فهرست
گرشاسبی در مسیر افتخاری؛ مصادره!
گرشاسبی در مسیر افتخاری؛ مصادره!

گرشاسبی در مسیر افتخاری؛ مصادره!

آی اسپورت - چیزهای زیادی پشت تصویر باشکوه نایب‌قهرمانی پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا پنهان شده‌اند و یکی از این چیزها، عیار واقعی مدیریت حمیدرضا گرشاسبی است. در فرهنگ فوتبال ایران، تعریف جالبی از «مدیر موفق» وجود دارد. براساس این تعریف، مدیری که باشگاهش خوب نتیجه بگیرد موفق محسوب می‌شود و مدیری که باشگاهش در زمین به نتایج مطلوب دست پیدا نکند، ناموفق و شکست‌خورده خواهد بود. البته که مدیریت نیز ابزاری برای رسیدن به نتایج ایده‌آل در زمین مسابقه است اما نمی‌توان همه زیروبم‌های کار یک مدیر را به اعداد نوشته شده روی اسکوربرد ورزشگاه‌ها محدود دانست. با وجود واگذار کردن فینال آسیا به کاشیما، سرخپوشان در بخش فوق‌العاده‌ای از تاریخ‌شان به‌سرمی‌برند و روزهایی فراموش‌نشدنی‌ را پشت سر می‌گذارند. سهم مدیرعامل باشگاه از این موفقیت اما دقیقا چقدر است؟ آیا گرشاسبی پرسپولیس را در این جایگاه قرار داده است؟ آیا او موجب شده که قرمزها به یکی از قدرت‌های فوتبال آسیا تبدیل شوند؟ به‌نظر می‌رسد پرسپولیس مدیون مدیریت گرشاسبی نیست اما این مدیر، کاملا مدیون کار کردن در باشگاه پرسپولیس است؛ باشگاهی که در آن همه ضعف‌های مدیریتی به واسطه درخشش کادر فنی و ستاره‌ها، نامرئی به‌نظر می‌رسند.

اگر صاف‌کردن بخشی از بدهی‌ها برای محروم‌نشدن از لیگ قهرمانان آسیا یک «موفقیت» مدیریتی تلقی شود، مدیران سابق استقلال نیز توانسته‌اند چنین کاری انجام بدهند. این اتفاق اساسا با دخالت وزارت ورزش ممکن شد و به نظر می‌رسد هنوز هم بخشی از طلبکاران 2 باشگاه، حق قانونی‌شان را از سرخابی‌ها دریافت نکرده‌اند. گرشاسبی به لحاظ «مدیریت مالی» در حد و اندازه‌ای ظاهر نشده که در پرسپولیس نمره قبولی دریافت کند. روش‌های درآمدزایی باشگاه، هنوز مثل سال‌های قبل هستند. اسپانسر تیم عوض نشده و تغییری در بودجه دریافتی این تیم از حامیان مالی به‌وجود نیامده است. مرد اول کادر مدیریتی قرمزها، نتوانسته اسپانسر جدیدی به باشگاه بیاورد و از این طریق درآمدزایی بیشتری برای تیم انجام بدهد. گرشاسبی در فصل جدید برای چندین‌ماه حقوقی به بازیکنان و مربیان‌اش پرداخت نکرد و 6‌ماه متوالی نیز نتوانست دستمزد برانکو ایوانکوویچ را بپردازد. نتایج فوق‌العاده پرسپولیس در آسیا و دریافت پاداش‌های سنگین از ای.اف.سی اما در نهایت موجب شد که مشکلات مالی تیم رفته رفته کمرنگ شوند. در واقع در زمینه‌های مالی، گرشاسبی مدیون تیمی شد که با درخشیدن در آسیا، بودجه خودش را فراهم کرد. این اتفاق بدون وجود یک مدیر نیز رخ می‌داد. حالا سؤال بزرگ اینجاست که اگر پرسپولیس برانکو خیلی زود از آسیا کنار می‌رفت، گرشاسبی چطور از طوفان بحران‌های مالی عبور می‌کرد؟ آیا او راه دیگری نیز برای فرار از چنین وضعیتی درنظر گرفته بود؟ عملکرد این مدیر نشان می‌دهد که پاسخ این سؤال به هیچ وجه مثبت نیست.

محرومیت پرسپولیس از دو پنجره نقل و انتقالات، مربوط به دوران مدیریت طاهری است اما نباید فراموش کرد که در همان دوران نیز گرشاسبی یکی از چهره‌های مؤثر کادر مدیریتی باشگاه به شمار می‌رفت. او به‌عنوان یکی از اعضای هیات مدیره باشگاه، هیچ قدمی برای حل و فصل ماجرای ریزه‌اسپور برنداشت و تنها به تماشای روندی نشست که در نهایت محرومیت سنگین باشگاه را به همراه آورد. گرشاسبی کمی بعد جای طاهری را گرفت و انتظار می‌رفت بحران محرومیت باشگاه از خرید بازیکن را مدیریت کند اما او در این زمینه نیز موفق نبود. حداقل کاری که گرشاسبی باید انجام می‌داد، تلاش برای حفظ ستاره‌های پرسپولیس در دوران محرومیت بود. او می‌توانست قبل از درخشش وحید امیری در جام جهانی، قرارداد این ستاره را در تهران تمدید کند. می‌توانست با پرداخت رقمی خوب، سد راه جدایی فرشاد احمدزاده شود. می‌توانست قبل از تبدیل شدن صادق محرمی به یک پدیده، با این فوتبالیست جوان قرارداد طولانی‌مدت ببندد و می‌توانست برای حل ماجرای مسلمان و برانکو تلاش کند. گرشاسبی اما تنها به‌عنوان تماشاگر، مشغول تماشای جدایی مهره‌های کلیدی تیمش شد. به‌نظر می‌رسد بی‌میلی برانکو به حفظ نفراتی که حتی برای یک‌بار ساز جدایی کوک می‌کنند، این نفرات را به خروج از پرسپولیس مصمم‌تر کرده است. نقش مدیریت اما در هدایت این ماجرا چیست؟ تنها سکوت‌کردن و منتظر آینده ماندن؟

گرشاسبی در همان مسیری قرار دارد که پیش از این، پندار توفیقی و رضا افتخاری در استقلال طی کرده‌اند. با این تفاوت که تیم این مدیرها به نتایج خوبی نرسید و تیم گرشاسبی خوب نتیجه گرفته تا همه او را به‌عنوان مدیر موفق بشناسند. کیفیت پرسپولیس نه با تصمیم‌های مدیریتی، بلکه با نقشه‌های فنی برانکو ایوانکوویچ شکل گرفته و تشویق‌های ایسلندی هوادارها در آزادی، به خوبی نشان می‌دهد که آنها نیز این حقیقت آشکار را پذیرفته‌اند. زیر سایه بلند مرد کروات، مدیرها از خطر شکل گرفتن اعتصاب در تمرین و فاش‌شدن ضعف‌های واقعی‌‌شان در امان مانده‌اند. ایوانکوویچ تیمش را به مرحله‌ای رسانده که برای کنار زدن بزرگ‌ترین رقبا هم، نیازی به کمک مدیران باشگاه نداشته باشد. تیمی که دست مدیرانش را هم می‌گیرد و به چهره آنها نقاب «موفقیت» می‌زند.

همشهری ورزشی

۱۰ ۵  
آی اسپورت
2018-11-16 16:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
SA ADI
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷، ۱۶:۴۷
دوستان استقلالی که از حمایت دولت از پرسپولیس حرف میزنند چرا دقیقا نمیگن کی و کجا حمایت شده ؟ واقعا اگر حمایت بود که باشگاه پرسپولیس مجبور به فروش اتوبوس اختصاصی پرسپولیس نبود.
۸
امید از تفت
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷، ۱۷:۰۶
سوء مدیریت ایشون بدتر از طاهری بود. اگه طاهری باعث محروم شدن پرسپولیس شد، پیش بینی لازم را هم کرده بود و به اندازه کافی بازیکن گرفته بود. ولی جناب گرشاسبی وقتی رضایت ریزه اسپور را گرفت، یک شکایت اشتباه در cas علیه ریزه اسپور مطرح کرد در حالی که باشگاه ترک رضایت داده بود. در واقع باید از فیفا شکایت می کرد ولی نکرد. و به خیال خام که پنجره تابستانی پرسپولیس باز میشه، تلاشی برای تمدید قرارداد بازیکنان نکرد. هر چقدر داد زدیم همون نیم فصل پارسال قرارداد بازیکنان را تمدید کنید اونها با بی تفاوتی و به خیال خام باز شدن پنجره تابستانی پرسپولیس اینکار را نکردند. در واقع ما اصلاً مدیریت نداریم. فقط مدیریت هزینه هست. فقط پول خرج کردن هست. پرسپولیس پتانسیل بالایی برای ترانسفر بازیکن داره. ولی شما از گرشاسبی بپرسید چه برنامه ای دارید!!؟ میگه ترانسفر چی هست!!؟ در چنین فضایی برانکو برای پرسپولیس یه گوهر نایاب و یک موهبت الهی است. خدا کنه فقط برانکو را سالهای سال داشته باشیم، مدیران خیلی فرقی باهم ندارند. البته دکتر طاهری واقعاً ایده، برنامه و سیاستگذاری داشت. امیدوارم ظاهری به پرسپولیس برگرده. پرسپولیس به چنین مدیرانی نیاز داره
۵
شاهین ممسنی ❤❤
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷، ۱۸:۲۰
گرشاسبی فاجعه تر از افتخاری!
۱. عدم تمدید قرارداد با بازیکنان پرسپولیس
گرشاسبی نتونست هیچ بازیکنی را راضی به موندن بکنه!
۲. گرشاسبی حتی حاضر نشد قراراد بشار رسن رو تمدید بکنه!
۳. گرشاسبی نتونست جواب توهین پیامکی پدر سردار آزمون رو به
۴. گرشاسبی حاضر شده بود نیم فصل دوم سوپرجام را برگزار کنه و با تهدید هواداران پرسپولیس مجبور به عقب نشینی شد
۵. گرشاسبی به سازمان لیگ گفته بدون ملی پوشان با پیکان بازی می کنیم!
۶. گرشاسبی ۶ ماه حقوق برانکو را پرداخت نکرده است
۷. گرشاسبی نمی تونه برانکو را راضی به تمدید کنه
۸. شایعه شده فدراسیون فوتبال پول پرسپولیس از لیگ قهرمانان را در اختیار می گیره و ماهیانه مبلغی را به پرسپولیس میده
۹. گرشاسبی چرا داستان ۵۰۰ هزار دلار کمک به باشگاه استقلال را پیگیری نکرد؟
۱۰. گرشاسبی به جز خریدن ترابی و سروش که بارها اعلام کردند عاشق پرسپولیس هستند چه بازیکنانی را جذب کرد؟
برای نیم فصل دوم قصد جذب چه بازیکنانی داره؟
۱۱. گرشاسبی عرضه نداشت یه چارتر اختصاصی برای پرسپولیس تهیه کنه که بدون مشقت بره ژاپن!
۶
Smn
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷، ۲۱:۰۲
تفکر آماتور به این میگن.موفقیت بدون مدیریت و تیم اجرایی خوب و حداقل قابل قبول ممکن نیست .گل کوچیک محلات تهران نیست که بازیکن ها لخت بشن برن تو زمین و برانکو هم ۴ تا تاکتیک بگه و ۲ تا قهرمانی و یه نایب قهرمانی لیگ و فینال آسیا بدست بیاد.باید قبول کرد تیم مدیریت و باشگاه از ۴ سال پیش به این طرف در حد ایران و چیزی که معمول هست خوب بوده که این نتایج بدست اومده.حالا چه ازشون خوشمون بیاد یا نه و اینکه چه اشتباهاتی کردن و چه کارهایی رو بهتر میتونستن انجام بدن به جای خود ولی هر کسی که کوچکترین کسب و کار و فعالیتی رو اداره کرده باشه می‌دونه که موفقیت بدون کار تیمی بدست نمیاد و توی فوتبال هم مدیریت و کادر اجرایی باشگاه هم جز تیم هستن.
۵
nima bagheri
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷، ۱۷:۱۴
این امید از تفت احمق میگه امیدوارم طاهری برگرده چرا؟ چون : «دکتر طاهری واقعاً ایده، برنامه و سیاستگذاری داشت»
ایده اش کاسه گدایی جلو هوادارا دراز کردن برای کمک های مالی بود
یا باز کردن مجدد پای هدایتی به باشگاه
یا دروغ گویی، جعل سند در ماجرای ریزه اسپور که یک شاهکار تاریخی مدیریتی بود که تا دنیا دنیا است در یاد های خواهد ماند این تراژدی طاهری
حالا کاری به بخور بخور هاش نداریم
پس کو این ایده و سیاست گذاری بلند مدت؟
طاهری و گرشسابی و ...بدترین مدیریت تاریخ پرپسولیس بودند که با خوش شانسی تونستند پست موفقیت های برانکو پنهان بشن
امیدوارم دیگر هرگز این این مدیران فاسد و بی لیاقتی مثل طاهری ها و گرشاسبی ها در پرسپولیس به منصبی نرسن
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر