فهرست
حرف مرد دوتاست
حرف مرد دوتاست

حرف مرد دوتاست

 1-همه برای سخن گفتن شایقند و سوژه همگانی یک نکته است: ...قرعه‌کشی در مسکو! گویی که ایران را با اسپانیا و پرتغال و نیز با مراکش همگروه کرد! حرف‌های خداداد عزیزی، دلی است و واقع‌گویانه!

سخنان سهراب بختیاری‌زاده هم از دایره واقعیت بیرون نیست ولی مایه‌های بیشتری از خوش‌بینی در عین واقع‌بینی دارد! «سهراب» تحلیل‌گرانه‌تر سخن می‌گوید!

نوبت به پروین که می‌رسد حواس‌مان به خودیِ خود جمع‌تر می‌شود! دل می‌سپاریم به گوش خود و به زبان او! چیز تازه‌ای نمی‌گوید! ولی جور دیگری بیان می‌کند! حرف‌هایش شیله پیله ندارد!

حرف‌هایش سوادآموزانه نیست! بیانی از بیم و امید! بیانی از ترس و آرزو! اشاره به ویژگی‌های تیم ملی و برشمردن امتیازات ملی‌پوشان! قبول تمام و کمال «آقاکی‌روش» و نه آقای کی‌روش که به عقیده علی پروین کارش را بلد است!

همه حرف‌های علی پروین همین چند حرف بود ولی سخت به دل نشست! ساده گفت و بی‌ریا! فرصت‌ را برای تسویه‌حساب مساعد نشمرد که پروین، حسابش با همه اهالی فوتبال صاف است و پاک است! او به یک نکته دیگر هم اشاره داشت: ...برگزاری 10، 12 بازی گردن‌کلفت با تیم‌های درجه اول دنیا، عقیده‌اش و باورش در همه این ۵۰ و چند سال‌‌! پروین فرقی  نکرده! علی پروین همانی است که همیشه بود!

قیاس نه برای مقایسه

2-  لیگ برتر ما معلوم است که چه دارد و چه ندارد! لالیگای اسپانیا هم نیازی به تعریف و توصیف ندارد!

ما پرسپولیس داریم، آنها رئال‌مادرید!‌ ما استقلال داریم آنها بارسلونا! ما پارس جنوبی آنها اتلتیکومادرید‌!

تفاوت‌ها بارزند! نیازی به قیاس و مقایسه نیست! نیازی اگر باشد- که هست- به سختکوشی ما، به ریاضت‌کشی ما، به تمرینات حساب‌شده ما، به تمرینات بیشتر و باز هم بیشتر ما برمی‌گردد! به تمریناتی که برنامه‌ریزی‌اش از عهده مردی چون کی‌روش برمی‌آید!

کی‌روش که برای همه این روزها- چه روزهای تمرین و چه روزهای مسابقه- نقشه دارد طرح قابل اجرا و ایده به‌کاربستنی دارد!

برای کی‌روش نسخه نپیچیم! برای کی‌روش «اوستاگری» نکنیم! حواس تیم ملی را پرت نکنیم! تخم تردید و بذر شک نپراکنیم! بهانه‌های بنی‌اسرائیلی نگیریم! دعوای زیور و کشور به راه نیندازیم!

ما رئال نداریم! ما بارسا نداریم!‌ ما والنسیا، سویا و بیلبائو نداریم! ما ذوب‌آهن داریم و سپاهان و نفت تهران و آبادان و استقلال خوزستان و... ما باید جور دیگری باشیم! ما باید جور متفاوتی تمرین کنیم! ما باید به ترتیب دیگری- که کی‌روش می‌داند و دانشش را دارد- آماده شویم! پروژه آماده‌سازی ما، با پروسه آماده شدن آنها فرق‌ها دارد! تفاوتی که باید رعایت شود! تفاوتی که باید کم و کمتر شود! ما باید خیلی بازی کنیم! ما باید خیلی یاد بگیریم. خیلی!

بزرگی و بزرگواری

3- می‌گویند حرف مرد یکی است! در جای دیگر و به مناسبت دیگر می‌گویند «حرف مرد دوتا است»! کی‌روش خیلی زود «پلان دومش» را رو کرد! کی‌روش که می‌خواست تیم ایران در گروه روسیه قرار بگیرد حالا با واقعیت جور دیگری کنار می‌آید!

کی‌‌روش حالا از خواهندگی مردانش، از قابلیت‌های فنی یارانش و از قدرت روح و جنگندگی تیم ملی که برابر دو تیم از یک مکتب (لاتین‌های اروپایی) به میدان می‌رود حرف می‌زند!

کی‌روش به واقعیت تغییر یابنده توجه دارد و با حرف‌هایش تیم ملی را برای ۲۵ خرداد و ۳۰ خرداد و ۴ تیر ۹۷ می‌سازد! کی‌روش تسلیم وضعیت موجود نمی‌شود، مردانش هم! مرد پرتغالی در اندیشه تغییر وضعیت است! با سه پیکار و با سه نبرد جانانه که هم‌اکنون نیز در جریان است!

با خط و نشان کشیدن برای حریفان! با خود را کوچک ندانستن!

 

۱۴ ۱  
آی اسپورت
2017-12-05 09:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
پرسپولیس واقعی
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶، ۱۰:۳۲
من همه ی کسانی را که دانسته و به عمد تخم نفرت و شک و تردید را نسبت به سرمربی محترم تیم ملی در حال حاضر و سرمربیان بزرگ در گذشته مخصوصا مرحوم ایویچ و بلازو یچ برانکو پراکندند نمی بخشم.
کسانی که در واقع مثل خیلی از خیانتکاران دیگر در عرصه های دیگر این مملکت همین کار را کردند ؛
انواع و اقسام دزدی ها و فساد و دعواها و سیاسی کاریها و منفعت طلبی ها و باج دادن ها و ریاکاریها ؛
دل مردم را به درد آوردند جوری که اگر الان یکی از انها دهن باز کند و بگویند الان روز است ، مردم متحد می شوند تا ثابت کنند شب است.
آنهایی که با ایرادات بنی اسرائیلی دارند همان بلائی سر فوتبال این مملکت می آورند که در سالهای گذشته آورده بودند"ما دانا تر از همه ی دنیا هستیم و هرکس از چشم آبی ها چیزی بگویندنفع و طمع شخصی اش هست و اگر چیزی برای فوتبال انجام دهد می خواهد با خودش ببرد"
و
ما
سالهاست که در این دورو تسلسل گرفتاریم و امید بهبودی نیست.

شش ماه مانده تا شروع جام جهانی و رسانه ها
یا تعریف علو دارند یا تکذیب علو

آقای لاروی!
کمی بهتر نوشتید قیاس خوبی کردید به دوستان جوانان بسپارید با منطق و دلیل و مقایسه ی واقعی حرف بزنند؛
اینکه مدام از عراق و سوریه ی جنگ زده برای تخریب سرمربی محترم استفاده کنیم همان راهیست که در سال دو هزار و دو با پیش کشیدن اردون وعمان و قطر و ...بر سربرانکومی کوبیدیم و در دعوای حاله زنگی رسانه ها و دادکان و علی آبادی و البته مردم لذت جام جهانی را از ما گرفتند.
در آن سال هیچ کسی در ایران دلش برای بازگشت همین برانکوی محجوب نمی طپید؛

در یک اقدام هماهنگ لحظاتی قبل از سوت پایان بازی با بحرین تصویری از برانکو از تلویزیون پخش شد و دیگر هیچ!

در آن جشن اثری ازبرانکو نبود تا قبل از اعزام که با یک گل سرخ در برنامه صبح آقای شفیع در روز جمعه از ما خداحافظی کرد.

مردم!
نکنید!
باهوش باشید تا بلائی که سر برانکو و ایویچ و بلازویچ مهربان آوردند سر کی روش نیاورند.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر