فهرست
من با تلویزیون حرف نمی‌زنم
من با تلویزیون حرف نمی‌زنم

من با تلویزیون حرف نمی‌زنم

آی اسپورت - «اون دوربین تلویزیونه؟ من با تلویزیون حرف نمی‌زنم! دوربین رو خاموش کن!» این دیالوگ معروف وریا غفوری، کاپیتان تیم استقلال است که در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود. این که چرا وریا نمی‌خواهد با تلویزیون حرف بزند، به خود او و تلویزیون مربوط است. در این یادداشت اما می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که آدم‌های مشهور و کسانی که مردم به دنبال شنیدن حرف‌های آنها هستند، به این نتیجه رسیدند که برای ارتباط با مردم دیگر احتیاجی به تلویزیون و یا رادیو نیست.

در زمانی نه‌چندان دور مردم تنها از طریق صداوسیما در جریان اخبار قرار می‌گرفتند. مردم منتظر می‌نشستند تا اخبار ساعت ۱۴ یا ۲۱ شبکه یک آغاز شود تا آنها در جریان اخبار ایران و جهان قرار بگیرند. چه خانواده‌ها که مجبور شدند، سریال یا فوتبال محبوب خود را نبینند تا پدر خانواده اخبار ببینند. آنهایی هم که اهل مطالعه بودند باید تا فردا صبح صبر می‌کردند تا روزنامه‌ها به مسائل دیروز کشور بپردازند یا این که بعدازظهر کیهان و اطلاعات می‌خریدند تا در جریان امور قرار بگیرند.

حالا اما داستان فرق کرده است. اخبار به لطف شبکه‌های اجتماعی به سرعت برق و باد دست‌به‌دست می‌شود. قبل از این که صداوسیما خبری را پوشش بدهد، مردم در شبکه‌های اجتماعی خبر و تحلیل آن را خوانده‌اند. همین باعث شده است آنهایی که دوست دارند صدایشان به مردم برسد دیگر معطل تلویزیون و رادیو نمی‌مانند و کار خود را می‌کنند. دو رئیس‌جمهور سابق ایران یعنی سیدمحمد خاتمی و محمود احمدی‌نژاد که در صداوسیما جایی ندارند و اخبار آنها پوشش داده نمی‌شود از طریق شبکه‌های اجتماعی با مردم حرف می‌زنند و حرف‌های آنها شنیده هم می‌شود. خیلی از هنرمندان به جای این که در تلویزیون سریال بسازند یا بازی کنند در شبکه نمایش خانگی حاضر می‌شوند و دیده می‌شوند. سریال «هیولا»ی مهران مدیری نمونه خوبی از این معناست.

وریا هم می‌داند مردم حرف‌های او را بدون سانسور می‌خوانند و دیگر نگران شنیده نشدن نظراتش نیست. هواداران فوتبال و استقلال هم مصاحبه کامل وریا غفوری را در کانال‌های تلگرامی یا سایت‌های خبری خواندند. این رفتار یعنی پایان انحصار صداوسیما در فضای رسانه‌ای کشور. دیگر صداوسیما هیچ برتری نسبت به دیگران ندارد. شبکه‌های اجتماعی بر خلاف صداوسیما تیغ سانسور هم ندارند و مردم بدون ممیزی می‌توانند نقطه نظرات مختلف را بخوانند و ببیند.

البته رفتار مدیران صداوسیما نشان می‌دهد آنها متوجه شکسته شدن این انحصار نشده‌اند و فکر می‌کنند هنوز دهه ۶۰ یا ۷۰ است که آنها یکه‌تاز میدان اطلاعات باشند. همین چشم‌بستن به واقعیت‌ها باعث شده است که صداوسیما هر روز با ریزش مخاطب روبه‌رو شود. بخشی از مردم واقعا دیگر حوصله رفتار صداوسیما را ندارند و ترجیح می‌دهند برای به دست آوردن اطلاعات و دیدن برنامه‌های سرگرم کننده دست به دامن شبکه‌های اجتماعی و ماهواره‌ای شوند.

 

عصر ایران

۴۵ ۵  
آی اسپورت
2019-12-11 13:45:00
نظر دهید

۵ نظر
مرسدس بنز
چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸، ۱۸:۳۴
علتش اینه چون صدا و سیما گفته بود سلبریتی ها مالیات نمیدهند به وریا غفوری بر خوده به هم سنگرش توهین شده
ولی وریا جان غصه نخور تا این حکومت است شکم شما و سلبریتی ها هر روز بزرگ تر میشه و طلبکارتر
۵ ۳
محسن
چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸، ۱۹:۵۸
خدا شفا عنایت کند.اگر معنی عافیت طلبی را درک میکردی،تفاوت وریا غفوری و یکی دو بازیکن و رزشکار را بقیه متوجه میشدی.سلبریتی به عنوان سلبربتی،در ازای کدام خدمت باید مالیات بدهد؟(البته که باید مالیات درامد خود را پرداخت کند)اما مگه شغلی و درآمدی به نام سلبریتی در قانون تعریف شده؟!
۱
علی لنگ سوراخ کن
پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸، ۰۲:۰۱
صدا و سیما فعلا بره شعارای خایه مالیه ترابیتون رو نشون بده بهتره که ببرنش تیم ملی ... این حرفتم مثل اون شعارهایی هست که تو ازادی میدین بر علیه قلعه نویی در صورتی که رئیس مافیا کیه هدایتی دل دزد دیوثه که با رانت خواری پول در میاره حالا باید بره 20 سال تو زندان میخ بکنن تو کونش .... قعله نویی شد مافیا هدایتی و زنجانی کلا ادمهای پاک و مقدسی هستن
پدر علی کیسه سوراخ
پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸، ۱۴:۵۷
تیم حکومتی رو دیدی کیسه وحشی
حمایت علی انصاری که در بیت رهبری نفوذ داره
حمایت سالها آقامحمدی عضو بیت رهبری و تشخیص مصلحت نظام از کیسه
حمایت فتح الله زاده خایمال
حمایت محمود احمدی نژاد بزرگترین اسطوره تاریخ کیسه
حمایت وزیر امور خارجه برای بازگشت چونی
حمایت نمایندگان مجلس (مافی، صادقی، سلحشور، مازنی و ...) برای بازگشت چونی

کیسه حکومتی ترین تیم تاریخ ایران
آزاد
چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸، ۲۰:۵۶
رحمت خدا به پدر و مادر شما و کارکنان عصر ایران برای نشر این مطلب
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر