فهرست
اورتون و مشیری؛ روزهای روشن؛ سلام!
اورتون و مشیری؛ روزهای روشن؛ سلام!

اورتون و مشیری؛ روزهای روشن؛ سلام!

آی اسپورت - پروژه طلسم باز هم دست‌نخورده باقی ماند، طلسمی که حالا دیگر 20 ساله خواهد شد؛  طلسمی که 20 سال است بر روی آبی‌های بندر لیورپول سایه افکنده و اجازه نمی‌دهد تافی‌ها در دربی «مرسی‌ساید» در ورزشگاه «آنفیلد» به عنوان تیم پیروز از میدان خارج شوند. آخرین باری که اورتون در آنفیلد طعم پیروزی را چشید به 19 سال پیش برمی‌گردد، دیداری که «کوین کمپل» با گلزنی برای آبی‌پوشان، پیروزی تیم‌اش در خانه رقیب همشهری را رقم زد.

در آن زمان «والتر اسمیت»؛ سرمربی وقت اورتون با حقیقتی تلخ دست به گریبان شد؛ او هرگز به مبلغ قراردادش نرسید، مالک وقت اورتون (پیتر جانسون)، باشگاه را در معرض فروش گذاشت و بانک نیز برای رسیدن به طلبش به فروش بازیکنان تیم اصرار داشت. تیم ورشکسته بود و اسمیت چاره‌ای جز خرید بازیکنان پا به سن گذاشته نداشت و به همین دلیل نیز فصل را با دو مدافع میانی 38 و 39 ساله آغاز کرد!

از آن زمان تا همین چند سال پیش، اوضاع اورتون کم و بیش به همین منوال بوده و شرایط مالی باشگاه هیچگاه به حدی نرسیده که هواداران بتوانند به خرید یک ستاره بزرگ و نتیجه‌گیری در لیگ برتر انگلیس امیدوار باشند. با این حال بعد از حضور «فرهاد مشیری» در این باشگاه، هواداران تیم بیشتر از هر زمان دیگری در عصر مدرن به تغییر این روند امیدوار شدند.

البته فاصله مالی تافی‌ها با سرخ‌پوشان آنفیلد هنوز هم سرسام آور است؛ طبق آخرین اعلام «Deloitee Money League» سود سهام و درآمد باشگاه اورتون 199 میلیون پوند بوده که در قیاس با رقم 424.2 میلیون پوندی لیورپولی‌ها بسیار کمتر است. اما با حضور مشیری، اورتون روزهایی که اوضاع مالی‌اش در وضع فاجعه‌باری قرار داشت را پشت سر گذشته، روزهایی که رئیس وقت باشگاه با تزریق پول‌های مشکوک از سازمان‌های آن سوی آب در مستعمرات بریتانیا، سعی در تامین گردش مالی باشگاه داشت. حالا اما اوضاع نسبت به گذشته شفاف‌تر است و حساب‌های باشگاه به صورت روزانه منتشر می‌شود؛ طبق آخرین اطلاعات سهامدار اصلی باشگاه یعنی فرهاد مشیری که ایرانی و ساکن موناکو است، 150 میلیون پوند به باشگاه تزریق کرده و به نظر می‌رسد که فعلاً تصمیمی برای بازگرداندن سریع سرمایه‌اش ندارد.

مشیری در نمای نزدیک

مشیری با ثروتی معاد‌‌‌‌ل 1.8 میلیارد پوند‌‌‌‌ د‌‌‌‌ر جمع 50 ثروتمند‌‌‌‌ بریتانیا، رتبه‌ی بیست‌ویکم را بد‌‌‌‌ست آورد‌‌‌‌ه. این تاجر و سرمایه‌گذار ایرانی ساکن موناکو-لندن د‌‌‌‌ر بسیاری از شرکت‌های مطرح انگلستان و روسیه سرمایه‌گذاری کرد‌‌‌‌ه. بزرگترین شرکت‌های معد‌‌‌‌ن و صنعت فولاد‌‌‌‌ روسیه، مگافون (د‌‌‌‌ومین اپراتور بزرگ تلفن همراه این کشور) تنها گوشه‌ای از این سرمایه‌گذاری‌ها هستند‌‌‌‌.

مشیری د‌‌‌‌ر سال 1334 د‌‌‌‌ر تهران متولد‌‌‌‌ شد‌‌‌‌. بعد‌‌‌‌ها همراه خانواد‌‌‌‌ه‌اش به انگلستان مهاجرت کرد‌‌‌‌ و همان جا تحصیلات د‌‌‌‌انشگاهی خود‌‌‌‌ را د‌‌‌‌ر رشته حسابد‌‌‌‌اری اد‌‌‌‌امه د‌‌‌‌اد‌‌‌‌ و از د‌‌‌‌انشگاه لند‌‌‌‌ن فارغ‌التحصیل شد‌‌‌‌. او حسابدار خبره‌ای است و سابقه همکاری با «ارنست اند یانگ»، «PKF» و «Deloitte» را در کارنامه می‌بیند. بد نیست بدانید فرهاد مشیری قسمت بزرگی از ثروت‌اش را پس از حضور در شرکت «USM» به عنوان حسابدار، مشاور و سپس سهامدار به دست آورد؛ سهامی که به لطف «علی‌شیر عثمانف» موفق به خریدش شد. در واقع عثمانف قسمت کوچکی از سهام خود در USM را به مشیری فروخت تا او نیز به جمع سهام‌داران این شرکت مشهور و سودآور روسی بپیوندد.

او که بین موناکو و لندن مدام در حال رفت‌وآمد است در مورد خود به بلومبرگ گفت: «مهاجرت ما به خارج از ایران، هیچ ربطی به انقلاب نداشت چرا که پدر و مادرم در سال 1979 در حالیکه هنوز انقلاب اسلامی در ایران رخ نداده بود از کشور خارج شدند.»

پدر فرهاد مشیری یک پزشگ نظامی بود که در زمینه‌ی پاتولوژی کار می‌کرد و بعدها به شغل قضاوت در دادگاه‌ها مشغول به کار شد. مادر فرهاد نیز شغل جالبی داشت؛ او سردبیر خانه‌ی انتشارات کیهان در لندن بود و مقالات انتقادی زیادی را بر علیه امپرایالیسم منتشر کرد.

پول‌های مشکوک در بندر

زمانی که سهامداران اعظم باشگاه اورتون پس از مدت‌ها تحقیق و جلسات پی‌در‌پی، تصمیم گرفتند که  49.9 درصد باشگاه را با رقم 87.5 میلیون پوند به فرهاد مشیری بفروشند، بسیاری این سناریو را در ذهن می‌پروراندند که مرد پشت پرده این خرید، شریک دیرینه و متمول مشیری یعنی «علی‌شیر عثمانف»، مولتی‌میلیاردر روسی-ازبکستانی است.

عثمانف پیش از این 30 درصد سهام باشگاه آرسنال را در اختیار داشت اما با توجه به سهم 67 درصدی «استن کروئنکه»؛ سرمایه‌گذار آمریکایی، عثمانف اختیار عمل را در این باشگاه لندنی در دست نداشت. در این بین باید بدانید که بر اساس قوانین «مالکیت و سرمایه‌گذاری» در لیگ برتر انگلیس و به منظور ایجاد شرایط عادلانه برای تمامی تیم‌های حاضر در جزیره، هیچ شخصی در صورت مالکیت بیشتر از 10 درصد از سهام یک باشگاه، حق سرمایه‌گذاری و خرید یک باشگاه دیگر را ندارد.

دقیقاً به همین دلیل در زمانی که مشیری برای خرید سهام باشگاه اورتون اقدام کرد، او و سخنگوی عثمانف در حضور رسانه‌ها اعلام کردند که این سرمایه‌گذاری «تنها» از سوی میلیاردر ایرانی انجام شده و عثمانف شریک تجاری مشیری هیچ نقشی در آن ندارد. زمانی که مشیری از سوی رئیس هیئت مدیره باشگاه اورتون به عنوان خریدار اصلی تافی‌ها انتخاب شد، عثمانف که در حال تماشای مسابقه آرسنال در قسمت VIP ورزشگاه امارات بود، سریعاً 15 درصد از سهام مشیری در آرسنال را با قیمت 146 میلیون پوند خریداری کرد تا از نظر قوانین قوانین «مالکیت و سرمایه‌گذاری» در لیگ برتر، هیچ مانعی برای حضور فرهاد در اورتون وجود نداشته باشد.

اما حالا عثمانف نیز سهام خود را در آرسنال واگذار کرده و بسیار معتقدند که او حالا آماده حضور قدرتمند در اورتون است. در واقع او وقتی ارزش باشگاه آرسنال به 1.8 میلیارد پوند رسید، سهامش را به کرونکه فروخت و اکنون حضورش در اورتون بلامانع است.

در این بین نباید از یک نکته غافل شد و آن حضور مخفیانه عثمانوف در اورتون است! ماجرا از این قرار است که با انتشار گزارش سالیانه باشگاه اورتون در سال 2017، موارد مشکوکی توجهات را به خود جلب کرد. بر اساس موارد مندرج در این گزارش، شرکت «معدن و فلزات روسیه» یا همان USM، به عنوان اسپانسر اصلی زمین تمرینی باشگاه اورتون معرفی شده بود. این شرکت، سرمایه‌گذاری اعظمی را در این باشگاه بندری انجام داده و در سال چندین نوبت به اورتون پول‌های کلانی تزریق کرده، شرکتی که گرچه مشیری جزو سهام‌داران آن محسوب می‌شود اما مالکیت 48 درصد آن در اختیار علی‌شیر عثمانف قرار دارد و در واقع این میلیاردر دوملیتی، سهامدار اعظم این شرکت است!

هرچند باشگاه اورتون تا این لحظه مبلغ دقیق این سرمایه‌گذاری را از اصحاب رسانه مخفی کرده اما بررسی‌های اولیه گردش مالی باشگاه نشان می‌داد که این رقم چیزی در حدود 6 میلیون پوند است. این اسپانسرینگ زمانی بیشتر شک‌برانگیز می‌شود که بدانید زمین تمرینی اورتون هیچگاه مورد توجه رسانه‌های تصوری و البته پوشش تلویزیونی قرار نداشته و در نتیجه پرداخت چنین رقمی برای اسپانسرینگ زمین تمرین و نصب بنرهای تبلیغاتی در آن به هیچ عنوان منطقی به نظر نمی‌رسد.

البته وجود تبلیغ دیگر شرکت عثمانوف با نام «Megafon» در اطراف زمین در دیدار خانگی اخیر برابر «کاردیف»، این شایعات را به وجود آورده که مبالغ تزریق شده از سوی او به باشگاه، بسیار فراتر از حد انتظار و احتمالات بوده. در واقع اکنون می‌توان به صراحت گفت که تنها راز مالی باشگاه اورتون در حال حاضر این‌ست که عثمانوف، چه مقدار پول در این باشگاه سرمایه‌گذاری کرده است. این در حالی‌ست که اسپانسرینگ عثمانوف از «فینچ فارم» (زمین تمرینی اورتون)، نقشی مهم در رشد 31 درصدی درآمد باشگاه داشته و موجب شده که تافی‌ها به جمع بیست تیم برتر «Deloitte Money League» راه پیدا کنند.

با این وجود مسئولان آبی‌های بندر لیوپورل و USM، متفق‌القول این موضوع را رد می‌کنند و مدعی هستند که هیچ مورد مشکوکی در این قرارداد همکاری وجود ندارد. «ایوان استرشینسکی» از اعضا هیئت مدیره USM در اینباره می‌گوید: «این یک تزریق پول به اورتون نیست، این یک همکاری سودآور برای هر دو سوی این قرارداد است و تنها به زمین تمرینی این باشگاه محدود نمی‌شود. بر اساس این قرارداد حق مصاحبه‌های اختصاصی با بازیکنان تماماً در اختیار USM قرار گرفته که همین بند به‌تنهایی میلیون‌ها دلار ارزش مالی برای شرکت دربر دارد.»

سلام به روزهای روشن

در همان روزهای نخست حضور مشیری در اورتون، شایعاتی پیرامون تصمیم او برای ساخت ورزشگاه جدید به گوش می‌رسید، شایعاتی که با توجه به سرمایه مشیری می‌توانست هر لحظه رنگ حقیقت به خود بگیرد.

ورزشگاه خانگی اورتون یعنی «گودیسون پارک» یکی از استادیوم‌های تاریخی انگلستان محسوب می‌شود، ورزشگاهی سرشار از خاطره اما غیر مدرن و قدیمی! استادیومی که از سال 1892 میزبان بازی‌های این تیم بوده و اکنون با توجه به امکانات سایر ورزشگاه‌ها، به هیچ عنوان پاسخگوی نیازهای امروزه هواداران نیست. در سال 2003 بود که برای نخستین بار پروژه بازسازی این استادیوم در باشگاه مطرح شد، پروژه‌‌ای که البته هیچگاه به مرحله اجرا نرسید، درست همانطور که طرح ساخت ورزشگاه جدید در منطقه‌ای دیگر در سال 2009 با مخالفت شهرداری لیورپول به بایگانی فرستاده شد. شاید برخی از تیفوسی‌های اورتون دلیل شکست و مخالفت با این پروژه را، همسایه بودن با تیم پرطرفدار لیورپول قلمداد کنند اما دلیل اصلی چیزی نبود جز عدم توانایی مالی!

حالا حضور مشیری و حالا عثمانوف می‌تواند تمامی این مشکل را نیز تنها در چند ساعت حل کند و اولین سودای این تاجر ایرانی را در اورتون تحقق بخشد. اورتون تا 14 روز آینده، مذاکرات و رایزنی‌های عمومی درباره برنامه خود برای ساخت ورزشگاهی جدید در سواحل مرسی در منطقه «Bramely Moore Dock» که بالغ بر 500 میلیون پوند هزینه خواهد داشت را به پایان خواهد رساند. بودجه مورد نیاز این پروژه نیز توسط موسسات مالی مرتبط با باشگاه و سهامداران اصلی اورتون از جمله مشیری تامین می‌شود.

فراموش نکنید که اکثر درآمد اورتون در سال‌های اخیر از طریق حق پخش به دست آمده و تافی‌ها به این مبلغ کاملاً محتاج و متکی هستند. این وابستگی به هیچ عنوان مورد تایید مشیری نبوده چرا که این تاجر قهار به خوبی از خطرات وابسته شدن به تنها یک منبع درآمدی مطلع است و حالا این استادیوم جدید می‌تواند به منبع درآمد بسیار خوبی برای باشگاه تبدیل شود چرا که قطعاً ظرفیت‌اش نسبت به «گودیسون پارک» بیشتر بوده (بین 55 تا 68 هزار نفر) و طبیعتاً اسپانسرها نیز تمایل بیشتری برای حضور در یک ورزشگاه جدید و مدرن از خود نشان خواهند داد.

گرچه جهان جدید اورتون چندان قریب‌الوقوع نیست و زودتر از سال 2023 ساخته نخواهد شد اما فراتر از درآمد حاصل از بازی‌ها و تبلیغات روز بازی، این استادیوم می‌تواند به رقیب هم‌شهری نیز ضربه‌ای بزرگ وارد کند چرا که قطعاً جاذبه گردشگری «آنفیلد» برای توریست‌هایی که علاقه‌ای به سرخ‌های شهر ندارند، به مراتب در قیاس با ورزشگاه جدید اورتون کمتر خواهد شد. ضمن اینکه «دن میس»؛ معمار مشهور آمریکایی، قول ساخت یک ورزشگاه با طراحی مشخص و بازتابگر میراث اورتونی‌ها را به مشیری داده است.

۱۰    
آی اسپورت
2018-12-07 01:10:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر