فهرست
فدرر در اوپن فرانسه؛ چیزی بیش از نوستالژی
فدرر در اوپن فرانسه؛ چیزی بیش از نوستالژی

فدرر در اوپن فرانسه؛ چیزی بیش از نوستالژی

آی‌اسپورت-  امسال برای روژه فدرر یک فصل بزرگ دیگر از نظر آمار و ارقام بود. او یکصدمین عنوان قهرمانی‌اش را ماه فوریه در رقابت‌های اوپن دبی کسب کرد. جمعه هم در یک عصر پرنور، زمانی پاریس که حال و هوای ترانه‌نویسی درباره آن را داشت، فدرر نخستین فرد در تاریخ تنیس شد که در گرنداسلم‌های تنیس ۴۰۰ بازی انجام داد. او بعد از برد ۳-۰ برابر «کاسپر رود» گفت: «من حتی این را نمی‌دانستم اما این رقم یک چیزهایی را به شما نشان می‌دهد.»

البته فدرر بعد از اینکه فهمید این چهارصدمین بازی‌اش در گرنداسلم‌هاست نه چهارصدمین بردش در این رقابت‌ها، به نظر می‌رسید که از شدت تحت تأثیر قرار گرفتنش کاسته شده است. با این حال سابقه طولانی، مهم‌ترین فاکتور درباره تور مردان در مقطع فعلی است. چهار بزرگ تنیس شاید به سه بزرگ کاهش پیدا کرده باشد - چون اندی ماری دارد دوران نقاهت پس از عمل جراحی‌اش را می‌گذراند و با بازگشت فاصله دارد - اما همین سه بزرگ هم ارزش بزرگداشت دارند، در شرایطی که نواک جوکوویچ شماره یک است، رافائل نادال شماره ۲ و فدرر شماره ۳. آنها فرمانروا هستند و در رقابت برای رفتن به مراحل بالاتر رولان گاروس.

آنها مجموعاً با تنها یک ست شکست تا این مرحله از رقابت‌ها بالا رفته‌اند که آن یک ست شکست هم در کمال تعجب برای رافائل نادال در پیروزی ۴-۱ مقابل داوید گوفین بود که ست سوم را ۶-۴ باخت در حالی که ست‌های اول، دوم و چهارم را به ترتیب ۶-۱، ۶-۳ و ۶-۳ برده بود. کشاندن بازی مقابل قهرمان ۱۱ دوره رولان گاروس به ست چهارم، نیازمند یک عملکرد برجسته از سوی گوفین بود.

نادال اما فوراً اشتباهاتش را جبران کرد و بازی را برد تا رکوردش در رولان گاروس را به ۸۹ برد در برابر تنها  دو شکست ارتقا دهد، رکوردی که هنوز هم حیرت‌آور است. حریف بعدی نادال، خوان ایگناسیو لوندروی کمتر شناخته شده است؛ یک تنیسور آرژانتینی رده هفتادوهشتمی که دارد در سن ۲۴ سالگی برای نخستین بار بازی در گرنداسلم‌ها را تجربه می‌کند. طبق گزارش نشریه ناسیون آرژانتین، لوندرو کسی بود که سال ۲۰۱۷ درگیر یکسری مشکلات بود و به خاطر مشکلات مالی به فکر ترک تور افتاده بود و حتی به بازی برای مکزیکی‌ها هم فکر کرده بود. او اما الان در دور چهارم است و تا همین الان هم از بابت کسب ۲۴۳ هزار یورو مطمئن است. نادال تا به حال هرگز با او روبه‌رو نشده است. در مورد فدرر و جوکوویچ هم شرایط جالبی وجود داشت. هر سه حریف اول آنها در این رقابت‌ها، کسانی بودند که برای نخستین بار در رولان گاروس شرکت می‌کردند. 

سه بزرگ تنیس، در ۱۰ روز گذشته هم زمان زیادی را با هم در یوتیوب گذراندند و سایه‌روشن‌های بازی‌های رقبای ناشناخته‌شان را تماشا کردند. نادال دفعه قبلی که با یک حریف ناشناس بازی کرد، پاتریک رفتر استرالیایی بود که در دور اول در زمین سوزان لنگلن کورت باخت هر چند که جمعه همان حریف را 3 بر صفر شکست داد، حریفی که خودش را برای بازی قدرتی مقابل نادال آماده کرده بود اما اسیر بازی فنی و هوشمندانه فدرر شد. او گفت: «خوشحالم که بعد از سال‌ها دوری از اینجا، خودم را در موقعیت خوبی مانند این در دور چهارم قرار داده‌ام.»
فدرر که از سال ۲۰۱۵ در اوپن فرانسه بازی نکرده است، ادامه داد: «من فکر می‌کنم هدف اول من این بود که به مراحل پایانی این رقابت‌ها برسم و بدانم که بازی کجاست، بدانم که آمادگی کجاست، ذهن کجاست.» 

فدرر با حال و هوایی نوستالژیک به اوپن فرانسه برگشته است. خودش می‌گوید: «بله این درست است. این اتفاقی است که دارد این هفته رخ می‌دهد چون من احساس می‌کنم این ۲۰ سالی که در تور و مسابقه بوده‌ام خیلی سریع برایم گذشته است. زمانی که شما مقابل حریفانی مانند کاسپر رود بازی می‌کنید از خودتان می‌پرسید، وقتی من داشتم بازی می‌کردم آنها کجا بودند؟ زمانی که من کارم را در تور شروع کردم، فکر نمی‌کنم که خیلی از تولد او گذشته بوده باشد.» 

فدرر در همان حین که داشت درباره نوستالژی حرف می‌زد، تابلویی بود که در گوشه اتاق مصاحبه، نتایج را به روزرسانی‌‌ می‌‌کرد. او گفت: «من می‌خواهم بدانم نتایج حریف بعدی‌ام چگونه است. پس ما هنوز هم در زمان حال هستیم.» حریف بعدی فدرر، لئونارد میر است، یک بازیکن بدون سید ۳۲ ساله از آرژانتین که فدرر او را در هر سه رویارویی قبلی‌شان شکست داده است. میر حریف ۳۷ ساله فرانسوی‌اش نیکلا مائو را در ۴ ست شکست داد و به داستان احساسی او در رولان گاروس پایان داد. 

حالا او می‌خواهد به داستان احساسی فدرر هم پایان دهد اما ارزیابی سطح واقعی فدرر هم برای ما هم برای او سخت است چون او فقط برای زنده شدن خاطراتش به رولان گاروس نیامده است.

۱    
آی اسپورت
2019-06-02 13:25:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر