فهرست
انتقام آقای جلاد؛ ۵ سال بعد
انتقام آقای جلاد؛ ۵ سال بعد

انتقام آقای جلاد؛ ۵ سال بعد

 آی‌اسپورت- ۵ سال پیش وقتی میلوراد مازیچ جلاد صربستانی سوت پایان بازی ایران و آرژانتین را در جام جهانی برزیل در بلوهوریزونته به صدا درآورد، بی تردید خشمگین ترین مرد میدان کارلوس کی روش بود. سرمربی پرتغالی ایران که در یک بازی برابر و حتی برتر به ویژه در نیمه دوم، آرژانتین مدعی و بزرگ را با لیونل مسی ابرستاره ای جادویی اش به بند کشیده بود و فاصله ای با کسب یک نتیجه تاریخی نداشت اما نامهربانی داور بازی و البته زیرکی و بزرگی مسی سبب شد تا این بازی را با ضربه شماره ۱۰ در ثانیه های تلف شده واگذار کند. یک شکست ناعادلانه که سرمربی پرتغالی آن را یک بی عدالتی محض می دانست و از همان ثانیه سوت پایان بازی برای جبران این بی عدالتی نقشه کشید. کی روش در پایان آن بازی با اعتراض به داور بازی، اعلام کرد: «همه دنیا دیدند که عدالت فوتبال رعایت نشد و ما قربانی شدیم» و بلافاصله برنامه هایش را برای انتقام در سلول های خاکستری اش مرور کرد، انتقامی که البته هرگز میسر نشد. کی روش به شدت علاقه داشت که در جام جهانی روسیه یک بار دیگر با آرژانتین روبرو شود و حساب چهار سال پیش را با آنها تسویه کند اما دست سرنوشت برای او بازی دیگری را تدارک دیده بود. یک سال بعد از جام جهانی و در رقابت های کوپا آمریکا و با تیمی متفاوت از ایران.

کی روش هرگز فرصت نکرد تا روی نیمکت ایران فرصتی برای جبران مقابل آلبی سلسته داشته باشد اما نیمکت کلمبیا خیلی زود او را به آرزویش رساند. دقیقا در نخستین بازی رسمی در یک تورنمنت بزرگ. آنجا که کلمبیا در رقابت های کوپا آمریکا با آرژانتین همگروه شد تا مرد پرتغالی بهترین فرصت را برای انتقام داشته باشد. انتقام با تری کلور برابر آلبی سلسته.

توالی اتفاقات و دست روزگار اما بازی های دیگری را هم برای استاد در نظر داشت. ۵ سال پیش تیم جان سخت کی روش با شکست تلخ برابر بوسنی در آخرین بازی مرحله گروهی وداعی دردناک با جام جهانی داشت. وداعی زیر باران غم انگیز سالوادور و ۵ سال بعد قربانگاه سالوادور با آن اتفاقات تلخش، نقطه آغاز کی روش و تیمش در کوپا بود. فرصتی دوگانه برای کی روش تا خاطره آن شب تلخ را با یک برد هیجان انگیز بشوید و پاک کند.

کی روش اما مثل همیشه فرصت طلب بود. سرمربی پرتغالی در فاصله قریب به سه ماه از نشستن روی نیمکت تیم جدیدش تمامی برنامه های خودش برای شکست آرژانتین مدعی چید و البته همان نتیجه ای را گرفت که می خواست. یک برد قاطعانه و بدون حرف و حدیث با دو گل زیبا؛ یک انتقام تمیز و تمام عیار.

اگر ۵ سال قبل در بلوهوریزنته برنامه کی روش برای مهار مسی ۹۰ دقیقه کاربرد داشت و یک غفلت کوچک در ثانیه های پایانی سبب شد تا ابرستاره آرژانتین زهر خود را بریزد، این بار تفکرات کی روش تمام و کمال در سالوادور اجرا شد تا مسی یک هیچکاره در زمین باشد. بیکاره ای که شاهد انتقام پیر پرتغالی بود.

این انتقام همان نکته پررنگی بود که از نگاه رسانه ها دور نماند و ایندیپنته با ظرافت آن را دستمایه یک گزارش جالب و هیجان انگیز ساخت که با تیتر جذاب "جلاد آرژانتین" به آن پرداخت. آنجا که نوشت: «کی‌روش در موزامبیک به دنیا آمد و اکنون ۶۶ سال دارد. او جلاد قدیمی آرژانتین است. کی‌روش بامداد یکشنبه نخستین بازی رسمی‌اش را به عنوان سرمربی کلمبیا تجربه کرد و آن را با پیروزی به پایان رساند. او در سال ۱۹۹۱ مربی زیر ۲۰ سال پرتغال بود و آرژانتین را با سه گل شکست داد تا آلبی سلسته از جام جهانی حذف شود. در نهایت پرتغال فاتح این جام شد. کی‌روش زمانی که هدایت تیم ملی ایران را در جام جهانی ۲۰۱۴ بر عهده داشت برابر آرژانتین بدشانس بود. ایرانی‌ها تا دقیقه ۹۱ برابر آلبی سلسته ایستادگی کردند تا اینکه لیونل مسی گل پیروزی را برای شاگردان سابیا به ثمر رساند. پس از آن عصر بلوهوریزونته، کی‌روش توانست آن شکست را به نحوی جبران کند.»

کی روش اما این بار برخلاف ۵ سال پیش حتی در کنفرانس بعد از بازی متفاوت بود. او تمسخر را جایگزین خشم کرد و در واکنش به انتقاد سرمربی آرژانتین در انتقاد از زمین های ناهموار برزیل گفت: «حالا چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟ گریه کنیم؟ مسئولان رسیدگی کنند!» یک شب رویایی به سبک آقای کی روش!

۱۶ ۲  
آی اسپورت
2019-06-17 01:43:00
نظر دهید

۲ نظر
محمد
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸، ۰۸:۰۰
بردن ضعیف ترین آرژانتین تاریخ کار سختی نبود ،آرژانتین نه دروازه بان داره نه دفاع نه حمله فقط یک مسی داره که اون بدبختم از رو تعصب داره بازی میکنه
۱
ali
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸، ۱۴:۰۵
چرا وقتی کیروش جونتون با کلمبیا به همین کره جنوبی باخت دهنتون بسته بود؟! صرف نمیکرد اون موقع حرف بزنید؟! ماله کشای کیروش همیشه جوگیرن! بردن ضعیف ترین آرژانتین 20 سال گذشته هنری نبود، کلمبیا دوره قبل سوم کوپا شد ببینیم امسال کیروش جونتون چه گندی میزنه!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر