فهرست
به شگفتی علاقه دارید؟ منتظر ۲۰۲۲ باشید!
به شگفتی علاقه دارید؟ منتظر ۲۰۲۲ باشید!

به شگفتی علاقه دارید؟ منتظر ۲۰۲۲ باشید!

آی اسپورت - آلمان به سوئد و مکزیک باخت، برزیل در لحظات تلف شده نیمه دوم توانست برابر کاستاریکا گلزنی کند، آرژانتین برابر ایسلند زجر کشید و توسط کرواسی تحقیر شد، اسپانیا برابر ایران جان کند تا برد و برابر مراکش با گلزنی در دقایق پایانی از شکست گریخت، انگلیس برای غلبه بر تونس به گلزنی در ثانیه‌های آخر بازی احتیاج داشت و بلژیک وقتی دو گل از ژاپن عقب افتاد، با زحمت توانست بازی را ببرد و با آخرین ضربه بازی موفق به گلزنی و صعود به مرحله بعدی شد.

یکی از دلایل جذابیت این جام‌جهانی، همین شکست‌ها، ناکامی‌ها و اتفاقات غیر منتظره بوده، اما آیا این اتفاقات نسبت به جام‌های قبل بیشتر شده است؟ اگر پاسخ مثبت است، چرا؟

در پاسخ به سئوال اول باید گفت بله، البته نه در ابعاد بسیار بزرگ و فاحش. برای تحلیل چرایی نیز می‌توانیم رنکینگ فیفا را به عنوان معیار خود قرار دهیم تا بتوانیم تیم برنده و تیم ضعیف‌تر را پیشبینی کنیم. البته که این معیار، به صورت 100 در صد قابل اتکا نیست ولی به ما درکی از قدرت تیم‌ها خواهد داد. برای این کار به دیدارهای سه جام‌جهانی 2010 و 2014 و 2018 نگاه می‌کنیم چرا که از سال 2006‌ به بعد بود که سیستم رده‌بندی تیم‌ها بطرز قابل توجهی تغییر کرد.

برای مثال، در بررسی آماری بازی‌ها در طول 90 دقیقه و بدون در نظر گرفتن وقت‌های اضافه و ضربات پنالتی، در جام‌جهانی روسیه در 60 بازی برگزار شده، 32 بار تیمی که رنکینگ بالاتری داشته موفق به پیروزی شده که در جام‌جهانی 2014 برزیل این آمار 34 بازی و در جام‌جهانی 2010 این آمار مانند تورنمنت فعلی، 29 دیدار بوده است. اگر به قضیه به طور معکوس نگاه کنیم، در جام‌جهانی روسیه تاکنون در 17 بازی از 60 مسابقه، تیم‌هایی که در رتبه پایین‌تری از حریف‌شان قرار داشته‌اند به برتری رسیده‌اند، اتفاقی که در برزیل 8 بار و در آفریقای‌جنوبی 11 مرتبه رخ داد. تفاضل گل‌ها نیز جالب است؛ تفاضل تیم‌هایی که در رتبه بالاتر قرار داشته‌اند در این جام 17+ بوده و این در حالی‌ست که در سال 2014 این عدد 43+ و در سال 2010، عدد 39+ ثبت شده.

این فقط یک عقیده نیست، اعداد این نظر را که شکست‌ها و نتایج غیرمنتظره رو به افزایش هستند را تایید می‌کند. در واقع برخلاف فوتبال باشگاهی که فاصله میان دارا و ندار روزبه‌روز بیشتر می‌شود، در سطح ملی اوضاع در حال برابر شدن است.

به میانگین امتیاز قهرمان‌های فصل پیش رقابت‌های باشگاهی نگاه کنید؛ لالیگا اسپانیا (2.45)، بوندسلیگا آلمان (2.47)، لیگ برتر انگلیس (2.63)، سری‌آ ایتالیا (2.50) و لیگ یک فرانسه (2.45). حالا این میانگین را با میانگین امتیازات کسب شده توسط قهرمانان سه دوره آخر جام‌جهانی به ازای هر بازی (بدون در نظر گرفتن وقت‌های تلف شده و ضربات پنالتی) مقایسه کنید؛ آلمان (2.14)، اسپانیا (2.28) و ایتالیا (2.14)! در ضمن به این نکته توجه داشته باشید که میانگین امتیازی سه قهرمان جهان تنها بر اساس 7 بازی محاسبه می‌شود اما باشگاه‌های قهرمان، یک فصل کامل روند امتیازگیری موفق خود را حفظ کرده‌اند.

دو دلیل بسیار مهم در رابطه با از بین رفتن فاصله در سطح ملی وجود دارد: تاکتیک‌ها و البته قانون «بوسمن».

همه مربیان و بازیکنان به این درک تاکتیکی رسیده‌اند که یک تیم مستحکم با سازماندهی مناسب در دفاع، می‌تواند رقیبان را در زدن گل ناکام بگذارد مگر اینکه یک اشتباه شخصی یا تصمیم داوری غلط یا نبوغ یکی از بازیکنان حریف از راه برسد. فوتبال اکنون به ورزشی کم گل تبدیل شده و مسائل تاکتیکی روی تیم‌های متوسط و پایین‌تر به مراتب بیشتر تاثیر گذاشته است. به عنوان مثال در تیم‌های ملی سوئد یا اروگوئه، تعداد بازیکنانی که به تیم ملی دعوت می‌شوند، نسبت به تیم‌های ملی آلمان و یا فرانسه بسیار کمتر هستند و همین باعث می‌شود که بازیکنان تیم مدت زمان بیشتری کنار هم باشند و درک بیشتری نسبت به یکدیگر و سبک بازی‌شان پیدا کنند، شرایطی تقریباً مشابه آنچه در باشگاه‌ها شاهدش هستیم. از این رو دیگر در جام‌جهانی شاهد پیروزی‌های 9 بر صفر یا 10 بر یک همانند آنچه پیش‌تر یوگسلاوی برابر زئیر و مجارستان در مصاف با السالوادور رقم زدند، نخواهیم بود.

از سوی دیگر قانون 1996 بوسمن، محدودیت بازی کردن بازیکنان خارجی در اروپا را برداشت و برای بازیکنان کشورهای کوچکتر شرایط را آسان کرد تا برابر رقیبان بزرگ و سطح بالا بتوانند بازی کنند. این عدم محدودیت، پیشرفت بازیکنان را در پی داشت و مشابه این اتفاق اکنون در لیگ مکزیک، لیگ چین، جی‌لیگ ژاپن، MLS آمریکا و دیگر لیگ‌های دیگر در حال روی دادن است و این لیگ‌ها به طرز چشم‌گیری در حال بالا بردن استانداردها و کیفیت‌شان هستند. به این ترتیب بازیکنان حاضر در این لیگ‌ها با وجود اینکه دست‌شان از رسیدن به باشگاه‌های بزرگ دنیا کوتاه مانده اما با افزایش سطح کیفی‌شان، به مهره‌های قابل اتکا در تیم‌های ملی‌شان تبدیل شده‌اند.

حالا شاید بهتر متوجه خلق شگفتی روسیه مقابل اسپانیا و یا پیروزی کره‌جنوبی برابر آلمان شده باشید. به شما این وعده را می‌دهیم که در جام‌جهانی 2022 قطر، شاهد شگفتی‌های بیشتری خواهید بود، پس اگر جزو کسانی هستید که به مسابقات پیشبینی علاقه دارند، روی این فاکتور مهم حساب ویژه‌ای باز کنید.

۴ ۱  
آی اسپورت
2018-07-10 17:54:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
جيم
سه شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۷، ۲۰:۰۴
اين هم كيروشي پوري ه

هم از ايران نام برد در حاليكه ما ميدونيم هيچي نيست، هم از زحمات مربيان داخلي ما تشكر نكرد و نامي از ليگ خايج فارس نزد
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر