فهرست
کفش طلا به پای لوکاکو می‌خورد؟
کفش طلا به پای لوکاکو می‌خورد؟

کفش طلا به پای لوکاکو می‌خورد؟

آی‌اسپورت – در پیروزیِ 3-6 اورتون مقابل بورنموس خوشحالیِ راس بارکلی، قبل از اینکه ضربه‌اش وارد دروازه شود، به صحنه‌یِ به یاد ماندنیِ این بازی تبدیل شد. برخی این حرکت را بی احترامی نسبت به حریف دانستند و برخی دیگر از آن به عنوان نفس راحتی از حتمی شدنِ پیروزی‌ای که در نیمه‌یِ دوم به شدت به خطر افتاده بود یاد کردند. در نهایت با اینکه بردنِ بورنموس، با توجه خط دفاعیِ ضعیفش، دست‌‌آوردِ بزرگی به حساب نمی‌آید، اما حداقل حالا اورتون در هفت بازیِ لیگ برتر بدون شکست است، روندی که بعد از افتِ شدیدشان در میانه‌یِ فصل اهمیت زیادی برای رونالد کومن و شاگردانش دارد.

این روند خوشبینی را به گودیسون پارک باز گردانده و تافی‌ها را به فاصله‌یِ پنج امتیازیِ منچستر یونایتد در رده‌یِ ششم رسانده است. عامل اصلیِ این پیشرفت کسی نیست جز روملو لوکاکو، مهاجمی که در تابستان تیم‌هایِ بزرگ زیادی، از جمله چلسی و بایرن مونیخ و ناپولی خواهان به خدمت گرفتنش بودند. با این وجود کومن در نهایت مهاجمِ 23 ساله‌اش را مجاب کرد در گودیسون پارک باقی بماند، تصمیمی که منفعتش برای اورتون روز به روز بیشتر مشخص می‌شود.

لوکاکو با چهار گلی که به بورنموس زد حالا 16 گله شده و در صدر جدول گلزنانِ لیگ برتر قرار گرفته است. چهار گلِ ستاره‌یِ بلژیکی اورتون در این بازی از چهار ضربه‌یِ درونِ چهارچوبش به دست آمد تا قدرت تمام‌کنندگیِ بالایِ او را یک بار دیگر به رخ همه بکشد. لوکاکو حالا در آستانه‌یِ شکستنِ رکوردِ تعدادِ گل‌هایش در یک فصل از لیگ برتر است و تنها کافیست در 14 بازیِ آینده سه بار دیگر دروازه‌یِ حریفان را باز کند تا از مرزِ 18 گلی که فصلِ پیش زد بگذرد.

در این میان نکته‌یِ مهمتر حفظ فرمِ آماده‌یِ لوکاکو در نیمه‌یِ دوم فصل است. لوکاکو پیش از این به خاطر افت کردن بعد از ژانویه مورد انتقاد قرار می‌گرفت، اما این حقیقت که هیچکدام از مهاجمان لیگ برتر در سالِ 2017 به اندازه‌یِ او گل نزده‌اند (6) نشان از پیشرفتش در این زمینه می‌دهد. لوکاکو با فرمی که در سالِ جدید داشته میانگینِ نمره‌یِ 8.16 را هم از هواسکورد دریافت کرده، یعنی بالاتر از تمام بازیکنانی که بیش از یک بازی در لیگ انجام داده‌اند.

در فصلِ 2014-2013 لوکاکو تنها 6 گل بعد از ژانویه زد (از مجموع 15 گل در لیگ). این آمار در فصلِ بعد 4 گل از مجموعِ 10 گلش بود و در فصلِ پیش هم لوکاکو تنها 3 گل، از مجموعِ 18 گلش را بعد از ژانویه زد. اما نمایشِ او در سالِ 2017 نشان می‌دهد که او بالاخره به تداوم لازم برای تبدیل شدن به یک مهاجمِ درجه یک رسیده است. لوکاکو این فصل از 25.8 درصد از فرصت‌هایش استفاده کرده، آماری که با در نظر گرفتنِ میانگینِ 13.1 شوتِ اورتون در هر بازی چشمگیر است.

لوکاکو در ضمن بیشتر از هر بازیکنِ دیگری در لیگ از موقعیت‌هایِ صد در صدِ گلش استفاده کرده (11) و 14 گل از مجموعِ 16 گلش را در جریان بازی زده است. این آمار نشان می‌دهد بر عکس بسیاری مهاجمینِ دیگر که درصد بالایی از گل‌هایشان را با استفاده از ضربات آزاد یا پنالتی می‌زنند، لوکاکو هوش و انرژیِ بالایی در حمله کردن به خطوط دفاعیِ حریفان و قرار گرفتن در موقعیت‌هایِ گلزنی دارد.

اما نکته‌یِ نگران کننده درباره‌یِ ستاره‌یِ اورتون آمار پایینِ گل‌هایِ او مقابل تیم‌هایِ بزرگ است. لوکاکو این فصل تنها پنج بار دروازه‌یِ تیم‌هایی که در حال حاضر در نیمه‌یِ بالایِ جدول لیگ برتر هستند را باز کرده و از این پنج گل تنها دو گل مقابل تیم‌هایی بوده که بالاتر از اورتون قرار دارند (هر دو گل به منچستر سیتی).

با این وجود لوکاکو تا پایان فصل هنوز فرصت باز کردنِ دروازه‌یِ تاتنهام، منچستر یونایتد، لیورپول، چلسی و آرسنال را دارد و اگر به فرمِ حال حاضرش ادامه دهد می‌تواند مدعیِ جدی برای فتحِ کفش طلایِ این فصل، بالاتر از دیگو کاستا، الکسیس سانچز و زلاتان ابراهیموویچ باشد و حتی اورتون را به سهمیه‌یِ بازی‌های اروپایی در فصلِ آینده برساند.

۲    
آی اسپورت
2017-02-08 12:55:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر