فهرست
آنالیز ویژه: شبی که ضعف اسپانیا فاش شد
آنالیز ویژه: شبی که ضعف اسپانیا فاش شد

آنالیز ویژه: شبی که ضعف اسپانیا فاش شد

آی اسپورت – بازی دوستانه‌ی اسپانیا و سوئیس که شب گذشته در ویارئال برگزار شد با نتیجه‌ی 1-1 به پایان رسید. هر دو گل بازی توسط دو مدافع به ثمر رسید. آلوارو اودریوزولای جوان در نیمه‌ی اول اسپانیا را پیش انداخت ولی در نیمه‌ی دوم بعد از اشتباه وحشتناک داوید دخیا، ریکاردو رودریگز بازی را به تساوی کشاند. تیم میزبان از لحاظ مالکیت توپ، حاکم بلامنازع میدان بود ولی نتوانست فرصت‌های خطرناک زیادی خلق کند. خولن لوپتگی، سرمربی اسپانیا، بعد از این بازی می‌تواند در آستانه‌ی جام جهانی به تیم خود خوش‌بین باشد ولی در عین حال، بعضی نگرانی‌ها هم وجود دارد.  

اسپانیا می‌درخشد ولی قدرت ویرانگر چندانی ندارد. بازی دیشب، نقاط مثبت و منفی اسپانیا را به خوبی به نمایش گذاشت. تیم میزبان حاکم توپ و میدان بود و پاس‌های متعدد و زیبایی رد و بدل می‌کرد ولی در یک سوم انتهایی زمین، قدرت و برش لازم را نداشت و در نتیجه موقعیت‌های خطرناک چندانی خلق نکرد. تنها گل اسپانیا توسط آلوارو اودریوزولا، دفاع راست جوان تیم به ثمر رسید که ناگهان با یک هجوم زیبا دروازه‌ی حریف را باز کرد.

از همان لحظه‌ی شروع بازی مشخص بود که اوضاع چگونه پیش خواهد رفت. درحالیکه بیشتر از دو دقیقه از بازی می‌گذشت سوئیس حتی موفق به دادن یک پاس سالم نشده بود. سپس کوکه و تیاگو در همان دقایق اول بازی، برای بازکردن دروازه‌ی حریف تلاش کردند و به نظر می‌رسید تیم مهمان شب بسیار سختی در پیش خواهد داشت.

ولی چیزی نگذشت که سوئیسی‌ها نظم دفاعی همیشگی خود را پیدا کرده و با جمع شدن در محوطه‌ی جریمه مانع از ترکتازی میزبان شدند. مهاجمین اسپانیا در بعضی دقایق فوق‌العاده زیبا بازی می‌کردند ولی به نظر می‌رسید بی‌هدف هستند. با ورود داوید سیلوا به زمین، خط حمله‌ی اسپانیا خطرناک‌تر شد و با توجه به اینکه ایسکو که هم‌اکنون دوران استراحت را پشت سر می‌گذارد هم به تیم برخواهد گشت، می‌توان مطمئن بود که اسپانیا در روسیه گلهای زیادی به ثمر خواهد رساند. با اینحال اسپانیا حتماً باید در کنار سبک بازی خاصی که در پیش گرفته، برای  قدرت نفوذی خود هم فکری بکند. شک نداریم که اسپانیا در جام جهانی زیبا بازی خواهد کرد ولی سوال این است که آیا می‌تواند گلزنی کند؟

عملکرد نه چندان متقاعد کننده اسپانیا در مقابل دروازه‌ی حریف با این سوال که کدام مهاجم نوک، از آغاز برای این تیم به میدان خواهد رفت، پیوندی تنگاتنگ دارد. در بازی دیشب، دیه‌گو کاستا، یاگو آسپاس و رودریگو مورنو در درخشش و جلب نظر مثبت لوپتگی ناکام بودند. آسپاس در گوش راست به کار گرفته شده بود، پستی که مورد علاقه‌اش نیست و در روسیه که همه‌ی بازیکنان در خدمت تیم خواهند بود، بعید است به او تعلق گیرد. این بازیکن سلتاویگو در میدان تاثیر اندکی داشت و بین دو نیمه تعویض شد.

کاستا دقیقاً همانی بود که از دیه‌گو کاستا انتظار می‌رود. قوی و پرقدرت، جدال فیزیکی با خط دفاع حریف و از دست دادن‌های غیرلازم توپ به دلیل ضربات بی‌دقت. ولی بازی خشن و فیزیکی او بازی را از یکنواختیِ پاسکاری تک‌ضرب و ظریف خط هافبک، درآورد. می‌توان گفت او در حال حاضر بهترین گزینه‌ی مهاجم نوک اول اسپانیا است.

رودریگو که به عنوان یار تعویضی به میدان آمد، در بین سه مهاجم اسپانیا از همه ضعیف‌تر ظاهر شد. او سه بار فرصت گلزنی پیدا کرد ولی با بی‌دقتی در ضربات آخر، شانس پیروزی اسپانیا را از بین برد. اگر اسپانیا در روسیه در نهایت از او به مقدار زیادی استفاده کند می‌تواند نشانه‌ی این باشد که اوضاع در این تیم بر وفق مراد نیست.

با توجه به درخشش سالهای اخیر داوید دخیا در منچستریونایتد، شاید عجیب به نظر برسد اگر بگوییم که در جام جهانی، او ممکن است نقطه‌ی ضعف اسپانیا باشد. ولی او که گفته می‌شود رئال مادرید برای به خدمت گرفتنش دندان تیز کرده، در این بازی مسئول عدم پیروزی اسپانیا بود. او در تنها موقعیتی که مجبور به واکنش جدی شد با اشتباهی بزرگ، سانتر اشتفان لیشت‌اشتیانر را تقدیم به رودریگز کرد تا گل تساوی را به ثمر برساند.

این مساله برای دخیا، روحی- روانی است. بازی در اسپانیا که در بخش اعظم هر مسابقه مالکیت توپ را در اختیار دارد، با بازی در یونایتدی که بارها تحت فشار رقیب قرار می‌گیرد و در نتیجه دروازه‌بان به صورت خودکار در جریان بازی قرار می‌گیرد، بسیار متفاوت است.

دخیا باید به این عادت کند که در طول بازی، ممکن است مدتهای طولانی توپ حتی به نزدیکی‌های او هم نیاید. ولی وقتی در نهایت توپی از راه می‌رسد او باید از نظر روحی- روانی به اندازه‌ی کافی برای مقابله با خطر آماده باشد. او در بازی دیشب از این نظر ناکام بود و این ناکامی باید برای او درس مهمی باشد. چون اشتباهاتی مثل این در روسیه می‌تواند به فاجعه ختم شود.

 

ورزش سه

۳    
آی اسپورت
2018-06-04 12:39:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر