فهرست
باید سپیدرودی باشی تا بدانی
باید سپیدرودی باشی تا بدانی

باید سپیدرودی باشی تا بدانی

آی اسپورت – از نگاه کردن به این جدول آدم دلش سیر نمی‌شود! از نگاه کردن به جدولی که بالایش نوشته شده لیگ برتر و در کمرکش بالایی‌اش نام چشم نواز سپیدرودت حک شده است. از نگاه کردن به جدولی که تا همین چند سال پیش آرزوی دیدنش را داشتی و اصلن در هیچ روزنامه و سایتی نام و نشانی از تیمت منتشر نمی‌شد و حالا تعویض زیر پیراهن‌های بازیکنان تیمت هم خبری از نوع مهم برای رسانه‌ها محسوب می‌شود! باید سپیدرودی باشی تا معنای حرفم را بفهمی. بفمهی که چه حسی دارد هوادار تیمی باشی که تا همین دو سال پیش برای صعود از مرحله گروهی لیگ دو در واپسین ثانیه‌های تلف شده جان به در برد و حالا به تنهایی در رتبه هشتم بالاترین رده لیگ کشورش جولان می‌دهد.

باید سپیدرودی باشی تا بدانی چه لذتی دارد که وقتی از بالا به پایین نگاه می‌کنی غول‌هایی همچون سپاهان و تراکتور و نفت و استقلال را می‌بینی! باید سپیدرودی باشی تا بفهمی که تیم‌هایی که تا همین چند سال پیش به چشم یک حریف تمرینی پیش فصل هم به تو نگاه نمی‌کردند حالا از حضور در برابرت ساق هایشان به لرزه افتاده!

باید سپیدرودی باشی و عمری تیمت در فراموشخانه فوتبال ایران دست و پا بزند و تو نه اینکه ناامید نشوی که دروغ است، نه اینکه دلت از آن همه بدشانسی و ناکامی و درجا زدن نشکند که دروغ است و نه اینکه یک روزهایی دلت هوایی نشود و برای تیمی دیگر نلرزد که دروغ است! اما، اما تا امروزِ روز با پررویی و لجبازی و پوست کلفتی به پای عشقت بنشینی و ناگهان آنی بشود که در رویاهای هفت آسمانت هم جسارت فکر کردنش را نمی‌کردی!

باید سپیدرودی باشی و از آن بالا به پایین پرتاب شوی و استخوان خرد شده‌ات را به دندان بگیری و بازهم به پای تیمت بمانی. اینکه روزی روزگاری در لیگ قدس در بین تمام غول‌های فوتبال کشور تیم منتخب استانت هفت هشت بازیکنت را در ترکیب داشته باشد و همین تعداد هم روی نیمکت بنشاند و بعدترها که از اسب افتادی، در میان خیل آفتاب پرستان شرمت بیاید که نامش را بر زبان بیاوری، شرمت بیاید که بگویی در کدام لیگ بازی می‌کنید و شرمت بیاید از پیراهن رنگ رفته و کفش‌های پاره بازیکنانت سخن بگویی!

راستی کدام یک از شما می‌توانید بشمارید که لیگ استانی مرتبه چندم فوتبال کشور است، جز آن سپیدرودی که در لیگ استانی هم کنار عشقش ماند و شماره کرد که اگر هر سال یک رده بالا بیاید، عمر پدر پیرش کفاف بالا نشین دیدن سپیدش را خواهد داد یا نه؟ که نداد البته! ندیدند کرور کرور هوادارانی که چشم انتظار یک نام بزرگ در قد و قواره‌های عشق‌شان برابر سپیدرود ماندند و دق کردند از بس نام‌هایی از مناطق تازه کشف شده بی نام و نشان و خلق الساعه را در تابلوها کنار اسم سپیدرود دیدند و دم نزدند.

ندیدند کرور کرور هواداری که دلشان برای پر شدن ورزشگاه پیرشهرشان لک زده بود، ندیدند کرور کرور هواداری که چشم شان سپید شد و سپیدرودشان را از پنجره جادویی تلویزیون دیگر ندیدند. کرور کرور هواداری که رفتند و این غم بی پایان را به فرزندان‌شان به میراث گذاشتند. کرور کرور هواداری که شاید حالا از آن بالا بالاها امروز نظاره گر هنرنمایی بچه‌های‌شان باشند.

درست که سپیدرود عمرهای بسیاری را در حسرت بالا نشینی‌اش تباه کرد، درست که شور نوجوانی‌مان را به محافظه کاری میانسالی پیوند زد و درست که تمام این عمر رفته به حسرت و افسوس گذشت، اما فردا روز موعودمان فرا رسیده، روزی که نامی بزرگ در شان و منزلت محبوب مان پنجه در پنجه‌مان خواهد انداخت و دیگر نیازی نیست تا برای هجی کردن نام حریف‌مان چند بار زبان را به اشتباه بچرخانیم. حالا یک طرف نوشته شده سپید رشتی‌ها و سوی دیگر آبی تهرانی‌ها قرار گرفته است.

حالا ما چند صباحی است که به همت گروهی عیار از دخمه لعنتی لیگ دو کنده شدیم و به مانند راکبان ماشین زمان "جرج پال" از گذشته‌ای خاک گرفته به آینده‌ای عجیب و غریب پرتاب شدیم. حالا هرچند که افسوس همه آن عمر از دست رفته را می‌خوریم اما به وفاداری و پایمردی‌مان افتخار می‌کنیم. حالا دوست و دشمن با نگاهی تحسین وار نشان‌مان می‌دهند که ببینید اینها هستند عاشقان تیمی که سال‌هاست نبوده و حالا برگشته.

حالا زمان لذت بردن از حضورمان است در بین بزرگانی که باور داریم هم سنگ مایند. حالا یک چشم مان به آن بالا بالاها دوخته است و افسوس نبودن بزرگترهای‌مان را می‌خوریم و چشمی دیگر به زمین سبز تا بدانیم که نیک فرجامیم که همای سعادت بر دوش‌مان نشسته است.

ما سپیدرودی هستیم و این روزها به جای تمام سال‌هایی که نبودیم و گذشت، عزیزانی که نیستند و از دست رفتند و روزهایی که هنوز نیامده از بالانشینی‌های‌مان لذت می‌بریم و صفا می‌کنیم با حال و روزمان که دم برایمان غنیمت است.

آری؛ ما سپیدرودی هستیم و سپیدرودی خواهیم ماند تا زمانی که به پدران‌مان بپیوندیم.

۱۵ ۲  
آی اسپورت
2017-09-25 11:35:00
نظر دهید

۲ نظر
آرش
دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶، ۱۳:۳۹
ان شا الله آخر فصل تو لیگ برتر میمونه

فوتبال مال تیمهای ریشه داره نه صنعتی و یهویی
کالین کاظم
دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶، ۲۱:۴۸
خیلی دوست دارم روزی شاهد لیگی با این تیم ها باشم
سپید رود ، ملوان انزلی ، نساجی از شمال
تراکتور سازی و ماشین سازی و قزل اوزن از آذربایجان
پرسپولیس و تاج از تهران
استقلال اهواز ( نه استقلال خوزستان ) ، نفت آبادان ، نفت مسجد سلیمان ، شاهین و ایرانجوان بوشهر از جنوب
مس کرمان
ابومسلم خراسان
برق شیراز
سپاهان و پلی اکریل از اصفهان
تمام تیم ها ریشه دار و باهویت و با تماشگران متعصب
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر