فهرست
سوال روز تکواندو؛ چرا رئیس با تیم برنگشت؟
سوال روز تکواندو؛ چرا رئیس با تیم برنگشت؟

سوال روز تکواندو؛ چرا رئیس با تیم برنگشت؟

آی اسپورت – محمد پولادگر دیروز همراه تیم ملی تکواندو به ایران برنگشت. برداشت‌ها این است که رئیس فدراسیون برای اینکه در فرودگاه مجبور نشود به سؤالات خبرنگاران جواب دهد، تصمیم گرفته همراه تیم نباشد. شاید مهم‌ترین سؤالی که قرار بوده از او بپرسند، این بوده که استعفا می‌دهد یا هنوز تصمیم به ماندن دارد. تکواندوی ایران که اگر قهرمان جهان نمی‌شد، حتما نایب‌قهرمان بود، چند سالی است که به شکست‌خوردن عادت کرده. بعد از اینکه این تیم در بازی‌های المپیک 2016 با تک برنز کیمیا علیزاده به ایران برگشت، دیروز هم درحالی پا به ایران گذاشت که فقط دو نقره و یک برنز در تیم مردان و یک نقره در تیم زنان داشت. سومی در رده‌بندی امتیازی و چهاردهمی در رده‌بندی مدالی زنان و مردان، کارشناسان این رشته را دوباره شاکی کرده است. منتقدان تکواندو مشکل اصلی را در مدیریت فدراسیون می‌بینند و توقعشان این است که یا خود پولادگر استعفا بدهد یا اینکه وزارت ورزش برای مدیریت این فدراسیون تصمیمی بگیرد. اعضای مجمع هم سکوت کرده‌اند و مثل ماه‌ها و سال‌های گذشته، واکنشی به این شکست‌ها نداشته‌اند. به نظر نمی‌رسد خواسته منتقدان به نتیجه‌ای برسد. اگر پولادگر تصمیمی برای استعفا داشت، سال قبل بعد از المپیک، این کار را می‌کرد و با حمله به رضا مهماندوست و میلاد بیگی، سرمربی و تکواندوکای ایرانی تیم ملی آذربایجان، افکار عمومی را از شکست تیم ایران دور نمی‌کرد. وزارت ورزش هم با این بهانه که نمی‌خواهد در امور فدراسیون‌ها دخالت کند، موضع خودش را اعلام کرده است.

منتقدان فدراسیون تکواندو در دو روز گذشته، وزارت ورزش را هم به نقد کشیده‌اند و حال و روز فعلی این رشته را نتیجه حمایت‌های این وزارتخانه از پولادگر می‌دانند. هرچند بهانه وزارتی‌ها، دخالت‌نکردن در امور فدراسیون‌هاست ولی منتقدان، رفاقت‌های مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و محمدرضا داورزنی، معاون او را دلیل این حمایت‌ها می‌دانند؛ البته تا دیروز فقط حرف از رفاقت بود، حالا دیگر پرده‌ها کنار زده شده و منتقدان با صراحت علیه داورزنی و روابط مالی‌ای که پسر او با پولادگر و رئیس فدارسیون دارند، صحبت می‌کنند. از مدت‌ها قبل گفته می‌شد که مدیریت رستوران و سالن بدنسازی خانه تکواندو بدون اینکه مناقصه‌ای برگزار شود، به پسر داورزنی واگذار شده اما این خبرها علنی نبود و در حد شایعه مطرح می‌شد اما بعد از اینکه داورزنی به صراحت اعلام کرد تغییرات در مدیریت فدراسیون، کمکی به بهترشدن وضعیت تکواندو نمی‌کند، لقمان کشاورز از پیشکسوتان این رشته، از داورزنی خواست قبل از این اظهارنظرها، درباره روابطی که با پولادگر دارد توضیح بدهد. لقمان به فارس گفته: «داورزنی اول روابطی را که با پولادگر دارد، به ملت ایران توضیح دهد. داورزنی در مورد رستوران و سالن بدنسازی خانه تکواندو توضیح دهد که دست چه کسی است. او باید در مورد چنین مسائلی صحبت کند.»

لقمان تنها کسی نیست که علیه پولادگر صحبت کرده. رضا نادریان، بهزاد خداداد، مجید افلاکی و... هم بهترشدن وضعیت تکواندو را منوط به رفتن پولادگر از ریاست فدراسیون می‌دانند اما لقمان اتهاماتی را به پولادگر وارد کرده است تا بیشتر مدیریت او را زیر سؤال ببرد، بیشتر این اتهامات هم مالی هستند: «آقایان میلیاردها میلیارد از فدراسیون درآمد دارند و سؤال خانواده تکواندو این است این پول‌ها کجا هزینه می‌شود؟ چرا کسی نمی‌گوید این دلارهایی که با حضور کشورهای خارجی در اردوهای تیم ملی به حساب فدراسیون واریز می‌شود، کجا می‌رود؟ متأسفیم از اینکه چند هزار دلار از تیم‌های خارجی که اصلا در حد و اندازه تکواندوی ایران نیستند، برای برگزاری اردوها می‌گیرند و به جای اینکه سطح فنی تکواندوی ما بالا برود آنها با دلارهایی که به ما می‌دهند، تکنیک و تاکتیک‌های مبارزات ما را یاد می‌گیرند و اطلاعات فنی ما لو می‌رود و در پایان، نتیجه این می‌شود که ما حتی به‌عنوان تیم قهرمان، یک مدال طلا هم نمی‌توانیم کسب کنیم.»

لقمان به‌عنوان نماینده خانواده تکواندو از اعضای مجلس شورای اسلامی و فراکسیون مجلس خواسته است به موضوع پولادگر و وزارت ورزش و جوانان ورود کنند اما اینکه نمایندگان مجلس چقدر به این خواسته توجه کنند، مشخص نیست. آنها بعد از المپیک هم موضع خاصی درباره شکست‌های تکواندو نداشتند.

داورزنی: تکواندو فدراسیون برتر است

داورزنی دیروز در مجمع انتخاباتی فدراسیون اسکیت هم از پولادگر حمایت کرد. عجیب‌تر از حمایت، این بود که گفت فدراسیون تکواندو در ارزیابی سال 1395 به‌عنوان بهترین فدراسیون انتخاب شده بود: «فدراسیون تکواندو در ارزیابی سال 95 در مجموع فعالیت‌هایش به‌عنوان فدراسیون برتر انتخاب شد اما نتیجه موردانتظار در المپیک و مسابقات قهرمانی جهان این بود که به موفقیت نیز برسد. این انتظار را همین فدراسیون در مردم ایجاد کرده است اما اتفاقات دو سال اخیر و کمی اختلاف نظر‌ها باعث شده که آن همدلی که باید وجود داشته باشد کمرنگ باشد. اختلاف سلیقه‌هایی وجود دارد که راه‌حلش این است که همدلی را ایجاد کنیم. ما یک آسیب‌شناسی انجام می‌دهیم و هر اقدامی که لازم باشد انجام می‌شود. نکته کلیدی تفرقه‌ای است که شکل گرفته است، درواقع زحمات زیادی کشیده شده اما این اختلاف نظرها باعث تخریب آنها شده است. انتظار مردم این است که تکواندو روی سکو باشد ومردم نیز الان گلایه‌مند هستند و وزارت ورزش و فدراسیون باید هم‌افزایی را ایجاد کنند.»

 

وقایع اتفاقیه

۵    
آی اسپورت
2017-07-03 12:05:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر