فهرست
باید بخوانیم؛ فوتبال علیه دشمن
باید بخوانیم؛ فوتبال علیه دشمن

باید بخوانیم؛ فوتبال علیه دشمن

آی اسپورت - پشت پرده فوتبال همیشه چیز جذابی است و مردم همیشه دیوانه این رازآلود بودن فوتبال هستند. فوتبال تقریبا در همه جای دنیا با سیاست گره خورده است، اما در بعضی کشورها، فوتبال و سیاست پیوندی عجیب با هم دارند. همه از دخالت‌های سیاسی در فوتبال خبر دارند و همچنین کسی نیست که از ظرفیت این ورزش دوست‌داشتنی برای پول‌شویی آگاه نباشد. در کتاب فوتبال علیه دشمن به‌صورت جزئی و با ریزبینی بیشتری در این مورد صحبت می‌شود. در مورد این کتاب، نویسنده و مترجمش چیزهای زیادی شنیده‌اید. فوتبال علیه دشمن، یکی از معروف‌ترین کتاب‌های فوتبالی جهان است. سایمون کوپر انگلیسی به بهترین نحو ممکن به یک سوژه جذاب پرداخته و عادل فردوسی‌پور با تسلط بالایی یک‌جورایی این کتاب را ترجمه تخصصی فوتبالی کرده است.

این کتاب در اصل یک سفرنامه فوتبالی است. سایمون کوپر در نقش کسی که اغلب فوتبال‌دوستان آرزویش را دارند یک سفر دور دنیای فوتبالی را آغاز می‌کند. در متن پشت جلد کتاب اینطور نوشته شده است: «فوتبال چیزی فراتر از محبوب‌ترین بازی جهان است. برای میلیون‌ها نفر، فوتبال حکم مرگ و زندگی را دارد و یک زبان بین‌المللی است. فوتبال به تعبیر پله «بازی زیبایی» است که جنگ‌ها را آغاز می‌کند و به پایان می‌رساند، جرقه‌ی خیلی از انقلاب‌ها را زده و خیلی از دیکتاتورها را هم در قدرت نگه داشته است. سایمون کوپر به ۲۲ کشور سفر کرد تا تأثیر گاه عجیب فوتبال بر سیاست و فرهنگ این کشورها را درک کند. در عین حال تلاش کرد متوجه شود چه عاملی باعث می‌شود کشورهای مختلف این بازی ساده را این‌قدر متفاوت بازی کنند. کوپر در این مسیر با تعداد زیادی هوادار متفاوت فوتبال روبه‌رو شد، از هوادار برلین شرقی که پلیس امنیتی آلمان شرقی به خاطر طرف‌داری تیم محبوبش آزارش داد، تا ژنرالی آرژانتینی که دیدگاه خودش را راجع به تاکتیک‌ها داشت. او همچنین اشتراک ترسناک بین فوتبال و سیاست را روشن کرد، به خصوص در زمان حمله‌های یازده سپتامبر، که امثال اسامه بن لادن به شدت دغدغه‌ی فوتبال داشتند. حاصل تلاش او تحقیق جالبی است درباره‌ی فوتبال و جایگاهش در جهان.»

با وجود اینکه بیشتر اطلاعات کتاب قدیمی هستند، اما همچنان مصداق دارند. از ۱۹۹۳ که کتاب چاپ شد تا الان دنیا تغییرات زیادی کرده. اما همچنان شیوه روایت سایمون کوپر جذاب است. داستان‌های جالبی که در مورد فوتبال خوانده‌اید از این کتاب بوده و از نظر نگارنده بر هر فوتبال‌دوستی واجب است که این کتاب را یک‌بار بخواند.

بی‌شک در هنگام خواندن بعضی از فصول کتاب شگفت‌زده خواهید شد. قطعا باورتان نخواهد شد فوتبال تا کجا نفوذ دارد. شاید باورتان نشود فوتبال حتی در تجارت سلاح‌های هسته‌ای هم نقش دارد. یا مثلا اینجای کتاب را ببینید: «در جریان حمله آلمان به کیف، آلمانی‌ها مسابقه‌ای را برابر دینامو ترتیب دادند. هواداران همگی سربازان آلمانی بودند که با مسلسل بازی را تماشا می‌کردند  وقتی اوکراینی‌ها جلو افتادند، سربازان شروع به شلیک به پای بازیکنان حریف کردند. با وجود افتادن چند بازیکن، دینامو توانست پیروز شود. پس از سوت پایان تمام بازیکنان اعدام شدند.» این خاطره‌ای کم‌تر نقل شده است و نتیجه حضور کوپر در پیچ‌درپیچ کوچه‌ پس‌کوچه کشورهایی که به آنها سفر کرده است.

عادل فردوسی‌پور برای معرفی این کتاب نوشته: شاید بهترین انگیزه برای خواندن این کتاب تعبیری است که سایمون بارنز نویسنده‌ی روزنامه‌ی تایمز درباره ی فوتبال علیه دشمن دارد: «اگر فوتبال را دوست دارید این کتاب را بخوانید… و اگر فوتبال را دوست ندارید، باز هم این کتاب را بخوانید!»

فرهنگستان فوتبال

۸ ۲  
آی اسپورت
2018-02-17 12:21:00
نظر دهید

۲ نظر
...........
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۱۳:۰۲
نویسنده جیره خوار باید توجه کند که عادل با شرف پول از سایمون کوپر اجازه نگرفته واسه ترجمه
امیرعباس
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۱۹:۳۱
اینم یه رپورتاژ اگهی شیک و مجلسی واسه پاچه خواری بیشتر از جناب رئیسشون المدالله عادل تنها خان فوتبال ایران گردنشو تبر نمی زنه و گرنه که محتاج این دوقرون یه زار این کتاب بنجل نیست والا بخدا...
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر