فهرست
مدعیان صدرنشینی نیم‌فصل؛ دو زرد و یک سرخابی
مدعیان صدرنشینی نیم‌فصل؛ دو زرد و یک سرخابی

مدعیان صدرنشینی نیم‌فصل؛ دو زرد و یک سرخابی

آی اسپورت - با برنامه‌ریزی سازمان لیگ این فصل از تعطیلات نیم‌فصل و صدرنشین نیم‌فصل خبری نیست. برگزاری یک هفته از نیم‌فصل دوم و همچنین بازی‌های عقب‌افتاده‌ای که بعد از این هفته برگزار خواهد شد همه باعث خواهد شد تا هیچ‌کدام از مربیان لیگ متوجه نشوند که صدرنشین نیم‌فصل لیگ خواهند شد یا نه. با این حال صدرنشینی بعد از پایان هفته شانزدهم آنقدر شیرین است که عنوانش اهمیتی نداشته باشد. موفقیت بعد از پایان یک ماراتن سنگین و پیروزی در یک رقابت فشرده حتی برای کوتاه‌مدت می‌تواند خستگی را از تن کادرفنی و بازیکنان به در کند. اما کدام تیم‌ها شانس حضور در رده اول جدول قبل از تعطیلات لیگ را دارند؟

استقلال

آنها فعلا این عنوان را در اختیار دارند. بازی بعدی‌شان هم روی کاغذ بازی سختی نخواهد بود. ماشین‌سازی در رده نهم جدول قراردارد. البته آن‌ها در دو هفته گذشته مقابل تراکتور برنده شده و مقابل صنعت نفت تا دقیقه 90 یک امتیاز کسب کرده بودند و اگر حریف سختی نباشند، حریف آسانی هم نیستند. با این حال استقلال اگر با فرم چند هفته پیش و با استراما و خیال راحت راهی این بازی می‌شد کمتر کسی در پیروزی‌اش شک داشت. شرایط ویژه آبی‌ها و روزهای خوب خطیبی و شاگردانش اما این معادله را کمی پیچیده کرده است. یک مساله‌ای که شانس استقلال را با وجود رتبه‌اش کمتر می‌کند این است که آنها جزو تیم‌هایی هستند که هر 15 بازی خود را انجام داده و بازی عقب‌افتاده ندارند. به همین دلیل باید در صورت برد ماشین‌سازی بنشینند و تماشاگر بازی‌های عقب‌افتاده باشند تا نتایج آن بازی‌ها تکلیفشان را مشخص کند.

سپاهان

تنها تیمی که تکلیف صدرنشینی‌اش دست خودش خواهد بود. بازی هفته شانزدهم سپاهان برخلاف استقلال اما و اگر ندارد. بازی با تیم قعرنشین جدول رده‌بندی و سه امتیاز احتمالی اما پایان کار سپاهان نیست. آنها در بازی عقب‌افتاده خود باید با صنعت نفت بازی کنند. تیمی که برخلاف حریف این هفته‌شان هم روی کاغذ و هم داخل زمین قلدر است و حتی خودش به نوعی می‌تواند مدعی لیگ باشد. قلعه‌نویی برای  صدرنشینی باید از اسکوچیچ هم امتیازات کامل را بگیرد.

پرسپولیس

پای ثابت مدعیان قهرمانی نیم‌فصل. اگرچه حضور پرسپولیس در جمع بالانشینان در چند فصل اخیر تبدیل به عادت شده بود اما این فصل روند این تیم نشان نمی‌داد که آنها در پایان نیم‌فصل قرار است جدی‌ترین مدعی صدرنشینی باشند. پرسپولیس در بهترین شرایط به پارس بدون سرمربی و آشفته رسیده است. کالدرون هم که تخصص ویژه‌ای در بردن تیم‌های پایین‌جدولی دارد می‌تواند خیالش بابت سوغاتی از جم راحت باشد. بازی عقب‌افتاده با نساجی هم شرایطی تقریبا مشابه دارد. پرسپولیس در صورت بردن این دو بازی می‌تواند امیدوار به از دست دادن امتیاز سپاهانی‌ها باشد تا یک پایان خوب در یک نیم‌فصل نه‌چندان خوب را رقم بزند و کالدرون هم هواداران پرسپولیس را راضی نگه دارد.

صنعت نفت آبادان

یکی از مدعیان جالب و هیجان‌انگیز قهرمانی نیم‌فصل. اگرچه شانس این تیم شاید از سه مدعی دیگر کمتر باشد اما حضور برزیلی‌های آبادان در جمع مدعیان از اتفاقات جالب نیم‌فصل است. البته شانس کم آنها با درنظرگرفتن دو بازی پیش رویشان کمتر هم می‌شود. صنعت نفت باید در دو بازی آینده با فولاد و سپاهان بازی کند که هر دو حریفان قدرتمندی هستند و گرفتن امتیاز کامل از آنها تقریبا بعید است. با این حال در صورت عملکرد خوب صنعت نفت و اما و اگرهای زیاد شاید حتی اسکوچیچ هم بتواند صدرنشینی را در تعطیلات نیم‌فصل تجربه کند و ثمره عملکرد فوق‌العاده‌اش در این نیم‌فصل را ببیند.

تراکتور

تنها تیم جدول که 13 بازی انجام داده است و 9 امتیاز شیرین را پیش روی خود می‌بیند. نفت‌مسجدسلیمان بدون باخت، پیکان و شهرخودرو سه حریف تراکتور در ادامه راه هستند. اگرچه از تراکتور بدون مربی توقع کسب 9 امتیاز کامل را نمی‌رود اما حتی در صورت انجام این کار بزرگ باز هم شانس قهرمانی تراکتور کمی از صفر بیشتر است. قهرمانی آنها مستلزم نتیجه نگرفتن همزمان استقلال، سپاهان و پرسپولیس و اما وا گرهای صنعت نفت است. معادله‌ای با چندین مجهول و شانس اندکی برای قهرمانی تراکتور. این معادلات نشان می‌دهد که تیم‌های بالانشین علاوه بر کسب بهترین نتایج در بازی‌های باقی‌مانده باید حواس‌شان به تیم‌ها و بازی‌های دیگر هم باشد. یعنی سرنوشت هیچ تیمی دست خودش نیست و هر مربی بخشی از تکه‌های صدرنشینی‌اش را باید در بازی‌های دیگر جست و جو کند.

نود

۱    
آی اسپورت
2019-12-17 21:14:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر