فهرست
رایان گیگز، آقای «نخواستنی»!
رایان گیگز، آقای «نخواستنی»!

رایان گیگز، آقای «نخواستنی»!

آی اسپورت- از اسطوره رکوردشکن باشگاه و مربی گری منچستریونایتد تا انتظار برای دریافت پیشنهاد کار. سال های اخیر برای رایان گیگز درس های زیادی داشته است و هر روز که می گذرد و او پیشنهادی برای مربی گری ندارد، پتانسیل مربی گری اش بیش از قبل زیر سوال می رود.

این هفته یک بار دیگر به اعتبار مربی گری او ضربه خورد و سوانسی هم که به دنبال مربی بود، پل کلمنت را به خدمت گرفت و جانشین باب بردلی کرد. وینگر اسبق یونایتد یک بار دیگر هم نادیده گرفته شد، زمانی که هال سیتی مارکو سیلوا را به کار گرفت و او را جانشین مایک فلان کرد. همه این اتفاقات در حالی افتاد که گیگز در دسترس و برای مربی گری آماده بود.

حالا سطح توقع او هم باید تغییر کند و احتمالا به دنبال پیشنهاداتی برای مربی گری از سوی باشگاه های چمپیونشیپ باشد. الکس فرگوسن بعد از این که دوران گیگز در یونایتد به پایان رسید هشدار داد که او باید قدم بعدی را عاقلانه بردارد. حالا به نظر انتخاب یک تیم از چمپیونشیپ خیلی هم پیشنهاد بدی برای او نیست. فرگی زمانی این را گفته بود که شنیده بود گیگز برای ماندن در اولدترافورد پافشاری می کند:«به نظرم او آماده مربی گری است و کیفیت خوبی هم دارد. نمی خواهد این کیفیت را از دست بدهد و به باشگاهی برود که هر دو دقیقه یک بار مربی اخراج می کند، پس باید عاقلانه تصمیم بگیرد».

سوانسی این روزها اوضاع خوبی ندارد و یکی از شانس های اصلی سقوط در پایان فصل است. هواداران هم از عملکرد تیم مورد علاقه شان در بازی های اخیر شدیدا ناراضی اند، از مالک تیم هم انتقاد دارند و این شرایط کار را برای هر مربی ای در ورزشگاه این تیم سخت کرده است. پس چطور گیگز می توانست با این شرایط کنار بیاید؟ قرار بود در تیمی کار کند که استیو بروس هم در آن دوام نیاورده بود؟

البته این واقعیت هم وجود دارد که همیشه مربیان وقتی به تیم جدیدی می روند تاحدودی اعتماد به نفسشان را از دست می دهند و نیاز به زمان دارند تا هماهنگ شوند. وقتی به شرایط گیگز و اوضعی که در آوریل 2014 داشت دقت کنید می بینید که به او مربی گری منچستریونایتد داده شد. همین موضوع باعث شد که او فکر کند می تواند برای آینده شانس خوبی برای سرمربی گری یونایتد داشته باشد.

زمانی که گیگز در آن سال سرپرست و مربی موقت یونایتد بود، فرگوسن درباره اش گفت: به نظرم او کسی است که باید رویش حساب باز کنند و به او فکر کنند. او 20 سال تجربه مفید در منچستریونایتد دارد. من وقتی او بچه بود و 13 سال سن داشت جذبش کردم. همه دوران های باشگاه را دیده و فراز و نشیب ها را تجربه کرده است. او دقیقا می داند برای این که بازیکن خوب منچستر باشی چه نیازهایی داری».

البته شغل مربی گری در یونایتد سرانجام به فان گال رسید. قرار بود سرمربی هلندی بعد از 3 سال بازنشسته شود و مربی گری به رایان گیگز برسد. این چیزی بود که بارها به گوش هر هواداری از منچستریونایتد رسیده بود. اما در دوران فان گال شرایطی به وجود آمد که کمتر مربی تازه کاری می توانست بعد از او در یونایتد دوام بیاورد، حتی اگر گیگزی باشد که اسطوره باشگاه بوده است.

قرار بود در این تابستان گیگز مشغول آماده کردن خودش برای مربی گری در یونایتد باشد، اما در عوض حالا فقط منتظر پیشنهادی است تا بتواند خودش را ثابت کند. از زمانی که گیگز ولزی در بازار در دسترس است، سوانسی، هال سیتی، کریستال پالاس و ساندرلند مربی استخدام کرده اند و همچنین در چمپیونشیپ هم 8 تیم از 24 تیم با مربی جدید کارشان را شروع کرده اند. اما او هنوز شغلی پیدا نکرده است.

چهارشنبه اولین سالگرد روی کار آمدن زیدان در رئال مادرید به عنوان مربی بود. یک اسطوره باشگاه و یکی از مدرن ترین بازیکنان تاریخ فوتبال. ابتدا مرد فرانسوی از نظر همه انتخابی نامناسب برای مربی گری در رئال بود، اما در ادامه توانست به همه ثابت کند که اشتباه فکر می کنند و همه را به وجد بیاورد. روزی که زیدان در برنابئو روی کار آمد، انتظار می رفت گیگز هم جانشین سرمربی منچستر شود. اما یک سال گذشته و گیگز هنوز منتظر پیشنهادی است. نه فقط از منچستر، بلکه از هر تیمی دیگر. شاید اگر در یونایتد می بود می توانست کاری را انجام دهد که زیزو در رئال کرد. هر روزی که می گذرد و گیگز در آن شغلی پیدا نمی کند، این احساس بیشتر می شود که شاید او اصلا گزینه مناسب برای مربی گری یونایتد نباشد.

 

 

۶    
آی اسپورت
2017-01-06 14:28:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر