فهرست
شادمانی حق فوتبال است
شادمانی حق فوتبال است

شادمانی حق فوتبال است

آی اسپورت - ما گم شده‌ایم! قرن‌ها بود که یادمان داده بودند به بهانه شادی کنیم اما ملتی که جشن‌های بزرگی چون نوروز و یلدا و سده و چهارشنبه‌سوری و مهرگان و... را نسل به نسل حفظ و منتقل کرده بود با شادی کردن و در شادی زیستن مشکل دارد. عباراتی چون« مردم مرده‌‎پرست» و « جماعت عاشق اشک» و .... کلیشه‌ای برای توصیف ملت ایران شده است .مردمی که جشن گرفتن و شادی کردن برای‌شان مترادف با آزار دادن و اذیت شدن است.

در جشن‌های عروسی در خیابان‌ها مزاحمت و ایجاد ترافیک می‌کنیم. برای شادی کردن از یک پیروزی ورزشی هوا را آلوده و ایجاد ترافیک و تولید آلودگی صوتی داریم. اگر جشن تولدی و یا مهمانی در خانه داریم کمتر رعایت همسایه را می‌کنیم مگر از او بترسیم و....

فوتبال ما هم چنین است. بازی‌های جام جهانی که قرعه‌کشی شد شروع به عزا گرفتن کردیم. اسپانیا ‌و پرتغال و مراکش را فرصتی برای محک فوتبال‌مان ندانستیم. از فوتبال‌مان و بازیکنان و مربیان جز با حقارت و تحقیر یادی نکردیم. بازی‌ها که شروع شد برد در برابر مراکش را با تحقیر بازیکن مراکش و ساختن جوک که پیکه و راموس در برابر ما گل‌زنان تیم ملی ایران هستند لودگی کردیم. قبل از بازی پرتغال تنها جماعتی بودیم که مزاحمت برای استراحت حریف را استراتژی برای کمک به تیم ملی خودمان دانستیم و بعد مسابقه هم فحاشی به طارمی شروع شد. و حالا ما به کشور بازگشتیم و برای اولین بار در گروه‌مان سوم و تفاضل گلی داریم که منفی نیست با قهرمان اروپا به تساوی رسیدیم و مراکش را بردیم و با اسپانیا بازی قابل قبولی داشتیم و شادی و امید برای آینده را باید داشته باشیم اما سندروم جنگ با شادمانی به سراغمان آمده است. جنگ و بیانیه و اظهار نظرهای غیر قابل توجیه و تعیین تکلیف کردن برای ملت و مطابق معمول فحاشی و دسته‌بندی و آب در هاون کوبیدن برای هیچ داریم.

فوتبال ما می‌تواند آرزوی چند نسل عاشقانش را در جام ملت‌های آسیا برآورده کند و برای حصول به آن به کی‌روش و برانکو و شفر و توشاک و کرانچار و امید نمازی و قلعه‎نویی و دایی و ... نیازمند است. فوتبال ایران صاحب پک و ایفمارک است و کسی حق ندارد به این سرمایه‌ها برچسب بزند و شایعه‌سازی کند.

فوتبال ما در جام جهانی چوب لجبازی و سومدیریت‌ها را خورد. تیم ملی ما مشکل مدیریتی داشت که علی رغم کسب ۴ امتیاز حذف شد. فوتبال ما تنها آغازی برای آینده روشن کرده است اما رنج دارد و‌خشمگین است و با شادی به جنگ مشغول است. ما با شادمانی بیگانه‌ایم و‌ از فوتبال که همه جا شادمانی می‌دهد رنج تولید می‌کنیم. افسوس...

۵۱۲    
آی اسپورت
2018-06-28 16:07:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر