فهرست
چرا کی‌روش ستاره‌های لیگ ایران را نادیده گرفته؟
چرا کی‌روش ستاره‌های لیگ ایران را نادیده گرفته؟

چرا کی‌روش ستاره‌های لیگ ایران را نادیده گرفته؟

آی اسپورتیک- چند ساعت پیش از دیدار تیم ملی با پاناما، وقتی خبرگزاری‌ها فهرست احتمالی یازده نفره را منتشر کردند و امیر عابدزاده گلر ترکیب بود، کمتر کسی تعجب کرد. با وجود بی‌تجربگی امیر عابدزاده جوان و این که اولین حضور را در اردوی تیم ملی می چشد، می‌شد از کی‌روش انتظار داشت که برای دروازه تیم ملی محکش بزند. کمی مشابه همان اتفاق که برای علیرضا حقیقی هم افتاد. گلری که در کمال ناباوری ناگهان فیکس تیم ملی در جام جهانی برزیل شد و تا زمانی که در جام ملت‌ها انتقادات متوجهش نشده بود پست‌اش را رها نکرد. کی‌روش ثابت کرده به بازیکنان شاغل در لیگ‌های خارجی و بویژه اروپایی تعصب دارد. امیر عابدزاده می‌توانست سورپرایز تازه او باشد. اتفاقی که شاید در بازی با ونزوئلا بیفتد. بالاخره این که روی نام همه گلرهای مدعی لیگ خط بکشیم و دروازه‌بان جوانی را به اردو دعوت کنیم که مردم در سال‌های اخیر یک نود دقیقه کامل هم از او ندیده‌اند، برای تفریح نیست.

دو- تیم ملی ایران مقابل پاناما نمایش خیره‌کننده ای نداشت. اما وقتی مشخص شد هرنان داریو گومس بهترین نفراتش را به زمین نمی‌فرستد، قابل قبول بود که ایران هم با دست و دلبازی بیشتری به نفراتش میدان بدهد و بازی را دست بالا نگیرد. اگرچه در همین شرایط هم سهم بازیکنان لیگ ایران اندک بود. مقابل پاناما هفده بازیکن از جمع بیست‌و‌شش نفره ما در اردو به میدان رفتند و اگر لژیونرها و بازیکنان استقلال و پرسپولیس را کنار بگذاریم، فقط علی کریمی، سعید آقایی و عبدالله‌زاده می‌مانند. کمتر از بیست درصد. این دلزدگی از لیگ در حالی است که کی‌روش همچنان به بازیکنانی مثل دژاگه که ماه‌هاست تیمی ندارد روی خوش نشان می‌دهد. به رضاییان نیمکت‌نشین. به آزمون رو به نزول. این روگردانی در حالی است که همچنان میلاد محمدی، احسان حاج‌صفی، جهانبخش شانس بیشتری برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی دارند و اگر فیکس شوند مشخص نیست که سهمیه بازیکنان لیگی روی چه عددی می ایستد.

سه- بسیاری از منتقدان داخلی و هواداران تیم ملی، وقتی با آخرین فهرست کی‌روش مواجه شدند، کمی نق زدند یا حملات پراکنده‌ای به سرمربی تیم‌ملی تدارک دیدند که چرا لیگ را ندیده می‌گیرد. این رفتار او تازه نبود اما لیگ در اوج است و بازیکنانی مثل علی علیپور در آن می‌خرامند و بخشی از بازیکنان اروپایی ما مصدوم یا ناآماده‌اند، پس بسیاری انتظار داشتند کی‌روش با لیگی‌ها مهربانتر باشد. اما مرغ او یک پا دارد. او همچنان برای پیدا کردن بازیکنان موردنظرش چشم به لژیونرها و دو تیم بزرگ تهرانی دوخته. فلسفه او نامفهوم نیست. کی‌روش می‌خواهد بازیکنانش در شرایط حرفه‌ای‌تری تمرین کنند و مسابقه بدهند. او داشتن تجربه بین‌المللی و درک فضای تیم‌ها و میادین بزرگ را یکی از شروط مهم‌اش قرار داده. رسیدن به ظرفیت‌های حرفه‌ای. فاکتوری که با درخشش در پارس جنوبی جم (که تازه از لیگ یک آمده) و دیگر تیم‌های لیگ ایران سخت به آن دست پیدا می‌کنید. اما تمرین کردن زیر نظر برانکو، شفر و زلاتکو کرانچار و عضویت در باشگاه‌هایی که روح بزرگی و قهرمانی بر فراز سرشان در پرواز است، می‌تواند کمک‌تان کند.

چهار- حضور پرتعداد بازیکنان ایرانی در اروپا بی‌سابقه است. گفتن این که لیگ‌هایی مثل یونان، پرتغال و حتی سوئد و هلند، کیفیت فوق‌العاده‌ای ندارند غلط نیست. بازیکنان ما هنوز در چهار لیگ سطح اول اروپا سهمیه نگرفته‌اند و اگر جهانبخش و قدوس به ایتالیا و آلمان بروند اتفاقی بسیار خوشایند خواهد بود. اما بی‌تردید، همان لیگ‌های درجه دو و سه اروپایی هم با امکانات و شرایط حرفه‌ای که دارند، شخصیت فوتبالیست‌های ایرانی را ارتقا خواهند داد. یکی از آثار حضور کی‌روش در ایران تشویق بازیکنان برای کوچ به لیگ‌های اروپایی بوده است. شک نکنید که اگر او و اصرارش بر استفاده از لژیونرها در تیم ملی نبود، امروز کاوه رضایی و رضاییان و حاج‌صفی و بسیاری دیگر از بازیکنان ما قراردادهای نامتعارف داخلی خود را رها نمی‌کردند تا در شهر و دیاری غریبه به تمرین و دیسیپلین سخت تن بدهند.

کی‌روش فوتبال ایران را به سوی مرزهای دورتر هل داده است. چه با نتایجی که در تیم‌ملی می‌گیرد و چه با پافشاری‌اش بر حرفه‌ای‌شدن بازیکنان و رفتن‌شان به لیگ‌های معتبر. اگر دست کی‌روش باشد لابد در روسیه بیشترین نفراتش را از میان لژیونرها انتخاب خواهد کرد و کمترین نگاه را به لیگ ایران خواهد داشت. این بی‌توجهی، اگر برای کسی مهم بود، اگر چشم‌اندازی داشتیم، می‌توانست تبدیل به فرصت شود. با استفاده بیشتر و بهتر از مربیان خارجی، با بالا بردن سطح تمرینات و کیفیت مسابقات، با تلاش برای برگزاری لیگی معتبرتر. او نقش خودش را بازی کرده است و بقیه‌اش دست ما بوده و هست. ایگنور کردن لیگ داخلی و بازیکنانش، پیامی است که او چند سال برای مدیران فوتبال ایران ارسال کرد. پیامی که هنوز با واکنش مناسب مواجه نشده. حرف او ساده است.

 

 

۱۴ ۱۳  
آی اسپورت
2017-11-12 13:41:00
نظر دهید

۱۳ نظر
کیروشی پور هستم و تخصصم ماله کشی است
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۳:۴۵
من بعد کار بنایی داشتید کیروشی پورها هستن. اگه اینجوری که کارای کیروش رو ماله کشی میکنن دیوار رو هم ماله کشی کنن قطعا بنای خوبی هستن
....
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۷:۱۸
از رامون دیاز چه خبر
السا
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۳:۴۶
ایگنور؟؟؟!!! حالا چی می شد می نوشتین نادیده گرفته؟؟؟!!!
نظرم رو ایگنور نکن ادمین
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۳:۴۸
مثلا میخواد بگه انگلیسی بلدم نوشته ایگنور.
خیلی خب بابا فهمیدم خیلی با سوادی
نویسنده خارجی
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۳:۵۴
رحمانی نوشته"سه- بسیاری از منتقدان داخلی و هواداران تیم ملی، وقتی با آخرین فهرست کی‌روش مواجه شدند، کمی نق زدند یا حملات پراکنده‌ای به سرمربی تیم‌ملی تدارک دیدند "
در قاموس روزنامه نگاری از کی تا حالا انتقاد(چه بجا و چه نابجا ) معنی نق زدن رو میرسونه.
عاجزانه از مسئولین ذیربط خواهشمندم به جای مربی و بازیکن ، نویسنده ورزشی وارد کنن تا دیگه لازم نباشه چرندیات امثال رحمانی و کربلایی و عاطف رو ببینیم. یارو میخواد بگه خیلی حالیمه نوشته ایگنور.
ادمین جان جان من چاپ کن 7 -8 تا از این من ربات نیستم ها رو رد کردم تا تونستم نظرم رو چاپ کنم انصاف نیست ایگنورش کنی
برزو
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۴:۴۰
جاج كردن شده اكتِ روتينمون. رايس و اويل شده فودمون همينه كه فَت شديم و نميتونيم موو كنيم.
الانه كه پروفسور اميرپور كامنت منم ايگنور كنه.
مستر مهدي مرسي اگه اكسپت كني
برزو پرنا گِرَديوئِيتِ انگليش لنگوئِيج از كالج بركلي كاليفرنيا
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۴:۵۱
ولي يه سايت هست (rokna.net) مربوط به اخبار حوادث ايران و جهان. يه كار خيلي جالبي انجام ميده. مثلا لابه لاي متن خبر روبه روي بعضي كلمات تو پرانتز معادل انگليسيشون رو ميذاره تا افرادي كه زياد تو سايت هستند ٤ تا كلمه انگليسي هم ياد بگيرند. نه اونجور كه خسته كننده(tiring) باشه اما هر پست حدود ٣-٤ كلمه اين كار رو ميكنه.
ولي خداييش كارشون جالبه. تو دنياي پررسانه ي امروز همين خلاقيت ها و ايده هاست كه ميتونه مخاطب جذب كنه.
حسین پ
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۲۰:۱۲
دوست عزیز حداقل در حیطه (تخصصی) ورزشی نویسی و ژورنالیستی به اذعان خیلی از اهل فن و پیگریان عرصه مطبوعات سیامک رحمانی یکی از غو لها و گردن کلفت های این زمینه است پس لطف بفرما قبل اینکه افاضات بفرمایی و تحلیل و نوشته ی یک ژورنالیست صاحب سبک و پرتجربه را چرندیات بپنداری به خودت شک کن که آیا باید از همچین سایتی بازدید کنی؟
۱
به حسین پ
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۲۰:۴۲
اگه سیامک رحمانی غولشونه دیگه وای به حال بقیه شون. در ضمن مگه شما خودت قدرت قضاوت نداری که از اهل فن کمک میگیری؟
اینا بزرگشون اردشیر لارودیه که نوشته هاش سر و ته نداره. وقتی یکی معروف میشه لزوما کار درست نیست. کلا ما ایرانی ها عادت کردیم به لباس جدید پادشاه . وقتی یه عده میگن یکی کاردرسته بقیه هم به خودشون می قبولونن که آره درسته
پرسپولیس واقعی
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۴:۵۰
آقاجان
چندی پیش آقای چراغپور هموطن عزیز ما تفاوتهای بازیکنان داخلی مون را با بازیکنان حرفه ای دنیا ولو لیگهای درجه سه توضیح داد بهتر بود آنها را می خواندید !
یعنی چه غیر از استقلال و پرسپولیس و ... میشه بیست درصد ، استقلال پرسپولیس ما ل کجان ، اون ور آب !
چرا وانمود میکنید حقیقت را نمی بینید ، حقیقت این است که حتی در جزییات هم بازیکنان درجه چندم اروپا ، بهتر و حرفه ای تر از لیگ خودمان هستند ،
نمونه اش رامین که کسی بود برای خودش اینجا یا اصلا چرا راه دور برویم شهباز زاده که قبل از رفتنش اینجا براش چها که نمی کردند اما در ترکیه هم مجالی براش نبود.
بازیکنان داخلی در دوندگی ، قدرت تصمیم گیری و از همه مهمتر میل و خواست پیروزی خیلی خیلی عقبتر از معادلهای خارجی شان هستند ، آنها توان برقرای موازنه برای برد و باخت را ندارند واگر پایشان به اون ور آب برسد پیش از بازی سرنوشت ، شب گردی میکنند.
۷
حامد
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۶:۰۰
اگه مربی دیگه ای این کار رو کرده بود دلال یا لجباز بود اما چون کیروش انجامش میده داره ایگنور میکنه و حرفش ساده است اما ما پیامش رو نمی‌گیریم. یاد داستان پادشاه بی لباس افتادم که کل شهر برای فهیم بودن از لباس نداشته‌اش تعریف میکردن!
حکمت کیروشی پور
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۷:۲۱
کلا کیروش همه کاراش حکمته . کمپانی رو دعوت نکنه حکمته،دعوت بکنه حکمته.چشمی رو بازی بده حکمته، بازی نده حکمته. یه سری کیروشی پور هم هستن که منتظرن ببینن کیروش چیکار میکنه و بعد براش حکمت درست کنن
رضا
دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶، ۱۱:۳۰
قلم فرساییدی برادر
بازیکنان لیگِ پیزوری ما همه دنبال حواشی و شب نشینی و عشق و حال و خرج کردن پول مفت هستن و قطعا دربرابر بازیکنان شاغل توی سیستم و قالب حرفه ایی اروپا در سطح پایین تری هستن
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر