فهرست
بازی واکنشی یعنی خودکشی پرسپولیس
بازی واکنشی یعنی خودکشی پرسپولیس

بازی واکنشی یعنی خودکشی پرسپولیس

آی اسپورت - شهرآورد و پیروزی در این مسابقه قواعد خاص خودش را دارد. بخشی از ماجرا فنی است و بخش دیگر به مساله روانی و آماده سازی تیم از این جهت بستگی دارد. پرسپولیس که حذف در نیمه نهایی آسیا را فراموش کرده و بر رویای قهرمانی قاره‌ای‌اش نقطه پایان گذاشته، بعد از برد حذفی شرایط روانی نسبتا مناسبی دارد‌. ظاهرا شوک ناشی از محرومیت طارمی هم نزد اعضای تیم فروکش کرده و همه این مساله را پذیرفته‌اند. از سوی دیگر حاشیه‌های مربوط به محرومیت مسلمان هر روز که به بازی نزدیک می‌شویم رنگ می‌بازد و خیال همه از این راحت است که مسلمان بازی می‌کند و شرایط تیم متعادل به نظر می‌رسد.

دیروز می‌شد فاکتور شوق و انگیزه برای پیروزی در این مسابقه بزرگ را به وضوح در پیکسل پیکسل عکس‌ چهره بازیکنان پرسپولیس به وضوح دید. پس تا اینجا بخش مهمی از راه را برانکو رفته و می‌داند بازیکنانش به اندازه او و یا شاید بیشتر از خودش دنبال پیروزی و موفقیت مقابل رقیب دیرینه می‌گردند. برانکو و همراهانش در کادر فنی برای اینکه بخواهند بازیکنان را به لحاظ ذهنی آماده این بازی کنند کار سختی ندارند چرا که همه، حتی آنهایی که تجربه حضور در این بازی را ندارند از ابعاد اهمیت این مسابقه آگاهی دارند و می‌دانند برای برخی هواداران بردن این مسابقه چقدر اهمیت دارد.

از بحث اهمیت که بگذریم شناخت حواشی و لم بازی کردن در شهرآورد چیزی است که شاید در این تیم نصیب هر کسی نشده. حالا و در ترکیب احتمالی پرسپولیس منشا، رسن و خلیل‌زاده نفراتی هستند که حاشیه‌های این بازی را ندیده‌اند و با دشواری‌های حل شدن در این بازی آشنا نیستند. از این جمع البته خلیل‌زاده در بازی‌های سپاهان و تراکتورسازی مقابل استقلال شرایط مسابقات سنگین 60-50 هزار نفری را تجربه کرده اما قصه این مسابقه چیز دیگری است و او می‌داند اشتباه احتمالی در این مسابقه مهم‌ترین و احتمالا نابخشودنی‌ترین اشتباه عمر فوتبالی‌اش خواهد بود تا اینطوری حواسش را بیشتر جمع کند.

بشار رسن هم فقط 20 سال سن دارد. او مدام از بزرگی شهرآورد عراق بین زورا و جاویا می‌گوید و اینکه شرایط آن مسابقه هم چیزی است شبیه شهرآورد سرخابی تهران. سن بشار پایین است اما مدل بازی او شبیه فوتبالیست‌هایی نیست که تصور کنیم در این بازی احساساتی می‌شود و کیفیت فنی‌اش در سایه قرار می‌گیرد.

این مساله در مورد منشا هم تا حدودی صادق است. معمولا بازیکنان خارجی در این مسابقه تحت تاثیر شرایط بازی قرار نگرفته و در اتمسفر ورزشگاه غرق نشده‌اند. هرچند این وسط یکی مثل ایمون زاید هم پیدا شده تا بیش از اندازه بدرخشد و اسمش را در دفتر این مسابقه ماندگار کند اما بقیه خارجی‌های پرسپولیس در این مسابقه نه خیلی ضعیف بوده‌اند و نه مثل یک ستاره درخشیده‌اند.

بعد از بحث شهرآورد ندیده‌ها باید برگردیم به همان موضوع کیفیت و این سوال بزرگ را مطرح کنیم که آیا پرسپولیس می‌تواند همان نمایش‌های دلپذیر فصل گذشته و برخی مسابقات این فصل را مقابل رقیب دیرینه ارائه کند؟ شاید با غیبت یکی دو مهره تاثیرگذار این مساله با چالش مواجه شده و البته همه می‌دانند تیم برانکو هنوز با فرم رویایی بیشتر مقاطع فصل قبل فاصله دارد اما در طرف مقابل منصوریانی هم در کار نیست تا به فکر خنثی کردن تیم برانکو باشد و به احتمال فراوان شفر ابتدا به دنبال القای تفکرات خود برای بازی تیمش خواهد بود و از کار انداختن نیروهای تهاجمی تیم برانکو در اولویت بعدی قرار می‌گیرد.

در این سو و در جبهه پرسپولیس اما سوال بزرگ این است، آیا برانکو با آرایش مورد علاقه هفته‌های اخیرش قادر به ارائه همان فوتبال دینامیک - که احتمال برد و رضایت هواداران را بیشتر می‌کند- هست یا نه؟ بازی با نفت در جام حذفی و اصرار 70 دقیقه‌ای روی سیستمی که از دو هافبک تدافعی در عرض همدیگر استتفاده می‌کند ثابت کرد پرسپولیس با ارائه این آرایش از فلسفه خودش فاصله می‌گیرد. شاید این آرایش برای بازی رفت با الهلال و بستن تیم حریف مناسب به نظر می‌رسید اما در لیگ داخلی و مقابله با تیم‌هایی که ظرفیت تیم و نفرات‌شان نیمی از الهلال هم نیست مثل یک خودکشی به نظر می‌رسد. در واقع استفاده از این آرایش و به انفعال کشاندن مسابقه باعث سردرگمی بیشتر در ارائه برنامه‌های تهاجمی و کارهای ترکیبی تمرین شده می‌شود و با پیش رفتن عقربه‌های ساعت به سوی دقیقه 90 شانس حریف برای ضربه زدن از روی ضربات ایستگاهی، ضدحمله‌ها و موقعیت‌های اتفاقی بیشتر و بیشتر خواهد شد. به عبارت ساده‌تر پرسپولیس با این آرایش امکان ارائه نمایش برتر، خلق موقعیت‌های بیشتر و پیروزی را دقیقه به دقیقه برای خودش کاهش می‌دهد و کاری خواهد کرد تا در شرایط روانی برابر و با وجود توان فنی پایین‌تر حریف، احتمال برد آنها یا رسیدن به حداقل خواسته‌های‌شان بالاتر برود.

حالا سوال اینجاست که آیا تیم فعلی برانکو با در نظر گرفتن کمبودهایش امکان ارائه و اجرای آرایش بهتری را دارد یا خیر؟ دیروز احتمال بخشش محسن مسلمان پررنگ شد و به نظر می‌رسد محرومیت او تعلیق شود. البته که با در نظر گرفتن صحبت‌های دیروز برانکو می‌توان اینطور استنباط کرد که پروفسور حتی اگر مسلمان شرایط بازی داشته باشد او را در ترکیب قرار نمی‌دهد و در این صورت برای اجرای آرایش تهاجمی‌تر باید تمام نیروهای تهاجمی‌اش را از همان ابتدا به زمین بفرستد و چیزی در آستین نخواهد داشت تا در صورت گره خوردن بازی رو کند. تجربه اما نشان داده برانکو اهل این ریسک‌ها نیست و شاید شرایطی شبیه بازی نفت رقم بخورد با این تفاوت که نه تیم حریف شبیه نفت است نه شرایط مسابقه مثل آن دیدار خواهد بود. حتما طبیعی است اگر تصور کنیم استقلال شفر مثل نفت حمید درخشان محتاط نباشد و با اتکا به توانایی نفراتش خیلی زودتر برانکو و بازیکنانش را مجبور به واکنش کند. این واکنش یعنی همان فاصله گرفتن با فلسفه خودی‌؛ اتفاقی که همراه با ریسک و رو کردن تمام داشته‌های تیم خواهد بود اما در نهایت مشخص نیست که به نتیجه بینجامد.

۱۳ ۱۴  
آی اسپورت
2017-10-24 12:19:00
نظر دهید

۱۴ نظر
استقلالیم با افتخاااااااار
سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶، ۱۲:۲۴
هه مسخره س کل اخبارتون شده پرسپولیس،دریغ ازیه خبر درمورد استقلال،مهم نیست شما همینطور پرسپولیس رو ازپیش برنده بدونید ایشالا خدا باماست ودربی ۸۴تکرار میشه ،قبل اون دربی هم هیچ شانسی برا استثلال قایل نبودین
استقلالیم با افتخاااااااار
سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶، ۱۲:۴۱
استقلال
فرهاد مجیدی۴4۴4
سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶، ۱۲:۲۹
پــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــزوری دوزاری،رکوردار چهار باخت پی درپی دربی،به نظرشما چند سال زمان لازمه تا این رکورد جا به جا شه؟
فرد
سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶، ۱۲:۵۷
بین اون 4 تا 1 مساوی نبود عمویی ؟
...
سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶، ۱۳:۵۸
کسی که اسطوره اش فرهاد مجیدیه ازش بعید نیست سواد درست درمونی هم داشته باشه و اصلا معنی متوالی رو بدونه
محمد
سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶، ۱۴:۲۹
گوگولی اون پیروزی ها یکیش که فرناز دقیقه نود گل زد، گل محمد نوری رو آفساید گرفتن!! کمک داور بعدها اعتراف کرد ال سی دی گرفته به خاطرش...
یکیش که سه هیچ شد اونم توو وقت اضافه که رسوایی دوپینگ استقلالی ها هنوز پابرجاست ...
و اینکه همین که شش تا نوش جون نمودی و امسال هم تکرار شد خودش برات کافیه....
فرهاد مجیدی۴4۴4
سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶، ۱۴:۴۲
کوچولو ما بازیهای دوستانه رو کلا بی ارزش میشماریم وبه حساب نمیاریم ما بازیهای رسمی وواقعی رو محاسبه میکنیم ولی شما کلا همیشه با بازیهای دوستانه خوش بودین وهستین با قهرمانی در یه تورنمنت دوستانه با یه مساوی تو همون تورنمنت دوستانه اخیرا هم با گلهای بی ارزش اوسانی تو یه بازی دوستانه ی خنده دار خوش حالین
در جواب فرهاد مجیدی ۴۴۴۴
سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶، ۱۵:۰۴
کوچولو سه تا از 25 بردتون تو بازی دوستانه بوده پس نگو مهم نیست.
مهدی
سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶، ۱۵:۴۷
بین سالهای 75 تا 78 پرسپولیس پنج بار پیاپی استقلال رو برده . این رکورد هم مال ماست حاجی
رضا 66666666666666
سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶، ۱۶:۳۱
به نظر شما پاس میده یا هت تریک میکنه؟؟؟؟؟؟ خخخخخخخخخخخخ
خاطره الهلال
سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶، ۲۰:۳۱
مثل خری بین چیپ میزنه یا مثل فرشید شوت میزنه و سوراخوند رو پاره میکنه.
موراتا
سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶، ۱۷:۲۰
برانکو قطعا از همون ترکیب بازی با نفت استفاده میکنه صبر کنید و ببینید چون سورپرایزی منتظر استقلال نیست
سعید
چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۶، ۰۲:۵۳
نمیدونم چرا حسم میگه مساوی میشه هرچند دوست دارم استقلال ببره
حامدی
چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۶، ۰۹:۱۵
آقا بی خیال شین. به خدا کل کل بیش از حد اعصاب آدم رو به هم می ریزه و نمی تونیم از بازی لذت ببریم
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر