فهرست
پسر خوش‌تیپی که برای تاریخ‌سازی آمد
پسر خوش‌تیپی که برای تاریخ‌سازی آمد

پسر خوش‌تیپی که برای تاریخ‌سازی آمد

آی اسپورت – لیورپول سرانجام انتقال آلیسون بکر سنگربان ۲۵ ساله رم را نهایی کرد تا این دروازه‌بان برزیلی با ۶۶/۸ میلیون پوند گران‌ترین دروازه‌بان دنیا شود و پس از تنها یک سال رکورد ذخیره خودش در تیم ملی برزیل یعنی ادرسون مورائس که فصل قبل از بنفیکا به منچسترسیتی پیوسته بود را بشکند. حالا دیگر سرخ‌های مرسی‌ساید کابوس دروازه‌بانی نخواهند داشت و خبری از اشتباه‌های مرگبار لوریس کاریوس و سیمون مینیوله درون دروازه لیورپول نخواهد بود.

دروازه‌بان خوش‌تیپ

سال ۲۰۱۶ یعنی فقط ۲ سال پیش در چنین روزهایی «آلیسون رامسِس بکر» به تازگی با رم قرارداد بسته بود و مهمان «دانیلو جنتیلی» کمدین ایتالیایی در برنامه تاک‌شوی «دِنویته» به معنای «شب» شد. بین خنده‌ها و شوخی‌ها آلیسون تلاش می‌کند به بهترین شکل به سوالات پاسخ بدهد. «اینجا برای کار کردن آمده‌ای، یک دروازه‌بان عالی هستی اما مردم می‌گوید فقط چهره زیبایی داری. این تو را ناراحت می‌کند؟ از زیبایی خودت ناراحتی؟» جنتیلی این سوال را می‌پرسد و لبخند می‌زند. این یک سوال مشترک در بسیاری از مصاحبه‌ها با آلیسون است و حتی در کشورش برزیل به او «گولِیرو گاتو» به معنای گلرِ خوش‌تیپ می‌گویند. «آرگل» یکی از مربیان سابق او در اینترناسیونال هم لقب دیگری برای او ساخته بود و در تمرینات به آلیسون می‌گفت «موسو» به معنای موش! او در مسابقات جام جهانی زیر ۱۷ سال در سال ۲۰۰۹ در یک نظرسنجی غیررسمی عنوان زیباترین بازیکن مسابقات را به دست آورد، زمانی که در کنار نوجوانان سلسائو با نیمار، کوتینیو و کاسمیرو بازی می‌کرد. این موضوعی است که در ۲۵ سال گذشته بارها پیرامون آلیسون به آن اشاره شده و دروازه‌بان جدید لیورپول بارها تلاش کرده در میادین و با عملکردش خودش را نشان دهد نه با تیپ و چهره. در سال ۲۰۱۵ وقتی دونگا تصمیم گرفت آلیسون را به عنوان دروازه‌بان اول جانشین جفرسون کند این سنگربان عصبانی برزیلی در اظهار نظری عجیب گفت: «من نمی‌توانم خوش‌تیپ باشم.» و اینگونه به نوعی انتخاب آلیسون را زیر سوال برد. حالا آلیسون دیگر چیزی برای ثابت کردن خودش ندارد و به عنوان یک سنگربان تراز اول راهی آنفیلد شده است.

 

1
1

در مسیر پیشرفت

برخی منابع می‌گویند آلیسون بکر به باشگاه رم اعلام کرده بود اگر پیشنهاد رسمی لیورپول برسد نمی‌تواند برابر آن مقاومت کند. سرخ‌های مرسی‌ساید در ابتدای ماه ژوئن دیدار دوستانه برزیل برابر کرواسی که در آنفیلد برگزار شد را هم زیر نظر گرفتند و همان زمان یورگن کلوپ مطمئن شده بود آلیسون را می‌خواهد. جدّیت آنها هم بیشتر از چلسی بود و آلیسون در لیورپولی شدن تردید نکرد. آلیسون قبل از جام جهانی ۲۰۱۸ می‌خواست تیم جدیدش را انتخاب کند اما از طرفی پیشنهاد رئال‌مادرید هم رسیده بود و باعث شد دست نگه دارد. اما شایعه‌ها درباره پیشنهاد رئال‌مادرید با مبلغ ۵۰ میلیون یورو باعث شد مربی سابق دروازه‌بان‌های رم «روبرتو نگریسولو» با واکنش به این پیشنهاد آن را شوخی بنامد و بگوید: «او ارزش خیلی بیشتری دارد و من فکر می‌کنم بسیاری از مردم متوجه شده‌اند آلیسون کیست. این مرد یک پدیده است. او یکی از بهترین شماره یک‌های دنیا است. او مسی دروازه‌بان‌هاست برای اینکه همان ذهنیتی را دارد که مسی دارد. او دروازه‌بانی است که می‌تواند تاریخ جدیدی را تعریف کند.» نگریسولو می‌گوید آلیسون او را یاد دینو زوف می‌اندازد و ادامه می‌دهد: «راهی که آلیسون در پیش گرفته من را یاد دینو زوف می‌اندازد. همچنین من او را با میشل پرودوم مقایسه می‌کنم، کسی که کلاس متفاوتی به دروازه‌بانی داد. وقتی برای اولین بار آلیسون را در تمرین رم دیدم این را متوجه شدم که دروازه‌بان بزرگی خواهد شد. همان وقتی هم که به ایتالیا آمد دروازه‌بان بزرگی بود، اما اینجا رشد کرد.»

 

2
2

تافارل و خانواده

برای آلیسون نگران نباشید، او فشارها را تحمل می‌کند. کلودیو تافارل سنگربان بزرگ سابق برزیل و مربی دروازه‌بان‌های فعلی سلسائو در مصاحبه‌ای از تحمل فشارها توسط آلیسون گفت. او همچنین به ستایس از ادرسون مورائس سنگربان سیتی پرداخت: «گواردیولا تیم خیلی خوبی دارد، اما ادرسون هم مثل آلیسون است. آنها پله دروازه‌بان‌ها هستند.» قهرمان جام جهانی ۱۹۹۴ که در اروپا در تیم‌های گالاتاسرای، پارما و رجینا هم بازی کرده یکی از علاقه‌مندان به بازی آلیسون بوده و در پیشرفت او کمک زیادی کرده است. او و دونگا روی آلیسون ریسک کردند و در انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ برابر شیلی که در اکتبر ۲۰۱۵ برگزار شد از این دروازه‌بان جوان بازی گرفتند. تافارل هیچ‌گاه از این تصمیم خودش پشیمان نشد. آلیسون هم مثل او اهل ایالت «ریوگرانده دوسول» است. نمایش‌های آلیسون در اینترناسیونال و ترکیبِ سلسائو باعث شد تا چند ماه بعد با ۸/۵ میلیون یورو راهی رم شود و حالا ارزش تقریباً ۱۰ برابر پیدا کرده تا گران‌ترین دروازه‌بان دنیا شود.

 

3
3

اما تافارل کسی نبود که آلیسون را به کسی توصیه کند و آلیسون از یک خانواده علاقه‌مند به دروازه‌بانی می‌آید. برادرش موریل که ۵ سال از او بزرگ‌تر است زمانی که به اینترناسیونال آمد در این تیم دروازه‌بان اول بود و حالا در تیم پرتغالیِ بلننسس بازی می‌کند. پدرش ژوزه بکر هم زمانی در همین تیم اینترناسیونال دروازه‌بانی می‌کرد در حالی که مادرش دروازه‌بان هندبال بود. اخیراً هم در یک نظرسنجی بین بازیکن‌هایی که قطعاً در تیم ملی برزیل جام جهانی ۲۰۲۲ در این تیم حضور خواهند داشت آلیسون در رده هشتم قرار گرفته پشت سر بازیکن‌هایی مثل کوتینیو، آرتور، پاکِتا، مارکینیوس، کاسمیرو و نیمار. در حالی که هنوز رقابت برای حضور در ترکیب ثابت سلسائو بین او و ادرسون ادامه دارد. آلیسون بکر مردی است که هنوز طرفداران رم عاشقش هستند چرا که تا بالاترین حد توان خودش را برای جالوروسی گذاشت. آلیسون با ۲۵ سال سن روزهای درخشانی در فوتبال جهان و لیگ برتر انگلیس در پیش دارد. باید بگوییم خوش به حال لیورپول که می‌تواند در آنفیلد از چنین دروازه‌بان بزرگی استفاده کند و حتماً آلیسون به خاطر عملکردش مورد توجه قرار خواهد گرفت نه چهره و خوش‌تیپی!

خداحافظی لیورپولی‌ها با فاجعه

لیورپول آلیسون بکر را جذب کرد و هواداران سرخ‌های مرسی‌ساید حالا کمتر برای اشتباهات سنگربان‌های تیم‌شان حرص خواهند خورد. پس از اینکه یورگن کلوپ، سیمون مینیوله را سنگربان مطمئنی ندید تصمیم گرفت لوریس کاریوس را جذب کند. کاریوس اشتباهاتی داشت و مینیوله به دروازه برگشت، اما فصل قبل به تدریج باز هم کلوپ به دروازه‌بان آلمانی بازی داد و روی حضور او در ترکیب ثابت اصرار داشت. با این حال اشتباه‌های عجیب از کاریوس نشان داد او هیچ‌گاه نمی‌تواند دروازه‌بان مطمئنی برای لیورپول باشد و با اشتباه مرگباری که در فینال لیگ قهرمانان اروپا برابر رئال‌مادرید انجام داد کلوپ را برای جذب دروازه‌بان جدید مصمم‌تر کرد.

علاوه بر کیفیت فنی و سبک دروازه‌بانی، مقایسه آماری هم نشان می‌دهد آلیسون برزیلی نسبت به همتای آلمانی‌اش چقدر برتر است. فصل قبل آلیسون در ۴۹ بازی ۲۲ مرتبه کلین‌شیت کرده و این عدد برای کاریوس ۱۶ در ۳۲ بازی است. در کلین‌شیت‌ها درصد برای کاریوس بهتر است، اما او چقدر سیو داشته؟ تنها ۵۸ سیو برابر ۱۰۷ سیو از آلیسون. یعنی دروازه‌بان برزیلی حدود ۲ برابر کاریوس مهار موفق داشته. ۶۷/۵ درصد سیو از آلیسون برابر ۶۶ درصد سیو از کاریوس. این روزها دروازه‌بان‌ها باید روی بازی با پای خودشان هم کار کنند و آلیسون در این کار هم موفق بوده. او ۲۷۴ مرتبه توپ بلند ارسال کرده در حالی که این عدد برای کاریوس ۱۳۵ است. درصد پاس سالم سنگربان برزیلی سابق رم در فصل قبل ۷۹/۳ بوده در حالی که کاریوس ۶۱/۵ درصد پاس‌های خودش را سالم به مقصد رسانده است.

 

4
4

 

خبر ورزشی

 

۶    
آی اسپورت
2018-07-22 11:54:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر