فهرست
آینده درخشان اورتون با مشیری و کومن
آینده درخشان اورتون با مشیری و کومن

آینده درخشان اورتون با مشیری و کومن

آی‌اسپورت – هنوز دو ماه و نیم تا بسته شدن پنجره‌یِ نقل و انتقالات تابستانی باقی مانده، اما اورتون همین حالا دو خرید بزرگ کرده و قدمی بلند برای تقویت خودش برداشته. هفته‌یِ گذشته تافی‌ها دیوی کلاسن و جردن پیکفورد را از آژاکس و ساندرلند خریدند، بازیکنانی که قیمت‌شان روی هم می‌تواند تا 56 میلیون پوند هم برسد. این دو خرید به علاوه‌یِ پدیده‌های جوانی که اورتون در تیم دومش دارد و طرح نقل به مکان به استادیومی جدید همه می‌توانند عواملی برای پیشرفت آبی‌های مرسی ساید شوند.

از آخرین قهرمانی اورتون در لیگ بیش از 30 سال می‌گذرد و پیش از اینکه فرهاد مشیری بخش اعظمی از سهام باشگاه را بخرد به نظر می‌رسد تا قهرمانی بعدی آن‌ها هم باید 30 سال دیگر صبر کنیم. اما سرمایه‌گذاریِ مشیری در اورتون و طرح و برنامه‌های مدیریتی دقیقی که برای باشگاهش در نظر گرفته حال و هوای گودیسون پارک را به کلی تغییر داده است.

دیوید مویز در دورانی که زندگی هنوز برایش شیرین بود زمین‌های تمرین اورتون را به روز رسانی کرد، زیرساختی که باشگاه هنوز ازش بهره می‌برد. رویکرد جوانگرایی مویز در اورتون هم با روبرتو مارتینز و رونالدو کومن ادامه پیدا کرد. اورتون در ضمن حالا مدیر ورزشی‌ای دارد که استاد استعداد یابی است: استیو والش، همان مردی که ریاض محرز و انگولو کانته را به لستر آورد و با خریدِ هفت میلیون پوندیِ ادریسا گی از استون ویلا برای اورتون یک بار دیگر استادیِ خودش در این زمینه را ثابت کرد.

برگردیم به بازیکنان جدید اورتون. واکنش‌ها نسبت به این دو خرید در هفته‌یِ گذشته یکسان نبود. کلاسن کاپیتان آژاکس در فصل پیش بود که نقشی کلیدی در فوتبال فوق‌العاده جذاب این تیم بازی می‌کرد، تیمی که در اردیویزه دوم شد و تا فینال یوروپا لیگ هم پیش رفت. در کیفیت و قیمت مناسب او شکی نبود.

اما پرداخت 30 میلیون پوند برای پیکفورد، دروازه‌بانی که به زور یک فصل کامل در لیگ برتر را تجربه کرده بود با انتقاداتی مواجه شد. آیا پرداخت چنین مبلغی برای پیکفورد منطقی بود؟ نه. اما ما در جهان فوتبالی زندگی می‌کنیم که دیگر منطقی در بازار نقل و انتقالات وجود ندارد. تیم‌ها یا باید با این واقعیت کنار بیایند، یا حاشیه‌نشین شوند. اورتون دیگر نمی‌خواهد حاشیه‌نشین باشد. پیکفورد دروازه‌بانی فوق‌العاده مستعد با بازی با پایِ خیره‌کننده و قدرت بازیسازیِ بالایی است، دروازه‌بانی که بعد از سپری کردن یک فصل پشت خط دفاعی ساندرلند دیگر از هیچ چیز وحشت ندارد و هیچ اتفاقی شگفت‌زده‌اش نمی‌کند. در ضمن اورتون پیکفورد را نه برایِ یک فصل بلکه برای یک دهه می‌خواهد. پس قمار باشگاه برای پرداخت چنین مبلغ هنگفتی برای یک دروازه‌بان منطقی جلوه می‌کند.

البته پیکفورد تنها جوانی نیست که می‌تواند آینده‌یِ یک دهه‌یِ آینده‌یِ اورتون را بسازد. تیم زیر 20 ساله‌های انگلیس که قهرمان جام جهانی شد پر بود از پدیده‌های اورتونی. کیران داول در مرکز خط میانی این تیم بازی می‌کرد و جونجو کنی نمایش‌هایی عالی در دفاع راست داشت و نشان داد با توجه به مصدومیت شیموس کولمن، می‌تواند رقیبی جدی برای میسون هالگیت برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی باشد. دومینیک کالورت-لویین که گل قهرمانی انگلیس در فینال را زد، کنار آدمولا لوکمن دیگر ستاره‌های انگلیس در جام جهانی بودند، مهره‌های هجومی‌ای که هر دو فصل پیش تجربه‌یِ بازی در تیم اول را داشته‌اند و قادر به بازی کردن به عنوان وینگر یا مهاجم مرکزی هستند.

در ضمن فراموش نکنیم اورتون فصل پیش 30 میلیون پوند بابت وینگر سرعتی و تکنیکی کریستال پالاس، یانیک بولازی داد، اما مصدومیت شدید و زودهنگامِ او خیلی زود فصل را برایش تمام کرد. بازگشت بولازی در فصلِ آینده مثل یک خرید جدید برای اورتون خواهد بود. مورگان اشنایدرلین هم که در ژانویه از منچستر یونایتد جدا و راهی گودیسون پارک شد هم فصل آینده با هماهنگی بیشتری که با تیم جدیدش پیدا کرده می‌تواند در مرکز خط میانی بدل به مهره‌ای کلیدی شود.

در این میان مسئله‌یِ بزرگ اورتون روملو لوکاکو است، مهاجمِ اول تافی‌ها که در چهار فصلِ اخیر 87 گل برایشان زده و حالا به نظر می‌رسد تنها یک قدم با ترک گودیسون پارک فاصله دارد. مقصد بعدی لوکاکو بر اساس تمام گزارش‌هایی که به گوش می‌رسد چلسی است، تیمی که بیش از 50 میلیون پوند باید بابت بازگرداندنِ مهاجم سابقش بپردازد. اگر اورتون از این درآمد گزاف درست استفاده کند و جانشینی مناسب برای لوکاکو بخرد، ضربه‌یِ بزرگی به روند پیشرفتش نخواهد خورد.

اورتون فصل پیش در مینی لیگی برای خودش بازی می‌کرد. شاگردان رونالد کومن در پایان فصل در حالی رده‌یِ هفتم را اشغال کردند که 15 امتیاز از ساوتهمپتون در رده‌یِ هشتم و هشت امتیاز با یونایتد در رده‌یِ ششم فاصله داشتند. اورتون در هیچکدام از بازی‌های مقطع پایانی فصل مقابل تاتنهام، لیورپول، یونایتد، آرسنال و چلسی به پیروزی نرسید و همین نتایج باعث شد تا راهی به جمع شش تیم اول جدول پیدا نکند.

اما رژیم جدید حاکم بر گودیسون پارک با سه راس مهمِ مشیری، والش و کومن، می‌تواند برای فصل آینده از مینی لیگ خودش خارج شود و حتی برای کسب سهمیه‌یِ چمپیونز لیگ با بزرگان جزیره بجنگد.

۱۲ ۱  
آی اسپورت
2017-06-19 12:43:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید
۱ نظر
کامران
دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶، ۱۳:۳۸
از این دست مطالب بیشتر بگذارید.
۹
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر