فهرست
آلمان-هلند؛ دشمنان قدیمی در ورزشگاهی کلاسیک
آلمان-هلند؛ دشمنان قدیمی در ورزشگاهی کلاسیک

آلمان-هلند؛ دشمنان قدیمی در ورزشگاهی کلاسیک

آی اسپورت - دیدار حساس و کلاسیک فوتبال دنیا این بار از سری رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌های اروپا دو روز آینده در ورزشگاه ولکس پارک استادیوم شهر هامبورگ برگزار خواهد شد. جدال این دو کشور صاحب سبک فوتبال اروپای مرکزی حتی در بازی‌های دوستانه هم جذاب و دیدنی خواهد بود ،چه برسد به دیداری رسمی. این دو کشور که در جریان جنگ جهانی دوم درگیری‌های خونینی تجربه کردند، همیشه در زمین فوتبال و جام جهانی هم شاهد درگیری‌های زیادی از این دو تیم بوده‌ایم و چه جایی بهتر از مستطیل سبز فوتبال برای تسویه‌حساب‌های قدیمی پیدا می‌شود؟

اما چرا شهر هامبورگ  به‌عنوان میزبان این دیدار انتخاب‌شده است؟ برای یافتن این سؤال کافی است برگردیم به سی سال پیش، نیمه‌نهایی جام ملت‌های اروپا جایی که نسل جدید فوتبال آلمان به رهبری قیصر تمام عزم خود را برای قهرمانی اروپا جزم کرده بود، اما از طرف دیگر سال ظهور شاگردان رینوس میشل و چهار ستاره‌ای هلندی ( کومان، گولیت ، فان باستن ، ریکارد)  بود که  به گواه همه یک فینال زودرس بود.

۵۷ هزار تماشاگر آلمانی  آن روز در ورزشگاه اختصاصی هامبورگ شاهد شکست سختی بودند که شاید هنوز هم از آن به‌عنوان یکی از تلخ‌ترین روزهای فوتبال آلمان نام‌برده می‌شود. کافی بود «یورگن کهلر» برای ثانیه‌ای تمرکزش را از دست بدهد تا ستاره فوتبال اروپا «مارکوفان باستن» با یک ضربه درازکش دروازه «ای‌که ایمل» را باز کند و این دیدار با همین تک‌گل  مارکو به پایان برسد و هلند با حضور در فینال در المپیک مونیخ تاج‌گذاری کند. همان دیداری که رونالد کومان مربی حال حاضر هلند، در جو سنگین آن روزها در اظهارنظری جنجالی گفته بود که پیراهن تعویضی با اولاف تون را به‌عنوان دستمال توالت استفاده کردند.

البته در قرن بیست‌ویک کینه‌های جنگ جهانی دوم از هزاره سوم میلادی کم‌کم از میان هلندی‌ها رنگ باخته و آن ها دیگر نفرت گذشته را از آلمانی ها ندارند و از نفرتی که در سابق نیز داشتند، ابراز انزجار می‌کنند. اما تنها دو سال بعد در مرحله یک‌چهارم نهایی جام جهانی ۱۹۹۰ آلمان‌ها انتقام شکست خود از یکی از بهترین نسل‌های فوتبال هلند را گرفتند. دیداری جنجالی و همان درگیری‌های معروف رایکارد و رودی فولر که منجر به اخراج هر دوی این بازیکنان در همان دقایق ابتدایی بازی شد.

حالا سه دهه بعد از آن دو بازی فدراسیون فوتبال آلمان با انتخاب شهر هامبورگ به عنوان میزبان این دیدار، گویا می‌خواهد به‌کلی خاطره شکست خود را در شهر هامبورگ پاک کند، البته به شرطی که دیدار را به سود خود پایان ببرد وگرنه هامبورگ تبدیل به شهر محبوب لاله‌های نارنجی خواهد شد.

 دیدار رفت این دو تیم در یوهان کرایف آرنا با برتری سه بر دو به سود ژرمن‌ها به اتمام رسید دیداری که  گل دقیقه نود نیکو شولز آب سردی بود بر سر هلندی‌ها. در دیدار رفت ابتدا سانه و گنبری آلمان ها را پیش انداختند اما دلیخت و دی پای در عین ناباوری کاری را کردند که آلمان ها در آن تخصص دارند ولی همانطور که گفتیم شولز هافبک دورتموندی ورزشگاه ملی هلند را به سکوت فراخواند.

در حال حاضر شاگردان یواخیم لوو از ۳ بازی و ۹ امتیاز پایین‌تر از ایرلند شمالی ۱۲ امتیازی در جایگاه دوم قرار دارد اما هلند ازدوبازی انجام داده یک برد و یک باخت را به دست آورده و رده سوم جای گرفته است که در صورت شکست در این دیدار شرایط برای صعود نسل پر مهره فوتبال هلند  در عین ناباوری کاملاً درخطر می‌افتد. نسلی که حالا جنسش جورِ جور است. از درون دروازه تا خط حمله شاهد بازیکنانی هستیم که در فوتبال اروپا در بهترین باشگاه دنیا نقش کلیدی دارند  و انصافاً حیف است که فوتبال دوستان از تماشای بازی این نسل دوست داشتنی فوتبال هلند محروم بمانند.

۱    
آی اسپورت
2019-09-05 00:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر