فهرست
گپ جذاب با فرگوسن: بازیکن مهم‌تر از مربی نباشد
گپ جذاب با فرگوسن: بازیکن مهم‌تر از مربی نباشد

گپ جذاب با فرگوسن: بازیکن مهم‌تر از مربی نباشد

آی‌اسپورت- كسی را پیدا نمی‌كنید كه از سرالكس فرگوسن به عنوان بهترین مربی تاریخ لیگ برتر یاد نكند. بعد از نزدیك به 27 سال حضور در اولدترافورد و كسب 38 عنوان مختلف (13 لیگ، 2 لیگ قهرمانان اروپا، 5 جام‌حذفی و 4 جام اتحادیه) در سال 2013 برای همیشه از دنیای مربیگری خداحافظی كرد. اسطوره 75 ساله شیاطین سرخ در گفت‌وگو با مجله «اسپورت ورد سامر» درباره تغییرات فوتبال و حرفه‌‌اش در این سال‌ها صحبت كرد.

*مهم‌ترین عامل در زندگی شما كه موفقیت‌تان را تضمین كرد، چه چیزی بود؟

معلم‌های خوب. وقتی مدرسه می‌رفتم یك معلم فوق‌‌‌العاده داشتم كه من را تحت تأثیر قرار داد. نكته دوم خلق استانداردهاست. تمرین و خلق استانداردها. توانایی تاكتیكی شاید بعد از این دو گام خواهد آمد. مهم‌ترین نكته در آن سن و سال، تمرین و زمانی كه تمرین می‌كنید، است.

* توسعه جوانان در فوتبال مدرن چقدر اهمیت دارد و تا چه حد می‌تواند در روند موفقیت یك تیم تأثیر داشته باشد؟

دیگر شما نمی‌توانید به دلیل ترافیك در خیابان‌ها فوتبال بازی كنید و عصر كامپیوتر هم كه زندگی جوانان را دور از ورزش نگه داشته و آنها را خانه‌نشین كرد. ما باید فضایی برای جوانان مهیا كنیم كه به طور متمركز زیر نظر مربیان به پرورش استعدادها بپردازیم. این یك گام رو به جلو برای آنها خواهد بود و باید اتفاق بیفتد.

* از زمانی كه شما فوتبال بازی می‌كردید تا امروز فوتبال چقدر تغییر كرده؟

الان با 30، 40 سال پیش تفاوت دارد. یك كتاب فوق‌‌‌العاده تحت عنوان «یونایتد نامحدود» وجود دارد كه در آن وسط صفحه عكسی از جدال بازیكنان منچستر و لیدز قابل مشاهده است. در این عكس آنها در حال كشیدن پیراهن همدیگر هستند. در پس‌زمینه عكس، هواداران دیده می‌شوند كه در سكوت هستند و فقط بازی را تماشا می‌كنند. امروز، آنها پشت فنس‌ها جیغ و داد می‌كنند، در جایگاه تیم مهمان داد و فریاد می‌كنند و رفتار مردم تفاوت پیدا كرده است.

* آیا فكر می‌كنید شخص دیگری می‌تواند بیش از 25 سال یك باشگاه را رهبری كند؟

این‌طور فكر نمی‌كنم. من یك پدیده هستم.

* شما در این سال‌ها چه تغییری كردید و چه چیزی یاد گرفتید؟

یك چیزی كه در آخرین دهه یاد گرفتم، واگذار كردن كارها به دیگران به صورت گروهی بود. آن اوایل با مربیان، مأموران استعدادیاب، جوانان و همه چیز درگیر بودم. شما نمی‌توانید همه كارها را خودتان برای یك دوره طولانی‌مدت انجام دهید.

* آیا قدرت گرفتن بازیكن به مسئله مهمی در فوتبال مدرن تبدیل شده است؟

همیشه باید به خاطر داشته باشید كه مهم‌ترین شخص در منچستریونایتد سرمربی است. لحظه‌ای كه بازیكن از سرمربی مهم‌تر شود، آن باشگاه مرده است. این‌طوری تاریخ باشگاه رو به نابودی می‌رود. آن زمان من مهم‌ترین ‌فرد در باشگاه منچستریونایتد بودم. همیشه هم باید به همین ترتیب باشد.

* آیا فكر می‌كنید فشار بازی‌های بین‌المللی تأثیر منفی روی یكسری از بازیكنان دارد؟

به نظر من انتظارات از انگلیس خیلی زیاد است. شما همچنین باید به برنامه بازیكنان انگلیس در مسیر جام جهانی‌ با آن روبه‌رو می‌شوند، نگاهی بیندازید. جزیره بی‌رحم است و امروزه لیگ برتر خیلی دشوار شده است. ضمناً تیم‌های سطح بالا درگیر تورنمنت‌های اروپایی هستند. بعضی از آنها اگر خوش‌شانس باشند، به مراحل پایانی می‌رسند. این قطعاً انرژی زیادی از شما می‌گیرد و مشكلی بزرگ در بازی‌های انگلیس ایجاد می‌كند.

* برای بهبود بازی انگلیس، چه چیزی نیاز است تا اضافه شود؟

بعضی اوقات یك نصیحت خوب را باید پذیرفت و برای فوتبال انگلیس، این نصیحت، استفاده از تعطیلات زمستانی است. چیزی كه 55 سال است می‌گویم و هیچ‌كس گوش نمی‌دهد.

*آیا شما در سال‌های آخر مربیگری‌‌تان كمتر در همه امور فعال بودید؟

طبیعتاً آرام‌تر شده بودم و شكی درباره آن وجود ندارد. هركس دیگری بود، در این 25 سال از من شكسته‌تر می‌شد. بازیكنان توسط ایده‌های مدرن، والدین مدرن، ایجنت‌های مدرن و تصویری كه از خودشان در آینده می‌دیدند، تربیت شده بودند. این یك دنیای متفاوت برای من بود. بنابراین مجبور بودم برای هماهنگی با آنها خودم را تغییر دهم. به خاطر این چیزها تغییر كردم.

*درباره تفاوت فرهنگی فوتبال انگلیس چه فكری می‌كنید؟

فكر می‌كنم فوق‌‌‌العاده بوده است. تمایل دارم جمعه‌شب‌ها در هتل تیم حضور پیدا كنم و ببینم سر میز بازیكنانی از انگلیس، برزیل، لهستان، بلژیك، هلند و صربستان با هم صحبت می‌كنند و بعضی از آنها انگلیسی هم بلد نیستند. ارتباط آنها با همدیگر فوق‌‌‌العاده است. فكر می‌كنم ادغام شدن فرهنگ‌ها و شخصیت‌های متفاوت و دید آنها نسبت به زندگی، شگفت‌انگیز است.

* آیا از بازنشستگی می‌ترسیدید؟

من اینجا به همه یك چیز را می‌گویم: بازنشستگی برای جوان‌‌هاست نه افراد مسن. افراد جوان می‌توانند یك كار دیگر انجام دهند. وقتی شما مسن هستید و روی تردمیلی كه من سال‌ها بودم قرار داشتید، اگر از آن تردمیل پیاده شوید، فكر می‌كنید بعدش قرار است كجا بروید؟ فقط پایین بروید و یك گوشه بنشینید. به من اعتماد كنید، بازنشستگی برای افراد جوان است. وقتی سن‌تان بالا رفت، بازنشسته نشوید.

خبرورزشی، علیرضا روش

 

۴ ۱  
آی اسپورت
2017-08-19 00:42:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
رضا
شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶، ۱۱:۳۹
از وقتی به كیروش گفت تو ایران چیكار می كنی وقت خودتو اونجا تلف می كنی دیگه ازش خوشم نمیاد. خیلی خود شیفتس. فقط مورینیو
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر