فهرست
دوئل سوما-طارمی؛ کدام موفق‌تر است؟
دوئل سوما-طارمی؛ کدام موفق‌تر است؟

دوئل سوما-طارمی؛ کدام موفق‌تر است؟

آی‌اسپورت- مهدی طارمی دومین گلزن برتر لیگ قهرمانان آسیا بعد از عمر عبدالرحمن تا اینجا است. مهاجم پرسپولیس البته به دومی عادت ندارد و در دو فصل اخیر لیگ برتر این را ثابت کرده است. با وجود برخی ناملایماتی که او این هفته تجربه کرده طارمی باز هم امید اول خط حمله پرسپولیس برای رسیدن به گل مقابل االاهلی است. االاهلی هم عمرالسومای سوری را دارد. مهاجم شماره 9 الاهلی بهترین گلزن این تیم در لیگ قهرمانان بوده و 4 گل برای آن‌ها زده است. اگرچه اتکای الاهلی به سوما برای گلزنی کمتر از اتکای پرسپولیس به طارمی و در واقع نصف آن بوده است. 4 گل از 14 گل الاهلی را سوما زده و 6 گل از 10 گل پرسپولیس را طارمی.

آمار دو بازیکن که در وب‌سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا موجود است نشان می‌دهد که تعداد شوت‌های طارمی هم در 8 بازی گذشته بیشتر از سوما بوده.

30 شوت طارمی و 26 شوت سوما. در مقابل نرخ شوت به چارچوب دو بازیکن اما اختلاف چندانی نداد. 46درصد شوت‌های طارمی در چارچوب بوده و نرخ شوت به چارچوب سوما 3درصد کمتر است. برخلاف تصوری که نسبت به طارمی وجود دارد نرخ گل شدن شوت‌های او هم از سوما بهتر است. 20درصد شوت‌های طارمی به گل رسیده‌اند و این رقم برای سوما 5درصد کمتر است. با همه این‌ها از آن‌جایی که سوما کمتر از طارمی بازی کرده است نرخ زمان رسیدن او به گل بهتر از طارمی است و این اهمیت سوما برای الاهلی را نشان می‌دهد و فراموش هم نباید کرد که سوما در 3 بازی الاهلی غایب بوده و 4 گل او در 5 بازی زده شده است.

طارمی سوما
طارمی سوما

امتیاز سوما نسبت به طارمی استفاده او از هر دو پا و توانایی او در شوت‌ زدن از بیرون محوطه جریمه و ضربات ایستگاهی است. همه گل‌های طارمی از داخل محوطه 18 قدم زده شده، یک گل با سر و بقیه گل‌ها با پای راست. گل‌ها سوما اما متنوع‌ترند. یک گل با سر و سه گل دیگر با استفاده از هر دو پا. نصف گل‌های سوما داخل محوطه جریمه بوده‌اند، یک گل‌اش رو ضربه شروع مجدد و یک گل هم با شوت از بیرون محوطه.

در مقابل دقت سوما در پاس دادن بسیار پایین‌تر از طارمی است و 19درصد بیشتر از طارمی پاس‌هایش را لو می‌دهد. نزدیک به سه‌چهارم پاس‌های طارمی به مقصد می‌رسند و این برای یک مهاجم آمار خوبی محسوب می‌شود. طارمی مشارکت بیشتری هم در ایجاد موقعیت تیمی دارد و یک مهاجم هدف صرف نیست اما سوما به نسبت طارمی بیشتر به یک مهاجم تمام‌کننده شبیه است. رقابت دو مهاجم می‌تواند سرنوشت صعودکننده به نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان را تعیین و درخشش یکی دیگری را از ادامه راه محروم کند.

۵ ۱۱  
آی اسپورت
2017-08-20 17:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۱ نظر
شاهین
يكشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶، ۱۷:۱۰
اصولن طارمی مهاجم تمام کننده نیست، او پشت مهاجمان بهتر و آزادتر است چون می تواند از عقب توپ بگیرد و با یک دو کردن هر خط دفاعی را باز کند. مهدی خوب پنالتی می گیرد و خوب موقعیت گل درست می کند و اما در تمام کردن موقعیت گل دقت کافی را ندارد، نقیصه ای که شاید با تمرین بیشتر می توانست رفع کند.
سوما را نمی شناسم اما با تیم تعریف گویا او یک تمام کننده قهار است، خلاصه بازی الاهلی نفت تهران را دیدم، دو گل به بیرو میزنه و البته گلی که به ذوب آهن می زنه و فوق العاده است.
او را باید کنترل کرد، تا جایی که امکان پذیر است پشت هجده قدم خطا به حریف نداد و نباید اجازه ضربه سر زدن نیز بدهند.
مساوی یا برد خفیف بدون اینکه گل بخوریم نتیجه خوبی است.
۷
علی
يكشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶، ۱۷:۱۱
ایشالله پرسپولیس میبره و صعود میکنه
به امید پیروزی الاهلی عربستان
يكشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶، ۱۷:۵۰
سوما ۳تا گذاشته کنار واسه تیم حکومتی
۳ ۳
امیرحسین
يكشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶، ۱۹:۰۵
من یه چیز دیگه واست کنارگذاشتم
شما یه آزمایش دی ان ای بده
يكشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶، ۱۹:۵۴
مشکوک بنظر میایی :))))
مارال
يكشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶، ۱۹:۵۸
از اسمت وطن فروشیتو نشون دادی !!!!!
بعدم وقتی طارمی 3 تا زد بهشون انوقت دیدن دارید.
# وطن فروش
میلاد کورد
يكشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶، ۱۸:۲۵
ایشالا پیروزی می‌بازد و حذف میشود از آسیا
۴ ۴
پرسپولیس
يكشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶، ۱۸:۳۷
تو چی میگی حسود که یه تیم هم تو لیگ ندارید
۵
امیرحسین
يكشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶، ۱۹:۰۲
سریاس صادقی یادت نره.# تروریست
۲
در جواب میلاد
يكشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶، ۱۹:۵۴
ابو بریز همانجا که می سوزه شش تایی :))))
۴
مارال
يكشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶، ۲۰:۱۶
آخی اشکال نداره
ی دعا کن شاید فرجی شد به تیم شما !!!
خخخخخخخخخخ
یعنی اینقدر سوختی !!!!
یادت نره بازی آسیایی همه باید پشت تیممون باشیم چه استقلال باشه چه پرسپولیس .
# همه با همیم
۸
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر