فهرست
دوراهی بزرگ یونایتد؛ سیتی یا لیورپول؟
دوراهی بزرگ یونایتد؛ سیتی یا لیورپول؟

دوراهی بزرگ یونایتد؛ سیتی یا لیورپول؟

آی اسپورت - پرافتخارترین تیم انگلیس بار دیگر بر سر نخواستنی‌ترین دوراهی دنیا از نظر خودش قرار گرفته است؛ لیورپول یا منچسترسیتی! اگر منچستریونایتد در بازی ساعت ۱۹ امشب در هفته نهم لیگ برتر انگلیس در اولدترافورد مقابل لیورپول صدرنشین امتیاز بگیرد، علاوه بر حفظ رکورد رقیب همشهری در زمینه برتری‌های متوالی در تاریخ لیگ برتر انگلیس، به تیم گواردیولا فرصت لذت بردن از کاهش اختلاف با لیورپول را می‌دهد و اگر مانند جدال دور رفت فصل قبل به قرمزهای آنفیلد ببازد، علاوه بر شریک شدن مردان کلوپ با چلسی در زمینه بهترین شروع در تاریخ لیگ برتر انگلیس، بار دیگر لیورپول را در صدر جدول تنهای تنها خواهد دید! فارغ از این آمار، دلایل فاصله گرفتن 2 تیم از هم در چند فصل اخیر از چند زاویه قابل بررسی است.

خریدهای کلیدی

یکی از دلایل برتری لیورپول فعلی مقابل منچستریونایتد، موفقیت بیش‌تر در خریدهای کلیدی است. فابینیو، مانه، فرمینو، بکر، فن‌دایک و صلاح از زمان حضور در لیورپول، بیش‌ترین بازدهی و نمره کارایی در بین همه خریدهای انجام شده در لیگ برتر در ۱۲ سال گذشته را داشته‌اند. صلاح ۲ بار آقای گل شده، کیتا و فابینیو هر وقت در زمین حاضر شده‌اند، بهترین عملکرد را ارائه کرده‌اند و عملکرد مانه، فرمینو و فن‌دایک نیاز به توضیح بیش‌تری ندارد. در سوی مقابل، الکسیس سانچس به نمادی برای خریدهای بد منچستریونایتد تبدیل و عاقبت فروخته شد.

بازیکنان اضطراری

برخی تیم‌ها برخی بازیکنان را برای لحظاتی از فصل و به وقت گره خوردن بازی به خدمت می‌گیرند. فابینیو در لیورپول و فرد در منچستریونایتد در این زمینه یک مثال هستند. فابینیو فصل گذشته اولین بازی درخشان خودش را در بازی رفت مقابل منچستریونایتد انجام داد و در ادامه هر گاه به بازی آمد، موفق نشان داد. در سوی مقابل، فرد هیچ وقت در منچستریونایتد جا نیفتاد و کسی از سرنوشتش خبر ندارد.

فلسفه متفاوت

هر آنچه بر سر 2 باشگاه آمده، نتیجه پافشاری آن‌ها روی فلسفه به خدمت گرفتن مربیان فعلی‌شان است. لیورپول پس از آزمون و خطاهای متعدد به سبک پرفشار کلوپ ایمان آورد. تیم او در عین یکدست بودن، فردیت بالایی دارد و هر کدام از بازیکنان از بکر، آرنولد و رابرتسون گرفته تا واینالدوم،فن‌دایک، صلاح، مانه و فرمینو، می‌توانند در لحظات کلیدی به اندازه یک تیم، موثر واقع شوند. در سوی مقابل، منچستریونایتد در تمام سال‌های پس از فرگوسن به دنبال ادامه دادن راه او از طریق استخدام شاگردانش بود. تیم با گذر از مویس، فن‌خال و مورینیو به سولسشائر رسید. جوان نروژی اما برخلاف استادش چندان در تهییج بازیکنانش تبحر ندارد و از قدرت رهبری اگر نه بی‌بهره بلکه کم‌بهره نشان می‌دهد.

امیدواری منچستریونایتد

با تمام این اوصاف و در شرایطی که کفه ترازو به سود لیورپول سنگینی می‌کند، منچستریونایتد هم ناامید نیست. نبرد بزرگ‌ترین تیم‌های جزیره همیشه بیش از دایره منطق بر مدار احساس چرخیده و در چنین بستری، برتری فنی لیورپول در مقطع فعلی، نمی‌تواند متضمن برتری تیم کلوپ باشد. هر چه باشد هنوز بردن در ورزشگاه اولدترافورد برای لیورپول کار سختی است و برخلاف منچسترسیتی که مدام در زمین شیاطین سرخ به برتری می‌رسد، برتری خارج از خانه مقابل منچستریونایتد کاری عادی برای قرمزهای آنفیلد نیست؛ نشان به آن نشان که منچستریونایتد در ۵ بازی میزبانی اخیر به لیورپول نباخته که دومین روند طولانی نباختن به میهمان از زمان ثبت رکورد 10 بازی خانگی بدون باخت متوالی بین فوریه ۱۹۹۱ تا مارس ۲۰۰۰ است. البته از سوی دیگر فقط منچسترسیتی (۷) و چلسی (۶) بار بیش از لیورپول (۵بار) در خانه شیاطین سرخ به برتری رسیده‌اند.

آماری برای حفظ غرور منچستریونایتد

لیورپول برای اولین بار  از سال ۱۹۹۶ به عنوان صدرنشین به مصاف منچستریونایتد می‌رود. در آن مقطع هم تنها گل بکام برتری یک - صفر شیاطین سرخ را رقم زد و این آمار به تنهایی می‌تواند به هواداران پرافتخارترین تیم انگلیس حس غرور بدهد.

یک پیروزی تا رسیدن به رکورد

از طرفی برتری بر منچستریونایتد به معنای هجدهمین برد متوالی لیورپول در لیگ برتر و تساوی با رکورد منچسترسیتی در زمینه برتری‌های متوالی در تاریخ لیگ برتر انگلیس است اما در این جدال بزرگ، نتیجه بر اساس آمار قبلی و حتی میزان آمادگی ۲ تیم تعیین نمی‌شود و اتفاقات و جزئیات سرنوشت را رقم می‌زند.

 

90tv

۲    
آی اسپورت
2019-10-20 13:21:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر