فهرست
نقش کلیدی استرلینگ برای انگلیس
نقش کلیدی استرلینگ برای انگلیس

نقش کلیدی استرلینگ برای انگلیس

آی‌اسپورت – انگلیس به نیمه نهایی جام جهانی رسیده، بعد از 28 سال. تیمی که گرت ساوتگیت ساخته حالا کنار قهرمانانِ ایتالیا 90 قرار می‌گیرند و حتی باور به رسیدن به جایگاه جاودانه سر آلف رمزی و شاگردانش در 1966 دارند.

چهره شاخص این تیم بدون شک هری کین است، گلزن اول، کاپیتان و رهبر انگلیس. چهره‌های دیگری چون جسی لینگارد، هری مگوایر و جردن پیکفورد هم بدل به قهرمانان محبوب تیم جوان ساوتگیت شده‌اند. اما در این بین یکی از بازیکنان ترکیب اصلی انگلیس است که مدام مورد انتقادهایی شدید در شبکه‌های اجتماعی توسط بخش بزرگی از جامعه فوتبالی این کشور قرار می‌گیرد.

رحیم استرلینگ در نیمه اول بازی مقابل سوئد دو فرصت تک به تک را از دست داد، که البته یکی از آن‌ها اگر گل هم می‌شد به درستی آفساید بود. این دو صحنه باعث شد شبکه‌های اجتماعی پر شودند از توهین‌های سنگین به ستاره جوان منچستر سیتی. گری نویل بعد از پایان بازی و صعود انگلیس به نیمه نهایی این انتقادات را حال به هم زن توصیف کرد و به دفاع از نمایش کلی استرلینگ، جدا از این دو فرصت پرداخت.

با اینکه کاربران سایت بی‌بی‌سی در هر چهار بازی گذشته استرلینگ را به عنوان ضعیف‌ترین بازیکن تیم‌شان انتخاب کردند، نگاه ساوتگیت به پدیده سابق لیورپول کاملا متفاوت است: «من باوری عمیق به رحیم دارم. رحیم در پنج شش بازی اخیر که سیستم تیم را عوض کردیم یکی از کلیدی‌ترین مهره‌های ما بوده، به خصوص با حرکاتش در خط حمله و ارتباطی که با مهاجم کنارش و هافبک‌های پشتتش برقرار می‌کند.»

بازی روان استرلینگ به لینگارد و دلی علی اجازه نفوذ به خط دفاعی حریف و نزدیک شدن به کین را می‌دهد. در ضمن انگلیس بدون استرلینگ هم نشانی از پیشرفت نداشته. مارکوس رشفورد مقابل بلژیک نمایشی قانع‌کننده نداشت و خودش هم یک فرصت تک به تک را از دست داد. آمدن جیمی واردی در دقایق پایانی جدال با کلمبیا هم کمکی به تیم نکرد و بعد از کشیده شدن بازی به وقت اضافه، انگایس در نیمه اول کاملا تحت تاثیر تیم خوسه پکرمن قرار گرفته بود.

تاثیری که استرلینگ روی بازی انگلیس دارد را شاید با این آمار بهتری درک کنیم. استرلینگ در هر دو بازی اخیر بیشترین تعداد استارت انفجاری را بین هم‌تیمی‌هایش داشته، 46 تا مقابل سوئد و 44 تا برابر کلمبیا. این حرکات اوست که باعث می‌شود فضای مناسبی برای کین پدید بیاید و مدافعین مرکزی حریف مدام در حال تعقیب او باشند و انرژی زیادی در این راه مصرف کنند.

نکته کلیدی دیگر تاثیر و حضور در باکس حریف است. سال 2013 تحقیقی گسترده از سوی مربیان فوتبال نشان داد دفعاتی که یک تیم وارد باکس حریف می‌شود نشانگر مناسبی برای نمایش آن‌هاست. از این منظر هم استرلینگ دیشب بار سنگینی روی دوشش کشید و 3 بار پا به توپ خودش را به باکس سوئد رساند، یعنی نیمی از آمار کل تیمش. «استرلینگ مدام خودش را در این موقعیت‌ها قرار داد. درسته که او گل نزد، چیزی که به یک باره هر بازیکنی را بدل به قهرمان ملی می‌کند، اما نمایش کلی‌اش عالی بود.» نویل نظر خودش را درباره استرلینگ بدین شکل به پایان رساند.

با وجود تمام این تاثیری که استرلینگ روی بازی انگلیس دارد نمی‌توان روند طولانی بدون گل او را هم نادیده گرفت. استرلینگ 24 بازی است که برای تیم ملی گل نزده. پیش از بازی دیروز علی هم نگرانی مشابهی داشت و 13 بازی بدون گل را سپری کرده بود که با ضربه سرش بالاخره شکسته شد.

پشت تمام این آمار و ارقام اما ساوتگیت دقیقا ارزش استرلینگ برای تیمی که بدل به بهترین انگلیس سه دهه اخیر شده را می‌داند. اگر هواداران انگلیس هم زودتر به چنین درکی برسند این تابستان عالی، عالی‌تر از این هم خواهد شد.

     
آی اسپورت
2018-07-08 14:06:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر