فهرست
سیستم جدید آلگری، فرصتی برای درخشش پیاتسا
سیستم جدید آلگری، فرصتی برای درخشش پیاتسا

سیستم جدید آلگری، فرصتی برای درخشش پیاتسا

آی‌اسپورت – ساسوئولو امروز میزبان یوونتوس است و نکته‌ای که بیش از هر چیز در آستانه‌یِ این بازی از آن حرف می‌زنند سیستمِ جدیدی است که مکس آلگری به تازگی از آن پرده برداری کرده: 1-3-2-4. این سیستم به آلگری اجازه می‌دهد تمام نیروهایِ هجومی‌اش را همزمان در زمین قرار بدهد، سیستمی که با آن پیروزی و نمایشِ عالی مقابل لاتزیو و شکست دادن میلان در کوپا ایتالیا به دست آمد.

آلگری یک نابغه است، یا حداقل خودش را اینطور نشان می‌دهد و حالا به نظر می‌رسد سیستمی برای آینده‌یِ تیمش پیدا کرده است. تاکتیسینِ یووه که معمولا به رویکردهای محافظه‌کارانه و با ریسک پایین‌اش معروف بوده، بدون ترس از ضربه خوردن خط دفاعیِ نه چندان مستحکمش در این فصل رو به سیستمی هجومی‌تر از گذشته آورده است. این ذهنیتِ تهاجمی جدید تعادلی برای بیانکونری ایجاد کرده و قدرت خط حمله‌یِ آن‌ها ضعف‌های دفاعی‌شان را تا حد زیادی پوشش داده.

برای اجرای درست این سیستم بازیکنان یووه باید مدام در حال حرکت باشند و با تمپوی بالا حریفان را در زمین خودشان پرس کنند تا اجازه‌یِ نزدیک شدن به یک سوم دفاعی‌شان را به آن‌ها ندهند. حرکات پائولو دیبالا بین خطوط در این سیستم نقشی حیاتی دارد، نکته‌ای که بعد از تعویضِ او مقابل میلان و ضربه‌پذیر شدنِ یووه کاملا به چشم آمد.

در نگاهی عمیق‌تر اما باید گفت شاید برای یووه هیچ سیستمی نسبت به دیگری برتری‌ای نداشته باشد و تنها تاثیر مهمِ 1-3-2-4 برای شاگردانِ آلگری این است که آن‌ها را تشویق به فوتبالی سریع‌تر و با شورِ هجومیِ بیشتر می‌کند. در دو بازیِ اخیر شاهد این موضوع بودیم که هر وقت یوونتوسی‌ها توپ را از حریف گرفته‌اند با سرعت به فضاهایِ خالی هجوم برده‌اند و با به هم زدنِ نظم خطوط دفاعیِ حریف فرصت گلزنی خلق کرده‌اند. رمز بازی یووه حرکت مدام بازیکنانش است، نکته‌ای که در بسیاری از بازی‌هایِ این فصل فقدانش را دیده‌ایم، وقتی تیم به سکون رسیده و میرالم پیانیچ در مرکز زمین دنبال راه حل‌هایی گشته که معولا پیدا نکرده است.

اما با انتقال پیانیچ به یک پست عقب‌تر و قرار دادنش در قلب خط میانی، هافبک بوسنیاییِ یووه حالا می‌تواند از دید بالایش برای ارسال‌های پاس‌هایِ بلند قطری استفاده کند و به دیبالا اجازه دهد تا در پستِ شماره‌یِ 10 تاثیر بیشتری روی خط حمله داشته باشد. این راه حل تاثیر هر دو ستاره‌یِ یووه را در جریان بازی‌ها بالاتر برده است. با این وجود یووه به استنادِ دو بازی گذشته‌اش همچنان به قدری که باید از مالکیت توپ و فرصت‌هایی که ایجاد می‌کند استفاده نمی‌برد.

آلگری برای بازی امروز به احتمال زیاد از ترکیبی متفاوت استفاده خواهد کرد و مارکو پیاتسا را به جایِ خوان کوادرادو در بالِ راست قرار خواهد داد. در تکنیک و استعدادِ این پدیده‌یِ کروات هیچ شکی نیست، اما همانطور که خودِ آلگری، مربی‌ای که برای جا انداختن دیبالا و آلوارو موراتا هم در ترکیب اصلی عجله نکرد، گفته، پیاتسا هنوز باید سختی کشیدن را یاد بگیرد.

به هر حال انتقال از دینامو زاگرب در لیگ کرواسی به یوونتوس در سری آ تغییر سطحِ قابل ملاحظه‌ای است. پیاتسا در تیم سابقش ستاره‌ای بود که همه به ساق‌هایِ او خیره می‌شدند. اما در یووه او صرفا یکی دیگر از بازیکنان است و باید تلاش کند تا فرصتی برای استفاده‌یِ هم‌تیمی‌هایش از خلاقیت‌هایشان ایجاد کند. پیاتسا برای پیشرفت و ستاره شدن در تورین همچنان نیاز به وقت دارد، اما آلگری همین حالا مطمئن است او نقشی مهم در نیم فصل دوم برای بیانکونری بازی خواهد کرد.

جدا از بعد تکنیکی و هجومی، پیاتسا در بازی امروز باید جنگنده و پر تلاش باشد. ساسوئولو تیمی است که به خصوص در زمین خودش مشکلات زیادی برایِ حریفان ایجاد می‌کند. شاگردان اوزبیو دی فرانچسکو معمولا با سیستمِ 3-3-4 بازی می‌کنند، سیستمی که در هنگامِ دفاع به 1-5-4 تبدیل می‌شود. نرووردی علاقه‌یِ زیادی به حمله‌های سریع با استفاده از بال‌هایشان دارند، به خصوص از سمتِ راست جایی که الکس ساندرو و ماریو مانزوکیچ باید به شدت مراقب دومنیکو براردی باشند. سرعت و تکنیک بالای براردی که توجه بسیاری از باشگاه‌های بزرگ جهان را به خودش جلب کرده، خطرناک‌ترین اسلحه‌یِ میزبان در جدال مقابل صدرنشین سری آ خواهد بود.

بانوی پیر این فصل خارج از خانه ضربه‌پذیر نشان داده و ساسوئولو تیمی است قادر به خلق شگفتی. اما اگر یووه امروز از فرصت‌هایی که به دست می‌آورد به اندازه‌یِ کافی استفاده ببرد، می‌تواند با سه امتیاز حساس را از استادیوم ماپی به تورین باز گردد.

۵    
آی اسپورت
2017-01-29 12:03:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر