فهرست
آنالیز اسکای / با ترند های تاکتیکی روز دنیا آشنا شوید
آنالیز اسکای / با ترند های تاکتیکی روز دنیا آشنا شوید

آنالیز اسکای / با ترند های تاکتیکی روز دنیا آشنا شوید

آی اسپورت – با استادیوم های مدرن و استعداد هایی که همه جای دنیا جذب می شوند، چهره فوتبال به کل تغییر کرده. اما در سال های اخیر، آرایش تاکتیکی تیم ها چه تغییراتی داشته؟ مثلا در سیستم های مدرن، مدافعان کناری باید هم صلابت دفاعی داشته باشند و هم در حمله، یک تهدی جدی به شمار بیایند. در حالی که در گذشته، بیشتر از مدافعان کناری نقش های دفاعی خواسته می شد. در جلوی زمین هم، روز های زوج های کلاسیک خط حمله به پایان رسیده و حالا کسایی مثل زلاتان رو به عنوان تک مهاجم یا آدام لالانا رو به عنوان شماره 9 کاذب می بینیم. در این آنالیز اسکای، دنی هیگینبوتام از آخرین ترند های فوتبال انگلیس برای شما حرف می زند. 

دفاع: 2-4-4

هنوز هم از نظر من بهترین سیستمه. وقتی بدون توپ روی 1-5-4 سوییچ کنید، می تونید هر تیمی رو شکست بدید. لستر سیتی این رو فصل قبل نشون داد. نفش فولبک ها تو این سیستم کمی متفاوته. در حال حاضر فولبک ها در این سیستم مثل یک وینگر حمله می کنن، اونم همزمان. اما به طور تاریخی معمولا وقتی یه فولبک نفوذ می کرد، فولبکِ سمتِ دیگه عقب می موند تا یه خط دفاع سه نفره رو تشکیل بده.

دفاع: 1-3-2-4

این سیستم یه کم سنتی تره. یکی از تیم هایی که خیلی خوب از این سیستم استفاده می کنه تاتنهامه. یکی از کارایی که اونا خیلی خوب انجام میدن، حمله همزمانه هر دو فولبکه. تاتنهام خیلی سریع انتقال از دفاع به حمله رو انجام میده و فولبک ها در این انتقال نقش کلیدی دارن چون سریع به فضا حرکت می کنن. یک ثانیه در حال دفاع هستن، و ثانیه بعدی می بینی توپ رو وارد دروازه حریف کردن. برای انجام درستِ این کار، تیم ها باید نظم دفاعیشون رو موقع حمله حفظ کنن. برای این کار، دو دفاع وسط از هم فاصله می گیرن و یکی از هافبک های میانی تیم میاد بین اونا قرار می گیره. این به تیم قدرت دفاعی لازم رو میده تا کمتر ضد حمله بخوره. با این نفش مدرن، فولبک ها باید از نظر بدنی آماده تر باشن چون مرتب باید طول زمین رو برن و بیان.

حمله: 2-4-4

قبلا مُد این بود که تو زوج خط حمله، یه نفر خیلی گنده باشه و نفر دوم خیلی ریز. اینطوری مهاجما طرد نمی شدن چون بازیکن گنده تر مدافعای حریف رو مشغول می کرد و به بازیکن ریز تر اجازه می داد از فضا ها استفاده کنه. زوج هانری و برگکمپ یه نوع زوج دیگه بودن. هانری بازی رو باز می کرد و برگکمپ به عقب میومد. اندی کول و دوایت یورک زوج دیگه ای بودن که انگار با هم تله پاتی داشتن. اونا مرتب با هم جا عوض می کردن. به طور کلی با این سیستم، هافبک های کناری و فولبک ها سعی می کردن موقعیت های یک در برابر دو ایجاد کنن، مخصوصا برابر بازیکنایی که خیلی تو کار های دفاعی قوی نبودن. اما مساله اینجاست که دیگه مثل سابق، خیلی گل از روی سانتر نمی بینیم. شاید به این خاطره که قبلا وینگر های کلاسیک بیشتری در جزیره بازی می کردن. اما یکی از دلایل اصلی اینه که در گذشته مهاجمان وسط مثل الان، طرد نمی شدن.

حمله: 1-3-2-4

امروزه در این سیستم مهاجمان تنها رو می بینیم که خیلی وابسته به سه نفر عقب هستن و از اونا می خوان موقعیت هارو براشون فراهم کنن. زلاتان یه نمونه خوب برای این مثاله که سعی می کنه تمام کارارو خودش انجام بده. در سیستم های سنتی، بازیکنان ریز سعی می کردن عرض بازیه حریف رو باز کنن ولی الان می بینیم زلاتان تلاش می کنه چنین کاری انجام بده. بعضی اوقات میاد عقب تر و به سه نفر پشتی اجازه میده به فضای جلوی خودش نفوذ کنن. بعد از پشتِ سرشون میاد تا ضربه نهایی رو وارد کنه، مثل گلی که به برنموث زد. پس نقش مهاجم در کنار سیستم ها تغییر کرده. الان از یه مهاجم خواسته میشه بین دفاع و هافبک حریف فضا بسازه. اگه یک مهاجم دارید که می خواد عقب تر بیاد، 3 نفر پشتیش می تونن به فضای جلوش نفوذ کنن. مهاجم همچنین با بالا رفتن در زمین می تونه برای این 3 نفر در پشتِ سر خودش، فضا درست کنه.

فالس ناین (شماره 9 کاذب)

مردم طوری در مورد فالس ناین حرف می زنن انگار اخیرا اختراع شده. اما در واقع کرایف این رو در اواخر 80 وارد بارسلونا کرد و خیلی هم موفق بود. لیورپول هم در حال حاضر مهاجم مشخصی در سیستمش نداره و از این مفهوم داره استفاده می کنه. کلوپ با دو هافبک وسط هولدر یعنی هندرسون و وینالدوم بازی می کنه و در جلوی اونا 4 نفر رو قرار داده که مرتب با هم جا عوض می کنن. اونا اینقدر خوب کارشون رو انجام می دن که کاملا فضای یک شماره 9 رو پوشش می دن. به طور مشخص تر در هفته های اخیر، آدام لالانا آزادی زیادی پیدا کرده تا جای مهاجم قرار بگیره. این سیستم تماما در مورد بازی بدون توپ همه و دونده هایی هست که از پشت به سمت فضا استارت می زنن.

در کل رویکرد های تاکتیکی بیشماری در لیگ جزیره وجود داره و مربیا با یک تغییر کوچک می تونن تفاوت بین بردن و باختن رو رقم بزنن.

۷    
آی اسپورت
2016-10-08 22:23:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر