ‌های مرده بازیکنان رویای روزهای کودکی خود را زنده و تبدیل به واقعیت کرد. اما بودند پسرانی که در حاشیه زمین رقیب با خواب ستاره شدن در تیم محبوب‌شان بزرگ و بزرگ شدند و در دنیای بیداری رائول گونزالس محبوب هواداران کهکشانی لقب گرفتند.

وین رونی، برناردو سیلوا، وسلی اسنایدر، ترنت الکساندر آرنولد و ... از دیگر پسران هستند که با پرسه زدن در حاشیه زمین فوتبال تبدیل به ستاره‌های فوتبالی شدند و شاید بهترین پیام را برای فوتبال مدرن امروز دارند: «مراقب پسران توپ جمع کن خود باشید، آنها می‌توانند به نوعی کاپیتان تیم شما باشند. پسرانی که شاید در آینده اسم‌شان به عنوان مهندسان بازی ساز در میانه میدان هیجان انگیز فوتبال برده شود.

 

سازندگی 

۵    
آی اسپورت
2020-08-12 00:59:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر