فهرست
آنالیز دفاع استقلال؛ تیم شفر چگونه بهترین شد؟
آنالیز دفاع استقلال؛ تیم شفر چگونه بهترین شد؟

آنالیز دفاع استقلال؛ تیم شفر چگونه بهترین شد؟

آی‌اسپورت- در این هفته باز هم استقلال گل نخورد تا با گلی که محمدمهدی نظری به پرسپولیس زد، دوباره تیم شفر به تنهایی صاحب بیشترین کلین‌شیت فصل و کمترین گل خورده لیگ شود. شفر برای کسب این عنوان، باز هم ترکیب دفاعی تیمش را تغییر داد. استقلال با بازگشت خسرو حیدری به دفاع راست و حضور امید نورافکن در سمت چپ خط دفاعی، نوزدهمین ترکیب دفاعی مختلف را تجربه کرد. تیم شفر در این ۲۱ هفته از لیگ با  ۱۷ چیدمان دفاعی مختلف مقابل حریفان قرار گرفته است. جایگشت‌هایی که خللی در روند گل نخوردن استقلال ایجاد نمی‌کند و تیم شفر به چنان بلوغی در دفاع کردن رسیده که با هر نفراتی، موفق به ثبت کلین‌شیت شود. استقلال با ۱۰ تا از این ۱۷ ترکیب مختلف دفاعی، توانست کلین‌شیت را تجربه کند و حتی یک بار هم دروازه‌اش باز نشود. یعنی در تیم شفر حداقل برای دفاع کردن، اسم بازیکن‌ها اهمیتی ندارد و با هر چهار دفاعی، این تیم می‌تواند مهاجمان حریف را ناکام بگذارد.

شفر از ابتدای فصل تا به حال از چهار دفاع راست مختلف استفاده کرده است. او در ۸ مسابقه فرصت حضور در این پست را به وریا غفوری داده، 6 بازی محمدی‌مهر را امتحان کرده، در چهار مسابقه به خسرو حیدری بازی داده و سه مرتبه هم پژمان منتظری را به این پست شیفت داد. رقابت در دفاع میانی تیمِ او بین منتظری، چشمی، سهرابیان و دانشگر شکل گرفته است. در سمت چپ خط دفاع هم بعد از نیم‌فصل نخست که به صورت چرخشی بین زکی‌پور و سهرابیان جابجا می‌شد، حالا یک رقیب جدی به نام امید نورافکن هم اضافه شده است. البته این‌ها بازیکنان فیکس این پست‌ها هستند و نفراتی مانند میثم تیموری هم به صورت نیمکت‌نشین در دقایق کوتاهی فرصت حضور در دفاع استقلال را تجربه کردند.

ضمن اینکه این ۱۷ ترکیب  مختلف دفاعی، مختص ۲۱ مسابقه لیگ برتر است. شفر برای بازی جام حذفی مقابل سایپا چهار دفاع جلوی حسین حسینی را با ترکیب محمدی‌مهر، دانشگر، چشمی، زکی‌پور  قرار داده که هیچ وقت در لیگ هم کنار هم قرار نگرفته بودند. یا همچنین در بازی آسیایی هفته گذشته مقابل الدحیل از چینش رحمتی، غفوری، دانشگر، منتظری، سهرابیان برای گل نخوردن بهره برد که تا به حال هیچ وقت کنار هم در مسابقه‌ای رسمی قرار نگرفته بودند. اتفاقی که نشان می‌دهد بازیکنان استقلال به بلوغ تاکتیکی درستی رسیده‌اند و با پرس از جلو، کار هر مدافعی را برای مهار مهاجمان حریف راحت می‌کنند.

۶    
آی اسپورت
2019-03-10 01:38:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر