فهرست
نراتزوری: بازگشتی بزرگ، مشکلاتی تکراری
نراتزوری: بازگشتی بزرگ، مشکلاتی تکراری

نراتزوری: بازگشتی بزرگ، مشکلاتی تکراری

آی‌اسپورت - «ما برگشتیم!» این پلاکاردی بزرگ افراشته بر کوروا نورد (ضلع شمالی سن سیرو) بود که حال و هوای هواداران نراتزوری را در یک جمله به تصویر می‌کشید. اینتر بعد از غیبتی طولانی به جمع بزرگان اروپا بازگشته بود، موفقیتی که با گل ماتیاس وسینو در ماه می مقابل لاتزیو به دست آمده بود. این بار هم خود وسینو بود که بازگشتی بزرگ برای اینتر در اولین بازی فصل جدید چمپیونز لیگ رقم زد و با ضربه سرش پیروزی 1-2 مقابل تاتنهام را به تیمش هدیه داد.

این ضربه سر را به شوت فوق‌العاده مائورو ایکاردی، در اولین تجربه‌اش در چمپیونز لیگ، اضافه کنید که نتیجه را تنها چند دقیقه قبلش به تساوی 1-1 کشیده بود. پس اینتر شبی پر از نکات مثبت را پشت سر گذاشت، نه؟ پاسخ به این سادگی‌ها نیست. انفجار احساسات و لحظات خلاقیت فردی و درامی که در پایان بازی پدید آمد را اگر کنار بگذاریم به تیمی می‌رسیم که همچنان با همان مشکلات تکراری روبروست.

البته هواداران نراتزوری از این حرف می‌زنند که برایشان مهم نیست تیمشان چطور می‌برد، مادامی که پیروز شوند. اینتر مقابل تاتنهام روحیه جنگندگی خودش را نشان داد و شاید این بازگشت بزرگ باور و اعتماد به نفس بیشتری به شاگردان لوچانو اسپالتی برای ادامه فصل بدهد. اما تمام این نکات مثبت نمی‌تواند مشکلات اساسی این تیم را پنهان کند، مشکلاتی که خیلی‌ها انتظار داشتند بعد از خریدهای تابستانی امسال حل شوند. اما خط میانی اینتر هنوز خلاقیت لازم را ندارد و ایکاردی در دقایق بسیار زیادی از جریان بازی‌ها خارج است.

در این میان شاید بزرگ‌تر مشکل اینتر نبود مسئولیت جمعی شاگردان اسپالتی است. مربی سابق رم در تور پیش‌فصل امسال مدام از پیدا کردن یک "ترکوارتیستا" (شماره 10) حرف زد و در این پست از ژائو ماریو، لوتارو مارتینز و راجا ناینگولان و حتی آنتونیو کاندروا استفاده کرد. اما شاید اشتباه اسپالتی در همین دنبال یک بازیکن گشتن باشد. بسیاری از تیم‌های بزرگ حال حاضر فوتبال اروپا، از منچستر سیتی و بایرن مونیخ گرفته تا بارسلونا و یوونتوس دیگر با یک شماره 10 کلاسیک بازی نمی‌کنند و بار خلاقیت هجومی را روی دوش یک بازیکن نمی‌اندازد و آن را بین تمام مهره‌های هجومی‌شان تقسیم می‌کنند.

نمونه بارز این رویکرد در سری آ مائوریتزیو ساری بود. وقتی ساری بهترین گلزنش در ناپولی، گونزالو هیگوایین را از دست داد، و به خصوص بعد از مصدومیت شدید آرکادویژ میلیک که قرار بود جای مهاجم آرژانتینی را بگیرد، ساری بار گلزنی تیم را روی دوش خوسه کایخون، دریس مرتنز، لورنزو اینیسینه و مارک همیسک تقسیم کرد، بازیکنانی که همه در این سیستم جدید درخشیدند و وظیفه خودشان را به خوبی انجام دادند.

اینتر می‌تواند درس‌های زیادی از پیروزی مقابل تاتنهام بگیرد. مارسلو بروزویچ در دقایقی از بازی نمایشی عالی داشت، به خصوص وقتی وسینو را پشت خودش به عنوان پوشش می‌دید. متئو پولیتانو گوشه چشم‌هایی از استعداد بالایش را به نمایش گذاشت و نشان داد اگر اعتماد به نفسش بالاتر رود می‌تواند بال راست اینتر را از آن خودش کند. کیتا بالده هم یک بار دیگر ثابت کرد چه آینده درخشانی می‌تواند در انتظارش باشد. این بازیکنان هستند که باید به ایوان پریسیچ و ناینگولان کمک کنند تا بیشتر و بیشتر ایکاردی را در موقعیت گل زدن قرار دهند.

برای رسیدن به این مرحله اسپالتی باید طرح‌های تاکتیکی بیشتری داشته باشد و فوتبال روان‌تر برای تیمش بسازد. اینتر هنوز تیمی است که با اتکا به لحظاتی جادویی از سوی ستاره‌هایش نتیجه می‌گیرد، اتفاقی که به دراماتیک‌ترین شکلش دیشب در سن سیرو رخ داد.

پیروزی اینتر مقابل اینتر می‌تواند در تعیین سرنوشت نهایی گروه اهمیتی حیاتی داشته باشد و باعث صعود نراتزوری به دور بعد شود. اگر شاگردان اسپالتی بتوانند ریتم خودشان بعد از این پیروزی بزرگ را برای بازگشت به سری آ و جدال مقابل سمپدوریا حفظ کنند، شاید فصل اینتر بالاخره به همان سمت و سویی برود که از پیش از شروع آن انتظار می‌رفت.

۸    
آی اسپورت
2018-09-19 10:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر