فهرست
قهرمانی؛ عجیب ترین داور پرسپولیس – سپاهان
قهرمانی؛ عجیب ترین داور پرسپولیس – سپاهان

قهرمانی؛ عجیب ترین داور پرسپولیس – سپاهان

آی اسپورت - رقابت بین تیم‌های پرسپولیس و سپاهان در سال‌های اخیر همواره شامل حاشیه‌ها و حوادث عجیبی  بوده است. یکی از عجیب‌ترین و بحث برانگیزترین موارد آن، قضاوت‌های محسن قهرمانی در این رقابت حساس بوده است. قضاوت‌های این داور در دو دیدار بسیار جنجالی شد که اولین آن، در جریان نیمه نهایی جام حذفی، در سال 86 بود.

قرمزهای پایتخت که آن روزها تحت هدایت مصطفی دنیزلی قرار داشتند و فوتبال  تماشاگرپسندی به نمایش می‌گذاشتند، با یک گل از حریف خود پیش بودند. اما در دقیقه 86 این دیدار، قهرمانی روی یک صحنه مشکوک در محوطه جریمه پرسپولیس، در سوت خود دمید و یک پنالتی به نفع سپاهان اعلام کرد. پنالتی‌ای که اسباب شکست 4 بر 1 پرسپولیس و حذف این تیم از جام حذفی را فراهم کرد. پس از این دیدار مصطفی دنیزلی که در میان تماشاگران سرمربی محبوبی محسوب می‌شد، از سمت خود کناره‌گیری کرد و سرنوشت پرسپولیس در آن سال‌ها دستخوش تغییر شد. هواداران پرسپولیس تا مدت‌ها قهرمانی را بابت آن پنالتی نبخشیدند.

پرسپولیس - سپاهان سال 86
پرسپولیس - سپاهان سال 86

6 سال از این اتفاق گذشت و پرسپولیس و سپاهان بار دیگر با قضاوت محسن قهرمانی در برابر یکدیگر قرار گرفتند. در این دیدار علی دایی روی نیمکت تیم پرسپولیس و زلاتکو کرانچار هم در راس کادر فنی تیم سپاهان قرار داشت. در همان ابتدای بازی روی یک صحنه مشکوک که به اعتقاد کارشناسان داوری به هیچ وجه پنالتی نبوده و داور می‌بایست به سود پرسپولیس خطا می‌گرفت، محسن قهرمانی برای سپاهان پنالتی گرفت و میثم حسینی را نیز اخراج کرد تا شیرازه پرسپولیس از هم بپاشد.

پرسپولیس - سپاهان سال 92
پرسپولیس - سپاهان سال 92

این بار و پس از این تصمیم، قهرمانی جنجال‌های وسیعی در فوتبال ایران پایه گذاری کرد. علی دایی در کنفرانس مطبوعاتی پایان دیدار، این داور را به "غش کردن" به سمت تیم حریف و هم چنین فساد مالی متهم کرد. پس از آن قهرمانی تا مدت‌ها تعلیق و سپس به مدت 8 ماه از حضور در عرصه داوری محروم شد و البته در کنار او افراد زیادی مانند علی مولایی؛ بدنساز پرسپولیس و دستیار علی دایی در ارتباط با همین پرونده از فوتبال محروم شدند. گفتنی است بسیاری از ابعاد این پرونده جنجالی و اتهامات وارد در آن مبهم و نامشخص باقی ماند. در رای کمیته انضباطی داور این دیدار از اتهامات وارده مبری و تنها به علت ارتباطات ناسالم خارج زمین فوتبال مجرم شناخته شد. در رای کمیته انضباطی آمده بود: «با تحقیقات به عمل آمده، معلوم شد که هیچ گونه روابط نا‌سالم مالی بین تیم داوری و باشگاه سپاهان اصفهان وجود نداشته است و هرگونه اشتباه فنی داوری که در مسابقه مذکور از دید برخی کار‌شناسان مطرح شده، قابل طرح در کمیته انضباطی نیست.‌«

محسن قهرمانی پس از پایان مدت محرومیتش به دنیای داوری بازگشت و سرانجام در دیدار بین تیم‌های استقلال و تراکتورسازی از دنیای داوری خداحافظی کرد.

 

ورزش سه

۱ ۲  
آی اسپورت
2017-02-16 12:40:00
نظر دهید

۲ نظر
ایمون زاید10103
پنجشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۵، ۱۳:۱۹
الله و اعلم
مسعود
پنجشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۵، ۱۴:۱۷
جالب بود همش بازی حساس هم بهش میدادن که قشنگ نابود کنه بازی رو
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر