فهرست
همه‌ی آنچه باید درباره‌ی دوشنبه‌ی سرخ بدانید
همه‌ی آنچه باید درباره‌ی دوشنبه‌ی سرخ بدانید

همه‌ی آنچه باید درباره‌ی دوشنبه‌ی سرخ بدانید

آی‌اسپورت – جدال لیورپول و منچستر یکی از قدیمی‌ترین رقابت‌های تاریخ فوتبال است، دو باشگاهی که روی هم 87 قهرمانی کسب کرده‌اند (لیورپول 44، یونایتد 43).

لیورپول در حالی برای بازیِ امشب آماده می‌شود که چهار بازیِ اخیرش در لیگ را برده، این بهترین روند قرمزهای آنفیلد تحت رهبریِ یورگن کلوپ است. پیروزیِ احتمالی در این بازی لیورپول را با 19 امتیاز به صدر جدول لیگ برتر، کنارِ آرسنال و منچستر سیتی می‌رساند.

در نقطه‌یِ مقابل یونایتد در هفت بازی اول فصل متحمل دو شکست شده و پنج امتیاز با صدرِ جدول فاصله گرفته است. با این وجود سابقه‌یِ جدال‌هایِ اخیر دو تیم در لیگ به سود شیاطین سرخ است: چهار پیروزیِ پیاپی در "دربیِ انگلیس". یونایتد در ضمن آخرین تیمی بود که در لیگ، در آنفیلد، بدون خوردن گل لیورپول را شکست داد، بازی‌ای که به ژانویه‌یِ 2016 بر می‌گردد و تک گل وین رونی که سه امتیاز را برای شاگردان لویی ون گال به همراه داشت.

خوشحالی رونی بعد از زدن کل پیروزی یونایتد در آنفیلد در ژانویه‌یِ 2016
خوشحالی رونی بعد از زدن کل پیروزی یونایتد در آنفیلد در ژانویه‌یِ 2016

آخرین باری که دو تیم در آنفیلد مقابل هم قرار گرفتند به پیروزی 0-2 لیورپول در بازی رفتِ مرحله‌یِ یک هشتمِ نهایی یوروپا لیگ باز می‌گردد، نتیجه‌ای که در نهایت منجر به صعود شاگردان کلوپ و بالا رفتنشان تا فینالِ این تورنمنت شد، جایی که مقابل سویا شکست خورند و از کسب سهمیه‌یِ چمپیونز لیگ باز ماندند.

اخبارِ دو تیم

آدام لالانا، جورجینیو واینالدوم، دژان لوورن و ناتانیال کلاین چهار بازیکن لیورپول هستند که ممکن است به دلیل آماده نشدنِ کامل در بازگشت از مصدومیت بازیِ امشب را از دست بدهند. البته وضعیت لوورن و کلاین بهتر از لالانا و واینالدوم است و احتمالِ قرار گرفتنشان در ترکیبِ اصلی بیشتر.

برای منچستر یونایتد لوک شاو و هنریک مخیتاریان از مصدومیت بازگشته‌اند. شاو چهار بازیِ اخیر یونایتد را از دست داده و مخیتاریان هم بعد از بیرون رفتنش بین دو نیمه‌یِ دربیِ منچستر دیگر برای تیمش بازی نکرده است. تنها مصدومِ قطعیِ این بازی برای یونایتد فیل جونز است، در حالیکه به نظر می‌رسد ژوزه مورینیو یک بار دیگر، برای چهارمین بازی پیاپی، وین رونی را روی نیمکت قرار بدهد.

ترکیب احتمالی دو تیم
ترکیب احتمالی دو تیم

آمارِ کلیدیِ بازی

1-در تاریخِ لیگ انگلیس (67) و لیگ برتر (27) لیورپول به هیچ تیمی به اندازه‌یِ منچستر یونایتد نباخته است.

2-لیورپول هر 4 بازی اخیرش در لیگ را به یونایتد باخته است. این بدترین روندِ آن‌ها در لیگ مقابل یونایتد از مارچِ 2008 بدین سو بوده (5 شکست متوالی).

3-جدال‌های لیورپول و یونایتد در تاریخ لیگ برتر با 16 کارت قرمز همراه بوده. تنها جدالی که بیشتر از این رویارویی اخراجی داشته دربی مرسی ساید، بین لیورپول و اورتون بوده است (21 کارت قرمز).

4-کلوپ تا به حال تنها یک بار به مورینیو باخته است (3 برد، یک مساوی). این شکست به بازی برگشت نیمه نهاییِ چمپیونز لیگ در سال 2013 مقابل رئال مادرید برمی‌گردد که البته تاثیری در صعود دورتموند به فینال نگذاشت (پیروزی 1-4 در بازی رفت).

5-از اکتبرِ 2015 که کلوپ رهبریِ لیورپول را به عهده گرفت هیچ تیمی به اندازه‌یِ قرمزهایِ مرسی ساید در لیگ برتر گل نزده (73) و میانگین مالکیت بالاتر (58.8) نداشته است.

6-خوان ماتا در 4 بازیِ اخیرش مقابل لیورپول نقش مستقیم روی 5 گل داشته است (3 گل+2 پاس گل).

7-بهترین گلزن تاریخ جدال‌های دو تیم در لیگ برتر استیون جرارد است با 8 گل. بعد از جرارد، رونی و رابی فاولر با 6 گل قرار دارند.

8-رونی در حال حاضر کنار آلن شیرر رکورد بیشترین گل زده در خارج از خانه در لیگ برتر را دارد (87).

9-یونایتد فصل پیش تحتِ رهبریِ ون گال بعد از 7 بازی 16 امتیاز داشت، 3 امتیاز بیشتر از این فصل.

10-زلاتان ابراهیموویچ در 3 بازیِ پیاپی لیگ گل نزده. این بدترین روندِ او از ژانویه‌یِ 2015 تا امروز است (4 بازی پیاپی بدون گل برای پاریس سن ژرمن در لیگِ یک فرانسه).

11-مارکوس رشفورد که در 25 فوریه‌یِ 2016 اولین بازیش برای تیم اولِ یونایتد را تجربه کرد، تا امروز 12 گل زده است، یعنی 4 گل بیشتر از هر بازیکن دیگرِ یونایتد و 2 گل بیشتر از هر بازیکن لیورپول در بازی‌هایِ رسمی در این مقطع.

مطلب مرتبط
38 قهرمانی لیگ، 19 قهرمانی اف.ای کاپ، 8 قهرمانی جام باشگاه‌های اروپا، سر مت بازبی، بیل شنکلی، باب پیزلی، سر الکس فرگوسن، کنی دالگلیش، سر بابی چارلتون، کوین کیگان، جرج بست، استیون جرارد، دیوید بکام... به "دوشنبه‌یِ سرخ" خوش آمدید، به اصیل‌ترین و باشکوه‌ترین جدالِ فوتبال انگلیس
۳۵ ۱  

مطلب مرتبط
لیورپول – منچستر یونایتد؛ پیچیده‌تر از نفرت

لیورپول – منچستر یونایتد؛ پیچیده‌تر از نفرت

گری نویل، کاپیتان سابق منچستر یونایتد، در آستانه‌یِ جدال تیم سابقش با لیورپول از رابطه‌اش با قرمزهای مرسی ساید و هوادارانشان می‌نویسد و یادی می‌کند از ژانویه‌یِ 2006 و گل ریو فردیناند و خوشحالی جنجالی‌اش...
آی اسپورت
2016-10-17 11:33:00

مطلب مرتبط
چرا همیشه آن‌ها؟

چرا همیشه آن‌ها؟

آی اسپورت
2016-10-17 11:17:00

مطلب مرتبط
مورینیو علیه کلوپ؛ تقابل سنت و مدرنیته

مورینیو علیه کلوپ؛ تقابل سنت و مدرنیته

منچستر یونایتد و لیورپول دوشنبه شب در آنفیلد مقابل هم قرار می‌گیرند. این جدالی است بین دو تا از کاریزماتیک‌ترین مربیان دو دهه‌یِ اخیر فوتبال اروپا، مربیانی با تنها چهار سال اختلاف سنی، اما متعلق به دو دوران متفاوت. جاناتان ویلسون از ژوزه مورینیو و یورگن کلوپ می‌نویسد
آی اسپورت
2016-10-15 10:25:00

مطلب مرتبط
مورینیو علیه کلوپ؛ تاریخچه‌ای از رقابت

مورینیو علیه کلوپ؛ تاریخچه‌ای از رقابت

ژوزه مورینیو و یورگن کلوپ فردا شب در آنفیلد مقابل هم قرار می‌گیرند. این اولین رویارویی دو مربی در قالب جدال منچستر یونایتد و لیورپول است، اما آقای خاص و آقای معمولی پیش از این طعم رقابت با هم را چشیده‌اند، طعمی که برای مورینیو همیشه تلخ بوده...
آی اسپورت
2016-10-16 10:31:00

مطلب مرتبط
سوالاتی تاکتیکی برای لیورپول – منچستر یونایتد: بازگشت فلینی و مارسیال و مورنو؟

سوالاتی تاکتیکی برای لیورپول – منچستر یونایتد: بازگشت فلینی و مارسیال و مورنو؟

در فاصله‌یِ یک روز مانده به بازیِ پرافتخارترین باشگاه‌های جزیره در آنفیلد، نیک میلر نگاهی می‌اندازد به پنج نکته‌یِ تاکتیکی که می‌تواند سرنوشت این جدال کلاسیک را تحت تاثیر قرار دهد
آی اسپورت
2016-10-16 12:06:00

۵    
آی اسپورت
2016-10-17 13:06:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر