فهرست
گزارش روز؛ وصعیت گروه‌های مقدماتی یورو ۲۰۲۰
گزارش روز؛ وصعیت گروه‌های مقدماتی یورو ۲۰۲۰

گزارش روز؛ وصعیت گروه‌های مقدماتی یورو ۲۰۲۰

آی اسپورت - رقابت های مقدماتی یورو ۲۰۲۰ در ماه سپتامبر به پایان رسید. تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی، دو هفته دیگر به بازی‌های ملی اختصاص داده شده است، که ۱۰ تا ۱۵ اکتبر، بازی های دور هفتم و هشتم مقدماتی یورو برگزار و در نهایت ۱۴ تا ۱۹ نوامبر دور نهم و دهم مقدماتی یورو به انجام می‌رسد. به این ترتیب در ماه نوامبر بازی های دور گروهی مقدماتی یورو ۲۰۲۰ به پایان می رسد و  از ده گروه مقدماتی، تیم های اول و دوم هر گروه به مرحله نهایی رقابت های یورو ۲۰۲۰ صعود می کنند. به این ترتیب 20 تیم از 24 تیم مرحله نهایی از طریق دور مقدماتی تعیین می شوند. اما وضعیت گروه های مختلف چطور است و چه تیم هایی از بیشترین شانس برای صعود به دور بعد برخوردارند؟

گروه اول

صعود انگلیس تقریباً ۱۰۰ درصد شده است. سه شیرها اگر بتوانند در وقفه بعدی بازی های ملی، چک را شکست دهند صعودشان بعد از بازی پنجم قطعی می شود. اما جدال واقعی بین چک و کوزوو برای ایستادن در رده دوم است. سه بازی به پایان دور مقدماتی مانده و فعلاً چک با یک امتیاز برتری در جایگاه بالاتری قرار دارد. هر دو تیم باید در خانه به مصاف انگلیس بروند و البته که جدال رودررو در ۱۴ نوامبر، سرنوشت تیم صعودکننده را مشخص خواهد کرد.

گروه دوم

اکراین تاکنون فقط دو امتیاز از دست داده که آن هم در خارج از خانه و مقابل پرتغال بود. اگر اکراین بازی بعدی خود را مقابل لیتوانی پیروز شود، آنوقت با یک تساوی خانگی مقابل پرتغال صعودشان را قطعی می کنند. پرتغال هم بعد از نتایج خوب در سپتامبر، حالا بخت بالایی برای صعود دارد. برد در بازی مقابل لوکزامبورگ و سپس لیتوانی، کار پرتغال را هم راحت خواهد کرد. اما وضعیت صربستان در شرایط حساسی قرار دارد. انها برای صعود احتمالاً باید هر سه بازی بعدی شان را ببرند و منتظر لغزش اکراین باشند. تازه نباید فراموش کرد که صربستان در بازی نخست خود مقابل اکراین 5-0 باخت و حالا در بازی رودررو هم شرایط بدی دارد.

گروه سوم

هرچند اکنون ایرلندشمالی با ۱۲ امتیاز در رده دوم ایستاده ولی شرایط آلمان و هلند در این گروه خوب است و این دو بیشترین بخت را برای صعود دارند. نکته مهم اینجاست که هر سه بازی باقیمانده ایرلند شمالی مقابل قدرت های بزرگ گروه خود است و اگر میخواهند شانسی برای صعود مستقیم داشته باشند باید در حداقل دو بازی نتیجه بگیرند. آلمان و هلند هم سرنوشت در دستان خودشان است، مگر آنکه اتفاق عجیبی بیفتد و مقابل استونی یا بلاروس نتیجه نگیرند.

گروه چهارم

وضعیت این گروه پیچیدگی زیادی دارد و به نظر می رسد با یک رقابت سه جانبه برای صعود مواجه هستیم، دانمارک با یک بازی بیشتر از سوئیس، یک امتیاز بیشتر دارد و بازی دو تیم در کپنهاگ، می تواند بسیار تعیین کننده باشد. ایرلند فعلاً صدرنشین گروه است ولی فقط یک بازی خانگی دیگر دارد. آنها باید ۱۵ نوامبر به مصاف سوئیس بروند و در آخرین شب گروه خود، مقابل دانمارک صف آرایی می کنند. هرچند سوئیس فعلاً سوم است ولی دو بازی مقابل دو تیم قعرنشین گروه خود دارد که مجموعاً از ۱۰ بازی خود فقط ۴ امتیاز گرفته اند و با برد در این دو بازی شانسش زیاد خواهد شد. اما در هر صورت دو مسابقه سخت هم مقابل ایرلند و دانمارک دارد که سرنوشت گروه را مشخص خواهد کرد.

گروه پنجم

امتیازی که کرواسی مقابل آذربایجان از دست داد با برد اسلواکی مقابل مجارستان همراه شد تا وضعیت گروه پیچیده شود: اکنون کرواسی با ۱۰ امتیاز صدرنشین است و اسلواکی و مجارستان هر دو با ۹امتیاز در رده‌های بعدی هستند. از ولز هم نباید غافل شد که یک بازی کمتر دارد و با برد در آن مسابقه می تواند ۹ امتیازی شود. اما نکته اینجاست که اسلواکی و مجارستان هر دو باید در کرواسی به مصاف این تیم بروند. بنابراین کرواسی دست بالا را دارد، هر چند که آنها هم باید در کاردیف به مصاف ولز بروند که دیدار آسانی نخواهد بود. ده اکتبر دو مسابقه حساس در این گروه برگزار می‌شود که سرنوشت گروه را احتمالاً تا حد زیادی مشخص خواهد کرد: کرواسی - مجارستان، اسلواکی - ولز

گروه ششم

با کسب شش برد در شش مسابقه، اسپانیا یک قدم با صعود فاصله دارد. لاروخا با برد مقابل نروژ در روز ۱۲ اکتبر صعودش قطعی می شود. جدال اصلی برای رتبه دوم است. فعلاً سوئد یک امتیاز بیشتر از رومانی دارد و پشت سر این دو، نروژی قرار دارد که فاصله یک امتیازی با رومانی دارد. نکته جالب این است که هر سه باید با اسپانیا بازی کنند. اما احتمالاً رومانی در این بین سخت‌ترین کار را دارد چرا که باید هم سوئد هم نروژ را شکست دهد. برای حضور در رده دوم، احتمالاً رومانی باید هر دوی این بازی ها را پیروز شود.

گروه هفتم

لهستان عملکرد خوبی در گروه خود داشت، اما کسب فقط 1 امتیاز مقابل اسلوونی و اتریش وضعیت را پیچیده کرد. در این گروه لهستان ۱۳ امتیاز دارد، اسلوونی با ۱۱ امتیاز دوم است و اتریش، مقدونیه شمالی و رژیم اشغالگر قدس با ۱۰ و ۸ و ۸ امتیاز در رده های بعدی هستند تا عملاً هر 5 تیم شانس برای صعود داشته باشند. با این شرایط بعید است که لهستان صعود نکند، چون سرنوشت در دستان خودش است. اسلوونی دوم گروه است ولی در آخرین بازی خود میهمان لهستان است که میتواند کار انها را سخت کند. دیدار اسلوونی مقابل اتریش هم می‌تواند در تعیین سرنوشت گروه موثر باشد.

گروه هشتم

در این گروه فرانسه و ترکیه هر دو ۱۵ امتیازی هستند و بعید است در شرایط فعلی فرانسه کار سختی برای صعود داشته باشد چرا که باید مقابل آلبانی و مولداوی به میدان بروند. ترکیه هم شانس خوبی برای صعود دارد. رقیب مستقیم ترکیه، ایسلند است که بعد از شکست عجیب مقابل آلبانی کارش گره خورد. حالا ترکیه اگر بتواند در بازی خانگی در نوامبر مقابل ایسلند نتیجه بگیرد، آنوقت برد احتمالی مقابل آندورا و آلبانی کار صعود آنها را قطعی خواهد کرد. نباید فراموش کرد که ایسلند در صورت کسب تساوی در مقابل ترکیه، میتواند در بازی رودررو شرایط بهتری داشته باشد.

گروه نهم

بلژیک با برد مقابل سن مارینو که بعید است رقم نخورد، می‌تواند صعودش را قطعی کند. روسیه هم با سه امتیاز کمتر نسبت به بلژیک، شانس خوبی برای صعود دارد. آنها هم می توانند در همان شبی که بلژیک صعودش را قطعی می کند، جشن صعود بگیرند. هر چند که رقم خوردن این اتفاق تنها به دست خودشان نیست.

گروه دهم

با ۶ برد در ۶ مسابقه، ایتالیا شرایط ایدئالی در جدول دارد، ۱۲ اکتبر ایتالیا با برد مقابل یونان، کار صعودش را قطعی می‌سازد. کورس برای قرار گرفتن در رده دوم جدول است که فعلاً فنلاند با ۱۲ امتیاز در جایگاه دوم است و نکته امیدوارکننده برای آنها این است که مقابل ایتالیا دو بازی خود را انجام داده اند. بنابراین بوسنی برای باقی ماندن شانس‌های صعودش باید در خانه مقابل فنلاند پیروز شود. اما فنلاند اگر در این بازی پیروز شود و سپس در دیدار مقابل امرنستان هم برنده شود، آنوقت به یک امتیاز در بازی بعدی خود نیاز دارد تا صعودش را قطعی کند.

نود

     
آی اسپورت
2019-09-13 01:11:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر