فهرست
خداحافظی ریبری، پرافتخارترین در تاریخ بوندسلیگا
خداحافظی ریبری، پرافتخارترین در تاریخ بوندسلیگا

خداحافظی ریبری، پرافتخارترین در تاریخ بوندسلیگا

آی اسپورت - در هفته پایانی رقابت های بوندسلیگا در فصل ۱۹-۲۰۱۸ بایرن مونیخ در ورزشگاه آلیانز آرنا میزبان آینتراخت فرانکفورت بود و در پایان موفق شد با برتری ۵-۱، ۷۸ امتیازی شده و برای بیست و نهمین بار بر بام فوتبال آلمان بایستد.

این روز به دلیلی دیگر هم برای هواداران بایرن مونیخ خاص شد و آن، خداحافظی فرانک ریبری و آرین روبن به ترتیب بعد از ۱۲ و ۱۰ سال از بایرن مونیخ بود. این دو ستاره که بازی را از روی نیمکت آغاز کرده بودند، در نیمه دوم به میدان آمدند (ریبری در دقیقه ۶۱ به جای کومن و روبن در دقیقه ۶۷ به جای نبری) و موفق شدند گل های چهارم و پنجم تیمشان را هم به ثمر برسانند تا روز خداحافظی خود را باشکوه تر کرده باشند.

اما این قهرمانی برای ریبری یک رکورد را هم به هم داشت. فرانک ریبری که پیش از این با کسب ۸ قهرمانی در بوندسلیگا مشترکا در کنار فیلیپ لام، باستین شواین‌اشتایگر، اولیور کان و مهمت شول پرافتخارترین بازیکن بوندسلیگا بود، با کسب نهمین قهرمانی خود موفق شد از این جمع عبور کرده و به تنهایی پرافتخارترین بازیکن تاریخ این رقابت های ۵۶ ساله نام گیرد.

ریبری اولین قهرمانی خود را در اولین فصل حضور خود در بایرن در فصل ۰۸-۲۰۰۷ جشن گرفت اما در فصل بعد، شاهد قهرمانی وولفسبورگ بود. حضور فن‌خال روی نیمکت بایرن، ریبری را به دومین قهرمانی اش در فصل ۱۰-۲۰۰۹ رساند تا ریبری در ۳ سال نخست، دو بار فاتح بوندسلیگا شود.

ظهور و رشد دورتموند یورگن کلوپ موجب شد تا زنبورها قهرمانی فصل های ۱۱-۲۰۱۰ و ۱۲-۲۰۱۱ را از بایرن بربایند اما بایرن در فصل های بعد قدرت خود را تثبیت کرد و از فصل ۱۳-۲۰۱۲، جام را به هیچ تیمی نداده تا امروز، برای هفتمین فصل متوالی قهرمانی خود در بوندسلیگا را جشن گبرد.

این قهرمانی همچنین ۳ بازیکن بایرن را به ۸ قهرمانی رساند و آن ها را در کنار شول، لام، کان و شواین‌اشتایگر قرار داد. آرین روبن، داوید آلابا و توماس مولر که همگی در فصل ۱۰-۲۰۰۹ اولین بازی های خود را برای بایرن مونیخ انجام دادند، امروز به هشتمین قهرمانی خود رسیدند. از این جمع، روبن در تابستان بایرن را ترک خواهد کرد و فرصتی برای رسیدن به ریبری نخواهد داشت اما آلابا و مولر این شانس را دارند تا بعد از تنها یک فصل، ریبری را در صدر این جدول صاحب شریک کنند.

مانوئل نویر، رافینیا، رابرت لواندوفسکی، ژروم بواتنگ و خاوی مارتینز نیز دیگر بازیکنانی بودند که با برد امروز، هفتمین قهرمانی بوندسلیگایی خود را جشن گرفتند. به جز لوا، سایر این بازیکنان نفراتی بودند که در تمام قهرمانی های متوالی بایرن در این سال ها حضور داشته اند.

در بین تمامی نام های ذکر شده (بازیکنانی با ۹، ۸ و ۷ عنوان قهرمانی) تنها رابرت لواندوفسکی توانسته به همراه دو تیم قهرمانی را جشن گیرد. او در فصل های ۱۱-۲۰۱۰ و ۱۲-۲۰۱۱ با دورتموند قهرمان بوندسلیگا شده و از فصل ۱۵-۲۰۱۴ تاکنون، این جام را به همراه بایرن فتح کرده است. سایر بازیکنان نام برده تمام قهرمانی های خود را با پیراهن یک تیم، بایرن مونیخ، جشن گرفته اند.

۶    
آی اسپورت
2019-05-19 00:12:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر