فهرست
ما هم بالاخره سبز خواهیم شد
ما هم بالاخره سبز خواهیم شد

ما هم بالاخره سبز خواهیم شد

آی اسپورت – خبر شاید کوتاه بود اما حرف‌های زیادی برای ما داشت: «پس از آزادی حضور زنان در ورزشگاه‌های کشور عربستان، باشگاه‌های این کشور از طرفداران فوتبال دعوت کرده‌اند که از روز جمعه با خانواده‌هایشان به ورزشگاه بیایند.» بعد از خواندن این خبر تصاویر همه دختران فوتبالی در داخل ایران جلوی چشمانم آمد: «زینب ، شبنم ، زهرا ، ساغر و ...». بعد از خواندن این خبر حال  خودمان در یكی از آخرین تلاش‌های‌مان برای ورود به ورزشگاه را مرور كردم.

روز بازی با سوریه... حالی که جز اشک و رنج هیچ حسی نداشت. جشن صعود پایانی تیم ملی فوتبال ایران بود اما ما پشت درهای آزادی، کمی دورتر با دلی اندوهگین و چشمانی اشک آلود نشسته بودیم تا شاید حال‌مان كمی بهتر شود بلکه در کنار هم اندکی التیام پیدا کنیم. حالی که طعم تحقیر و توهین داشت، وقتی از ماموران ورزشگاه آزادی شنیدیم که زنان سوری چون ایرانی نیستند می‌توانند وارد استادیوم آزادی شوند و بدتر اینکه زنان ایرانی می‌توانند با پرچم سوریه وارد ورزشگاه شوند.

دروغ نیست اگر اعتراف کنم بعد از خواندن خبر و دیدن عکس‌های زنان عربستانی در استادیوم فوتبال بغضی در گلویم گیر كرده است. بغضی كه دو دلیل عمده داشت: اولین دلیلش بغض خوشحالی برای زنانی بود که سال‌ها تحت ظلم و ستم مردانی زن‌ستیز بودند و این روزها چرخ زمانه اندکی بر وفق مرادشان چرخیده. اما دلیل دیگر بغضم، «صبوری» دختران فوتبالی ایران است. دخترانی که تلاش‌هایشان در همه این سال‌ها بی نتیجه مانده. حتی حق حضور در ورزشگاه‌های دیگر نظیر والیبال نیز از آنان سلب شده و باز هم مجبورند برای رسیدن به آن فعالیت كنند.

یک به یک عکس‌های بازی الباطن و الاهلی عربستان را ورق می‌زنم؛ عکس‌ها حس فوق العاده‌ای به من می‌دهند؛ زنان صورت دختران کوچک خود را نقاشی و آنها را آماده مسابقه و تشویق می‌کنند؛ دختران جوان می‌خندند و موبایل‌های‌شان را بالا برده‌اند تا از نزدیک از زمین مسابقه فیلم بگیرند؛ زنان پرچم در دست دارند و دختران جوان مقابل کیوسک فروش پیراهن‌های دو باشگاه ایستاده‌اند تا پیراهن باشگاه مورد علاقه‌شان را خریداری کنند. نیمکت‌های آماده شده برای بوفه ورزشگاه و ورودی‌های مخصوص خانواده‌ها و ...  از همه جالب‌تر حضور اعضای یك خانواده در کنار یکدیگر است که با شادی و خوشحالی تیم‌های مورد علاقه‌شان را تشویق می‌کنند؛

زنان بلیط‌های‌شان را رو به دوربین‌ها نشان می‌دهند؛ عکس یک خانواده را می بینم که پدر خانواده لبخند بر لب دارد و مشغول سامان دادن اوضاع برای ورود خانواده اش به داخل استادیوم است. زنان مامور در استادیوم با لبخند و با رویی گشاده از خانم‌ها استقبال می‌کنند و مشغول چک کردن بلیط‌ها و بازرسی بدنی می‌شوند. عکس‌ها تمام می‌شود... احساس می‌کنم گوشه چشمانم خیس شده است اما تلاش می‌کنم که بغضم نشکند.

به یاد قول و قراری می‌افتم که با خودمان، رفقای‌مان و تمام دختران فوتبالی داریم... که یک روزهمه باهم به استادیوم‌ می‌رویم تا تیم  محبوب‌مان را از نزدیک تشویق کنیم و تا آن  روز این شعر را که با اندکی تغییر، آن را وصف حال امروز خیلی از دختران ایرانی می‌دانم با خودم مرور خواهم کرد:

من به چشم‌های بی قرار تو قول می‌دهم

ریشه‌های ما به آب

شاخه‌های ما به آفتاب می‌رسد

ما هم بالاخره روزی سبز می‌شویم...

 

۳۴ ۹  
آی اسپورت
2018-01-14 14:54:00
نظر دهید

۹ نظر
ویلی
يكشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۲۳
اين تازه قدم اوله...به قول ابوالفتح صحّاف: دلنگرانی ما از خودخواهی آدمیست، که می خواهد به چشم خود شاهد پیروزی باشد. پیروزی رویت خواهد شد، حتی اگر در کاسه چشمهای من و تو گیاه روییده باشد.....
برزو
دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۶، ۲۰:۰۳
عالي نوشتي خانم نگار
عالي
اکثریت
يكشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۳۲
کور خوندید، مگر از روی جنازه ما رد بشید، اگر این اتفاق بیفته ورزشگاه رو به آتش می کشیم، میدونید که میتونیم، همانطور که سینما و سفارت آتش زدیم اینبار هم ورزشگاه رو به آتش می کشیم، با قدرت جلوی شماها غرب پرستان بی هویت خواهیم ایستاد، دیگه اجازه نمیدیم ورزشگاه ها مثل پاساژ ها بشه، ببینم و تعریف کنیم.
۱ ۳
رامین
يكشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۵۹
کور خوندید آینده ازان ملت آزاد ایرانه نه امثال کوچک مغزی مثل تو
شما اقلیت هم نیستین ساندیسی های حرومی :)))
يكشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶، ۱۷:۳۵
روزی با تیپا می فرستیمتون به سطل زباله تاریخ با اون کتاب کهنه ای که دارین
پرسپولیس پرسپولیسه!!!
يكشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶، ۲۲:۱۵
مردم ایران ی سری آشغالن! چ دلیلی هست آشغال آزاد باشه آشغال جاش تو سطل زباله اس!ننگ بر ما ک خودمان را ب خواب زدیم
۳
N
يكشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۴۰
باید حق رو از متحجران زمانه باز ستاند
۷ ۱
ویلی
يكشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۵۷
دوست عزیز آدم متحجّر باز دلیل و پرنسیبی برای خودش داره کار این فرقه نظام مقدس ازین حرفا خرابتره، خودشونم نمیدونن دقیقن چیکار دارن میکنن مثل مسئله ممنوعیت ورود بانوان به استادیوم که صرفن حرف زور و استبداده و همینه که هست بدون هیچ دلیلی!!
سلطان شکر
يكشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶، ۱۸:۰۰
حرام است
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر