فهرست
کومان-اورتون: ۱۶ماه به روایت آمار
کومان-اورتون: ۱۶ماه به روایت آمار

کومان-اورتون: ۱۶ماه به روایت آمار

آی‌اسپورت- بعد از کسب تنها 2 برد در 9 بازی ابتدایی لیگ برتر، باشگاه اورتون به همکاری خود با رونالد کومان، سرمربی 54 ساله هلندی پایان داد.

شکست خانگی 5-2 مقابل آرسنال در روز یکشنبه برای کومان به منزله تیر خلاص بود. نتایج تافی‌ها با سرمایه گذاری 142 میلیون پوندی تابستان هرگز همخوانی نداشت. اوپتا، مرجع آمار و ارقام فوتبال به نکاتی اشاره کرده که از عوامل کلیدی اخراج کومان از گودیسون پارک بوده‌اند.

کسب تنها 8 امتیاز از 9 بازی ابتدایی به معنای سومین شروع ضعیف اورتون در تاریخ لیگ برتر بود. آمار اورتون فقط در فصل‌های 06-2005 و 95-1994 از این فصل بدتر بوده است. البته این برای اولین باری نیست که آبی‌های مرسی ساید در 9 بازی اول، به این تعداد امتیاز اندوخته‌اند. در فصل 98-1997 اورتون این رکورد را داشت و در پایان فصل در جایگاه هفدهم جدول ایستاد و تنها با تفاضل گل توانست از سقوط بگریزد. اورتون در فصل 96-1995 هم بعد از 9 بازی 8 امتیاز داشت، اما در پایان فصل جایگاه ششم را از آن خود کرد.

عمر مربیگری کومان در اورتون فقط برای 47 بازی لیگ برتری دوام داشت. مایک واکر با 31 بازی و هاوارد کندال با 38 بازی، دو مربی اورتون بوده‌اند که در این زمینه آماری بالاتر از کومان داشتند.

در میزان درصد برد در لیگ برتر فقط دیوید مویس آمار بهتری نسبت به کومان روی نیمکت اورتون داشته است. در مقایسه با 40 درصد برد و 1.47 امتیاز به ازای هر بازی برای کومان، مویس آمار 41 درصد پیروزی و 1.50 امتیاز در هر بازی را در دوران طولانی زمامداری خود در گودیسون پارک بر جای گذاشت.

اگر مربیان اورتون را براساس عملکردشان در 47 بازی ابتدایی روی نیمکت این تیم بسنجیم، روبرتو مارتینز، سرمربی تافی‌ها در سال های 2013 تا 2016 و سرمربی فعلی تیم ملی بلژیک بهترین آمار را دارد. مارتینز در این 47 بازی، 84 امتیاز کسب کرد تا به طور میانگین از هر بازی 1.79 امتیاز دشت کرده باشد. در مقایسه، اورتونِ کومان در تعداد بازی مشابه 69 امتیاز اندوخت.

پیش از آمدن به مرسی ساید، کومان دو سال موفق را در ساوتهمپتون گذرانده بود و آمار او در اورتون نشان می‌دهد دومین تجربه کومان در جزیره، چندان موفق نبوده است. او روی نیمکت قدیس‌ها در تمامی رقابت‌ها، 48.4 درصد پیروزی داشت اما این درصد برای او در اورتون به 41.4 تقلیل یافت.

اگر عملکرد تمامی تیم‌های لیگ برتری از آغاز فصل 17-2016 یعنی زمان روی کار آمدن کومان را در نظر بگیریم، اورتون با 69 امتیاز در مکان هفتم قرار خواهد گرفت؛ 11 امتیاز بالاتر از ساوتهمپتون بعد از جدایی او و البته 20 امتیاز کمتر از لیورپول و منچستریونایتد که در این جدول بالاتر از اورتون در جایگاه‌های پنجم و ششم قرار می‌گیرند.

اسکای اسپورتس در گزارشی به گزینه‌های احتمالی باشگاه برای تصدی پست سرمربیگری پرداخته که در این بین شانس شان دایچ، سرمربی فعلی برنلی بالاتر از بقیه گزینه‌ها ارزیابی شده است. در ادامه این گزارش از سم آلردایس سرمربی سابق کریستال پالاس و دیوید آنسورث، اسطوره باشگاه و سرمربی کنونی تیم زیر 23 ساله‌ها به عنوان دیگر کاندیداهای این پست یاد شده است.

۹    
آی اسپورت
2017-10-24 00:33:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر