فهرست
فرصتی برای عشق ورزی سیتیزن‌ها به اروپا
فرصتی برای عشق ورزی سیتیزن‌ها به اروپا

فرصتی برای عشق ورزی سیتیزن‌ها به اروپا

آی‌اسپورت – هوادارانِ منچستر سیتی بیزاریِ چندلایه‌ای نسبت به چمپیونز لیگ و یوفا دارند، حسی که در مواقعی خاص بدل به خصومتی افسارگسیخته می‌شود. حتی خواهش و تمناهایِ پپ گواردیولا برایِ فراموش کردنِ گذشته هم این فصل تغییر چندانی در ذهنیتِ این هواداران ایجاد نکرده است.

گواردیولا بعد از اینکه این فصل سیتیزن‌هایِ مقیمِ اتحاد سرودِ چمپیونز لیگ را پیش از شروعِ بازیِ تیمشان مقابل بوروسیا مونشن‌گلادباخ هو کردند گفت: «من اونجا نبودم و نمیدونم چه اتفاقی افتاده. اما گذشته دیگه گذشته و باید فراموشش کرد. هوادارهایِ ما باید بدونن که تیمشون در چمپیونز لیگ هم بهشون نیاز داره. در بازی‌هایِ لیگ استادیوم پر میشه ولی در چمپیونز لیگ نه. ما برایِ اینکه با بهترین تیم‌هایِ اروپا رقابت کنیم به تماشاگرهامون نیاز داریم. بدونِ اونا نه امسال و نه سالِ آینده نمیتونیم در این تورنمنت به جایی برسیم.»

گواردیولا البته قضاوت و درک درستی نسبت به مخاطبش ندارد، شاید به خاطر اینکه خودش با سابقه‌اش در بارسلونا و بایرن مونیخ بخشی از بدنه‌یِ اصلیِ تورنمنت و تشکیلاتی است که از سالِ 2011 بدین سو و با اولین حضورِ سیتی در چمپیونز لیگ بعد از سر کار آمدنِ شیخ منصور، زندگی را بر سیتی سخت کرده است.

سیتی از این سال به بعد حضوری دائمی در چمپیونز لیگ داشته و در حالی که تماشاگرانِ منچستر یونایتد و لیورپول دلشان لک زده برایِ یک شب بزرگ اروپایی مقابلِ رئال مادرید، بارسلونا یا بایرن مونیخ، مهمانانِ چند فصلِ اخیر اتحاد، سیتیزن‌ها اهمیتِ زیادی برای چنین بازی‌هایی قائل نمی‌شوند و خیلی راحت از کنارشان می‌گذرند.

بعد از داستانِ آن تابلویِ "به منچستر خوش آمدی" که باشگاه منچستر سیتی به مناسبتِ خریدِ کارلوس توز از منچستر یونایتد تهیه و طراحی کرده بود، سر الکس فرگوسن از آن‌ها به عنوانِ «باشگاهی کوچک با ذهنیتی پایین» نام برد. رویکرد و رفتارِ سیتی نسبت به یوفا و چمپیونز لیگ هم خیلی از هوادارانِ قرمزپوشِ منچستر را به چنین باوری رسانده. اما چنین نتیجه‌گیری‌ای بی‌دقتی نسبت به مسئله‌یِ اصلی است. مشکل هوادارانِ سیتی با یوفا، با باور خودشان، رفتارِ غیرمنصفانه‌یِ این فدراسیون با تیمشان است، اتفاقی که از منظر آن‌ها بارها تکرار شده است.

یوفا یک بار سیتی را به خاطر زیر پا گذاشتنِ "بازی جوانمردانه‌یِ اقتصادی" 49 میلیون پوند جریمه کرده و اجازه نداده از اسکوادِ کاملشان در چمپیونز لیگ استفاده کنند. سیتی یک بار دیگر به خاطر هو شدنِ سرودِ چمپیونز لیگ توسطِ هوادارانش جریمه شده و یک بار دیگر هم برایِ اینکه بازیکنانش فقط یک دقیقه دیر به زمین آمدند (در نیمه‌یِ دوم بازی مقابلِ اسپورتینگ لیسبون در آوریلِ 2012 در یوروپا لیگ).

اتهامی که سیتی به یوفا می‌زند نابرابریِ جریمه‌ها و به خصوص جدی نگرفتنِ رخدادهایِ نژادپرستانه علیه بازیکنانشان است. برایِ مثال کمی قبل از اینکه سیتی به خاطر دیر به زمین آمدن نزدیکِ 25 میلیون پوند جریمه شود، باشگاه پورتو با وجود توهین‌هایِ نژادپرستانه‌یِ هوادارانش در استادیومِ دراگائو به ماریو بالوتلی و یایا توره، کمتر از هشت میلیون پوند جریمه شد.

در اکتبرِ 2014 هم یوفا دستور داد بازیِ سیتی مقابلِ زسکا مسکو در چمپیونز لیگ، به خاطر رفتارهایِ نژادپرستانه‌یِ هوادارانِ تیمِ میزبان پشتِ درهایِ بسته برگزار شود، در حالی که روس‌ها موفق شدند 600 نفر از تماشاگرانشان را واردِ استادیوم کنند. بعد از این بازی که با تساویِ 2-2 به پایان رسید، کاپیتان ویسنت کمپانی خشمگین خطاب یه یوفا گفت: «این چه مسخره‌بازیه که ما تماشاگر نداریم؟ چه خطایی از تماشاگرایِ ما سر زده؟ این به هیچ وجه منصفانه نیست.»

ریشه‌یِ رابطه‌یِ سردِ سیتیزن‌ها با یوفا و چمپیونز لیگ در همین وقایع کاشته شده است. اما آیا این حس امشب تغییر خواهد کرد؟ آیا سفر موناکو، صدرنشینِ لیگ یک فرانسه، به اتحاد و درخواستِ گواردیولا از هوادارانشان به پرتر شدنِ استادیوم کمک خواهد کرد؟ یا باز هم شاهد هو کردن‌هایِ سرودِ این تورنمنت از سویِ تماشاگرانی که اصلا زحمت آمدن به استادیوم را به خودشان داده‌اند خواهیم بود؟

فرانسیس لی، بازیکنِ سابقِ سیتی در این باره می‌گوید: «مشکلات گذشته مالِ همان گذشته است. بالاخره زمان اون رسیده که شاهد جوی مثبت برای این بازی باشیم. هواداراهایِ سیتی چه خوششان بیاد و چه نیاد باید قبول کنن تیمشون که حالا جزو بهترین‌هایِ اروپاست باید هر سال در این تورنمنت رقابت کنه. به نظر من هر کسی سرودِ چمپیونز لیگ را هو کنه بچه‌ای بیش نیست. به عنوانِ یک بازیکن هیچ حسی بهتر از بازی در چنین سطح و اتمسفری مقابل چنین تیم‌هایِ بزرگی نیست.»

با این حال سیتیزن‌ها هنوز خودشان را به مثابه غریبه‌هایی در این تورنمنت می‌دانند، به خصوص در مقایسه با همشهری‌شان که جزو اشرافیانِ اروپا به حساب می‌آیند و در دهه‌یِ 50، پیش از فاجعه‌یِ مونیخ در 1958، اولین حضورشان در جمع بزرگانِ قاره را تجربه کرده‌اند.

حتی موفقیت‌هایِ داخلیِ سیتی در سال‌هایِ اخیر، که در نقطه‌یِ مقابل سقوط یونایتد در دورانِ پسا-فرگوسن قرار می‌گیرد هم نتوانسته حس سیتیزن‌ها نسبت به چمپیونز لیگ را تغییر دهد. بلیت‌هایِ بازی امشب مقابل موناکو برایِ زیرِ 16 ساله‌ها 7.50 پوند است و برایِ بزرگ‌سالان از 30 پوند شروع می‌شود، قیمت‌هایی که مناسب طبقه‌یِ کارگرِ منچستر که بخش اعظمی از هوادارانِ سیتی را تشکیل می‌دهند است. اما کینه‌هایِ قدیمی به این سادگی‌ها فراموش نمی‌شوند.

البته سر کار آمدنِ گواردیولا و نایب رئیسِ سابقِ بارسلونا، یعنی فران سوریانو در نقشِ مدیرِ اجرایی باشگاه راهِ ورود و بقایِ سیتی در جمعِ نخبگانِ اروپا را بازتر از پیش کرده، اما در نهایت رابطه‌یِ تماشاگران با این دنیایِ جدید را اتفاقاتی که در زمین رخ می‌دهند تعیین خواهد کرد. برایِ همین گواردیولا از همه خواسته بازی امشب مقابلِ موناکو را به عنوانِ فرصتی طلایی ببینند: «من به شور و هیجانی که بازی در این مرحله داره فکر میکنم. رسیدن به این جا اصلا نیست. خیلی از تیم‌هایِ بزرگ به این مرحله نرسیدن، برایِ همین ما خوش‌شانسیم که فرصت بازی در چنین سطحی را داریم. تاریخ اخیر باشگاه خوبه، اما منچستر سیتی برای مدت زیادی اینجا نبوده و این را بهتر از هر کسی خود باشگاه میدونه. پس حالا که اینجا هستیم باید ازش لذت ببریم.»

۵    
آی اسپورت
2017-02-21 11:49:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر